Šťavnatá jablečná bábovka

Málokterý z moučníků je u našinců oblíbenější než bábovka. Sváteční, voňavá, ke kafíčku o nedělní siestě.

Tahle jablková bábovka byla upečená s cílem zasytit bandu dětí, se kterými jsem se s kamarádkami vydala strávit víkend v kempu. Upřímně, na kempování už jsem krapet stará, ale děti si klasický kemp s chatkami a stany užily nad očekávání.

A protože děti, byť pubertální, mají přeci jen víc energie, bylo potřeba mít po ruce dobrotu, po které můžou sáhnout, když je přepadne hlad.

blank

Jablkovou bábovku jsem pekla v den, co jsme odjížděli, a měla jsem co dělat, abych jí větší kus zabalila a dovezla na místo našeho víkendového pobytu. Byla tak dobrá, že mi ji moji kluci málem rozebrali pod rukama!

Hrnková bábovka

Kouzlo této bábovky tkví v hrníčkovém receptu. Recepty, kdy se odměřuje pomocí hrnku, jsou velmi oblíbené pro svoji jednoduchost a nenáročnost.

Obvykle se počítá, že jeden hrnek má objem 250 ml (1/4 l). Nejinak je tomu u tohoto receptu.

Základ téhle jablkové bábovky tvoří univerzální recept na olejovou hrnkovou bábovku, kterou jsem obohatila třemi nastrouhanými jablky a hrstí rozinek.

Jablka dodala bábovce božskou šťavnatost a vůni po jablíčkách. O pomyslnou dokonalost se postaraly právě rozinky.

blank

Další recepty na bábovky:

Jablka do bábovky

Je téměř polovina srpna, na bábovku jsem posbírala první letní jablka přímo z naší zahrádky! Povinnost to samozřejmě není, pokud nemáte alespoň kout vlastní zahrady a na ní jabloň dvě, kupte si jablka v obchodě. Nebo ještě lépe na lokálních trzích.

Třeba u nás v Liberci se se farmářské trhy konají každý den vyjma neděle, ráda dojdu podpořit místní pěstitele darů přírody.

blank

Co dalšího přidat do jablečné bábovky

Pokud chcete zdravější, odlehčenější verzi bábovky, vyměňte 1/3 nastrouhaných jablek za mrkev. Mrkev je sice zelenina, ale má hodně sacharidů a je tím pádem sladká. Z mrkve se pečou i jiné sladké dezerty, například mrkvový dort.

Zvýšit výživnou hodnotu bábovky můžete přidáním ořechů. Vlašské, lískové, případně mandle. Já mám ráda, když ořechy cítím na skus, proto je do moučníků obvykle nahrubo nasekám nožem.

Do jablečné bábovky se také hodí skořice, která bábovku příjemně provoní.

jablečná bábovka recept

Šťavnatá jablková bábovka

Výborná hrnková bábovka se strouhanými jablky a rozinkami. Vláčná, skvěle chutná.
3.92 from 12 votes
Vytisknout Připnout
Příprava: 15 min
Vaření: 1 hod
Celkový čas: 1 hod 15 min
Porce: 12
Autor: Petra Kupská

INGREDIENCE

PRACOVNÍ POSTUP

  • Formu na bábovku pečlivě vytřeme olejem a vysypeme jemnou strouhankou.
  • Jablka oloupeme a nahrubo nastrouháme.
  • V míse smícháme mouku s kypřicím práškem, krupicovým a vanilkovým cukrem.
  • Do jiné mísy nalijeme mléko, olej, přidáme nastrouhanou citronovou kůru, rozinky. Rozklepneme dovnitř vejce a přisypeme nastrouhaná jablka.
  • Postupně přisypáváme suchou směs (mouku s cukrem) a šleháme elektrickým mixérem na malé otáčky, než se vše propojí dohromady.
  • Hotové těsto nalijeme do připravené formy na bábovku a dáme péct do předem vyhřáté trouby (cca 170 °C) zhruba na 1 hodinu. Ke konci vyzkoušíme špejlí, zda je bábovka upečená.
  • Jablečnou bábovku necháme mírně vychladnout a pak ji vyklopíme.

Ještě pár slov k receptu:

Dokážu si živě představit, že bábovka bude chutnat ještě lépe, pokud si vzpomenete a necháte rozinky přes noc namočit v rumu!
1 hrnek = 250 ml
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
blank
O autorovi

Petra Kupská

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

1comment

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Šťavnatá jablečná bábovka, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/stavnata-jablecna-babovka/