Jak vyčistit připálenou pánev?

jak vyčistit připálenou pánev

Tohle se v kuchyni prostě občas stane: na chvíli si odskočíte od sporáku a jídlo, které smažíte na pánvi, se připálí. Někdy jde pokrm ještě zachránit, ale pokud jste jej nechali bez dozoru delší dobu, a navíc na rozpálené plotýnce, bude vaše pánev potřebovat první pomoc.

Jak se zbavit zbytků připáleného jídla? Existuje poměrně snadný návod, který platí pro většinu pánví, dostupných na trhu. S úspěchem se tak dají čistit litinové, nerezové, hliníkové, keramické a měděné pánve, ale také ty s nepřilnavou vrstvou (například teflonové).

Jak vyčistit připálené dno pánve

  1. 1Do pánve vlijte sklenici vody.
  2. 2Pánev postavte na plotýnku, zapněte a přiveďte vodu k varu.
  3. 3Jakmile se voda v pánvi začne vařit, stáhněte teplotu a nechte asi 2-3 minuty probublávat.
  4. 4Poté pánev stáhněte, nechte zchladnout, až je voda teplá až horká.
  5. 5Pomocí dřevěné nebo silikonové ploché stěrky uvolněte ze dna pánve připálené zbytky.
  6. 6Vezměte si k ruce sítko, přes které přelijete vodu se zbytky. Voda proteče do odpadu, připáleniny zachycené v sítku pak vyhoďte do koše.
  7. 7Dno pánve dočistěte měkkou houbičkou na mytí a neagresivním čisticím prostředkem.

Stejným postupem vyčistíte také například připálený hrnec.

TIP: Pokud chcete zvýšit účinnost tohoto postupu, přidejte do vody jedlou sodu, případně prášek do pečiva, který sodu obsahuje. Jedlá soda (soda bikarbona) je známá svými čisticími účinky, najdete ji mimo jiné v leckterých čisticích prostředcích.

Pánve klasické, grilovací, WOKy i na palačinky koupíte na Alza.cz

pánev tefal

Další možnosti, jak vyčistit připálenou pánev, spočívají v použití citronové šťávy nebo Coca-Coly. Jemnější čištění citronovou šťávou vyzkoušejte například pro odstranění zbytků připálenin ve smaltovaném hrnci se světlou vrstvou smaltu.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jak vyčistit připálenou pánev?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/jak-vycistit-pripalenou-panev/