Toustovač: ideální pro rychlé večeře

Příprava dobrého, chutného a zdravého jídla nemusí ukrást spoustu času, pokud si k ruce vezmete toustovač. Přístroje na zapečení sendvičů jsou cenově dostupné a stanou-li se „členem“ domácnosti, velmi dobře poslouží při přípravě rychlé snídaně nebo večeře.

TOP 4 tipy na toastovače, sendvičovače 

Eta Tampo

toustovač eta tampo

toustovač 3v1, výměnitelné plotýnky, na vafle, sendviče, grilování

Orientační cena: 1 200 Kč

Hyundai SM 627

senvičovač hyundai

toustovač 3v1, vyměnitelné plotýnky, sendviče, panini, vafle

Orientační cena: 750 Kč

Rohnson R8-2683 SNACKY

toustovač rohnson

3 extra široké vyměnitelné plotýnky na panini, vafle, sendviče

Orientační cena: 1 000 Kč

Tefal Snack Collection

toustovač tefal snack collection

toustovač 4v1, vafle, sendviče, gril, jednohubky

Orientační cena: 2 500 Kč

Rychlokurz: základní kuchyňské přístroje pro zapékání pečiva

Toustovač (sendvičovač)

sendvičovač

Určený pro zapečení dvou plátků toustového chleba, mezi nimiž je vložena nějaká náplň (nejčastěji šunka a sýr). Obvyklé zapékané tvary jsou čtverce nebo trojúhelníky.

Vaflovač

vaflovač

Se speciálními plotýnkami a čtvercovým žebrováním k upečení vaflí v jednom kroku, bez nutnosti jejich otáčení.

Topinkovač

topinkovač

Slouží k oboustrannému opečení jednoho plátku toustového chleba na sucho.

Stolní gril

stolní gril

Toto je už více univerzální domácí spotřebič, obvykle se prodává v kontaktní verzi (víko se přitiskne ke spodní části grilu a griluje se oboustranně), nebo barbecue (pokrm se griluje volně položený na jedné ploše). Stolní gril je perfektní k zapečení panini, ogrilujete na něm zeleninu, ale také maso.

Recepty pro toustovač

V toustovači nepřipravíte jen notoricky známé, jednoduché tousty (pečivo a mezi něj tradiční duo šunka-sýr). Zkuste v něm upéct třeba sladké jablkové šátečky z listového těsta!

Author Image

Petra B.

Jablkové šátečky pečené v toustovači

Další oblíbené recepty

  • Suroviny: Toustový chléb, máslo, hořčice, kolečka cibule, tučný sýr, plátky šunky. Toustový chléb pomažeme z obou stran máslem, naplníme a dáme zapéct.
  • Suroviny: Toustový chléb, máslo, konzervovaný tuňák. Na tuňákové tousty pomažeme plátky pečiva z obou stran máslem, plníme tuňákem, kterého jsme předem slili. Zlehka osolíme a zapékáme. 
  • Suroviny: Toustový chléb, nutela, máslo. Sladké tousty s nutelou jsou velmi snadné, stačí toustový chléb z obou stran potřít máslem, jednu stranu namazat nutelou, přiklopit a dát zapéct.

Toustovač: trojúhelníky nebo čtverce?

Základní plotýnky toustovače jsou rozdělené buď na trojúhelníky, nebo čtverce. Jaké z nich jsou lepší?

Z praxe vyplývá, že trojúhelníkové sendviče se lépe připravují, náplň z nich nevytéká, snáz se jedí. Když se připravují sendviče na výlet, jsou trojúhelníkové tvary skladnější (a taky víc křupavé kůrčičky okolo toustů!).

Tousty plníme tak, aby nebyly příliš přeplněné, z okrajů by nic nemělo vykukovat. Trojúhelníkový toust po vyjmutí z toustovače dokrojíme ostrým nožem. 

