Značení vajec: co vyčtete ze skořápky?

značení vajec

Každé slepičí vejce, které koupíte v obchodu, musí být povinně označeno údaji, ze kterých se dozvíte všechny podstatné informace. Informace najdete na skořápce vajíčka, jsou zde uvedeny červeným inkoustem.

Značení je tvořeno třemi základními identifikátory: první označuje způsob chovu nosnic, druhý zemi chovu a třetí unikátní číslo identifikace chovu.

Způsob chovu nosnic

První číslice značí, jak jsou slepice chované. Způsob chovu se označuje číslicemi od 0 do 3 a znamená:

  • 0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství
  • 1 – vejce nosnic ve volném výběhu
  • 2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
  • 3 – vejce nosnic v klecích

Země chovu

Země chovu je dvoupísmenný kód, který značí zemi, ve které jsou nosnice chované. Používá se mezinárodního kódování zemí tak, jak jsme zvyklí, tedy vejce pocházející z České republiky mají značení CZ, německá vejce DE, polská zase PL.

Kódy států se na vejce uvádějí podle standardu ISO 3166-1 – pokud byste v balení našli vajíčko s označením, se kterým si nevíte rady, podívejte se na internet a zadejte do vyhledávače ISO 3166-1.

Identifikace chovu

Čtyřčíselný kód, který je chovu slepic přidělený ČMSCH, a. s., tedy Českomoravskou společností chovatelů. Povinnost registrovat se u ČMSCH má mj. každý chovatel, který produkuje vejce uváděná na trh. Mezi povinnosti chovatele patří vést registr drůbeže s povinnými údaji a tyto údaje pravidelně zasílat pracovišti, které tyto údaje sbírá a kontroluje.

Na vejci na obrázku můžete číst značení: 3CZ2315

Znamená to, že se jedná o vejce z klecového chovu, původem z České republiky, vejce uvedl na trh chovatel s označením 2315. Na internetu lze dohledat, že tato vejce pocházejí ze společnosti Česká drůbež s. r. o., hospodářství Velký Malahov.

Velikost vajec

Často se také setkáváme s velikostí vajec. Vejce se označují písmeny S, M, L a XL.

  • S – malá vejce (small) – do 53 g
  • M – středně velká vejce (medium) – 53-63 g
  • L – velká vejce (large) – 63 – 73 g
  • XL – extra velká vejce (extra large) – nad 73 g

První vejce od mladých nosnic bývají nejmenší, ale kvalitativně nejlepší. Se stářím slepic se vajíčka zvětšují. Zatímco žloutek zůstává přibližně stále stejný, narůstá objem bílku. 

vařič vajec

Vařič vajec pomůže uvařit vajíčka přesně tak, jak máte rádi

Jak se pozná čerstvé vejce?

Datum trvanlivosti u vajíčka v obchodu je maximálně 28 dní po snášce. Vajíčka musí být uchovávána v nekolísavé teplotě +5 až +18 °C. Prodejce je musí z chladírenského boxu stáhnout nejpozději 7 dní před datem maximální trvanlivosti.

Podle data trvanlivosti na obalu zjistíte, jak čerstvá vejce jsou. Pokud byste si chtěli dělat test doma, nejlépe funguje ponořit vejce do dostatečně široké sklenice s vodou. Čerstvá vejce klesnou ke dnu, starší vejce plavou k hladině. Je to dáno vzduchovou bublinou uvnitř, která se se stářím vajec zvětšuje a tím vejce nadnáší.

Je žlutější vejce zdravější?

Nikoliv – neplatí zde, že vejce se sytější barvou žloutku je zdravější. Někteří chovatelé přidávají do krmení pro nosnice barviva (přírodní, povolená), vajíčko je pak po rozklepnutí hezky žluté, ale neznamená to automaticky, že je zdravější.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Značení vajec: co vyčtete ze skořápky?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/znaceni-vajec-co-vyctete-ze-skorapky/