Rychlá večeře do 10 minut: pro ty, co věčně nestíhají

Ať už si to přiznáme nebo ne, žijeme v uspěchané době a většina z nás stále mrmlá, že nic nestíhá. Během dne se snažíme ušetřit čas, kde se dá. K večeru pak zjišťujeme, že našim posledním jídlem byla dopolední svačina či párek v rohlíku z firemní kantýny. Dobrým řešením je toustovač, buď jednoduchý na přípravu sendvičů, nebo s výměnnými plotýnkami (takové toustovače se pak označují např. 3v1).

Nepodceňujte sendvičovač – jeho obsluha je snadná, při troše šikovnosti zvládnou obsluhu děti i tatínkové, kteří jinak maximálně ohřejí párek nebo namažou housku s máslem. Pomocí sendvičovače si připravíte chutnou večeři, snídani nebo svačinu během několika málo minut. Složení takového sendviče je zcela ve vaší režii, navíc, pokud máte děti, můžete ovlivňovat jejich zdravější stravování.

toust

V toustovači připravíte nepřeberné množství druhů toustů, popusťte uzdu fantazii. Nejčastěji se v sendvičovači zapékají plátky pečiva se šunkou nebo sýrem, doplněné zeleninou, vejcem nebo kouskem ryby. Slanou klasiku prostřídejte se sladkou variantou, toust natřený nutelou nebo proložený plátky banánu a politý medem je rychlá snídaně, kterou budou milovat obzvláště děti.

Víte, co je panini?

Italské panini také spadá do kategorie „zapékané pečivo“. Rozdíl oproti toustu, jak ho znají čeští strávníci, je v jiném druhu použitého pečiva. Obvykle se připravují z podlouhlé bagetky nebo ciabatty, a dávají se zapéct do kontaktního grilu. Ten nejen panini rozpeče, ale vytvoří také na jejich povrchu typické žebrované pruhy. Plní se podobně, jako klasické tousty.

Na panini je třeba mít toustovač s vyměnitelnou plotýnkou, určenou pro panini. Toustovače typu 3v1 bývají plotýnkou na tento druh “sendviče” vybavené.

panini

Jak udělat tousty v toustovači

Obsluha toustovače je opravdu jednoduchá. Přístroj zapnete do zásuvky, počkáte, až se plotýnky nahřejí a pak dovnitř položíte dva plátky chleba, mezi které dáte něco dobrého. Toustovač funguje tak, že okraje pečiva „splácne“ a náplň uvnitř toustu uzavře.

Po zapečení toust z přístroje vyndáte, nejlépe pomocí dřevěné špachtle, abyste nepoškrábali povrch plotýnek. Jakmile toustovač vychladne, vytřete plotýnky suchým hadříkem.

TIP 1: Zkuste namazat sendviče lehce máslem a touto namazanou stranou je přiložit k plotýnkám. Máslo zabrání přichycení toustu na plotýnku.

TIP 2: Pečicím papírem vyložené plotýnky zabrání napékání náplně toustu na povrch a usnadní vám následné čištění. Pečicí papír pomůže zvláště u sendvičovačů, které nemají vyjímatelné plotýnky (ty se dají omýt ručně nebo v myčce na nádobí).

Toustovač: vyplatí se připlatit si

Toustovač se na trhu vyskytuje v několika variantách. Také v případě toustovače obvykle platí, že vyšší cena odpovídá lepší kvalitě. Ta se odrazí v rychlosti a kvalitě zapečení toustu, bezpečnosti spotřebiče a také v jeho používání a údržbě.

Pokud si toustíky budete připravovat často, investujte do sendvičovačů s trojkombinací: budete moct toustovat, připravovat si vafle nebo grilovat zeleninu. Na rozdíl od levnějších zařízení se nemusíte obávat nadměrného přehřátí zevního pláště, v jehož důsledku může dojít k popáleninám či k poškození okolních předmětů.

Doba předehřátí přístroje se pohybuje podle typu kolem 3-5 minut, zapečení toustu pak během 3 minut. Při výběru nepodceňte velikost plotýnek pro vkládání pečiva, z testování vyplývá, že do některých toustovačů se pečivo sotva vejde.

Zbyl vám toustový chleba? Upečte si tuhle dobrotu:

Francouzský toust – co to je?

Tímto názvem označujeme toustový chléb namočený v ochucené směsi rozšlehaných vajec, často s přidáním mléka, opečený z obou stran. V podstatě se jedná o luxusnější podobu chleba ve vajíčku 🙂

francouzský toust

Toustovač s vyměnitelnými plotýnkami

Základní toustovače obsahují dvě plotýnky schopné připravit sendvič čtvercového či trojúhelníkového tvaru. Po použití je zpravidla nutné odstranit nečistoty hadříkem, protože jednotlivé komponenty nelze mýt v myčce.

Sendvičovače vyššího standardu jsou sice dražší, zato disponují vyjímatelnými plotýnkami, které lze libovolně měnit za jiné. Snadno tak vytvoříte toast ve tvaru kolečka, zapečete bagetu nebo připravíte svačinu připomínající hlavu Mickey Mouse.

Vyjímatelné plotýnky mají nepřilnavý povrch, snadno se udržují, dají se totiž mýt v myčce. 

Z praktických zkušeností je lepší připlatit si za toustovač s vyjímatelnými plotýnkami, údržba a čištění budou otázkou chvilky, neztratíte tak čas (a nervy).

Toustovač 3v1

Toustovač s vyměnitelnými plotýnkami se často označuje jako 2v1, 3v1 nebo 4v1. První číslo znamená počet vyměnitelných plotýnek, které v balení dostanete. Kromě základních plotýnek na trojúhelníkové sendviče vykouzlíte vyměněním plotýnky třeba panini, vafle, ale také domácí mini donuty.

Jak vyčistit toustovač

Čištění toustovače je práce otravná a zdlouhavá, existuje však pár fíglů, s nimiž se čištění usnadníte.

  • Vždy čistěte toustovač bezprostředně po přípravě sendvičů, stačí jej nechat krátce vychladit a pak vytřít papírovým ubrouskem.
  • Pokud toustovač vychladne a napálené zbytky jídla přilnou k přístroji, zkuste trik s namočenou utěrkou: přiměřeně velkou utěrku namočte a vyždímejte, vložte do přístroje podobně, jako byste vkládali sendviče, přístroj zavřete a toustovač zapněte. Teplá vlhká utěrka zbytky jídel uvolní a ty pak půjdou snadno odstranit.
  • Pokud máte toustovač s vyměnitelnými plotýnkami, máte napůl vyhráno: ty totiž jdou jednoduše umýt v myčce na nádobí.
  • TIP: Nechcete mít při přípravě toustů špinavý toustovač? Zabalte toust do pečicího papíru a teprve poté vložte do toustovače!

rozpékání pečiva

Nejlepší toustovač? Vyberte si

Při volbě ideálního toustovače zvažte nejen jeho funkce a možnost výměny plotýnek, ale také délku přívodního kabelu či velikost přístroje a užitné vnitřní plochy. Při práci určitě oceníte protiskluzové nožky a povrchovou úpravu odolnou proti otiskům prstů.

Na internetu naleznete množství recenzí, které vám mohou pomoci s výběrem konkrétního sendvičovače. Porovnávače zboží zase umožní porovnat ceny v jednotlivých e-shopech a navedou vás, kde toustovač výhodně koupit. Mnohé obchody nabízejí zboží v akci, slevové kupony nebo dopravu zdarma. Čtěte diskuze, kde reální zákazníci doporučují konkrétní typ toustovače. Pokud dáváte přednost seriózním testům toustovače, přečtěte si recenci dTestu.

Kterému toustovači nakonec uvolníte místo v kuchyni už ale záleží jen a jen na vás. Šťastnou ruku při výběru!

blank

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

1comment

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Toustovač: ideální pro rychlé večeře, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/toustovac-idealni-pro-rychle-vecere/