Nádobí na indukci v 6 otázkách a odpovědích

vaření na indukci

Indukční deska představuje typ varné plochy na sporáku, v posledních letech je čím dál tím oblíbenější.

Indukce zabezpečí extrémně rychlé zahřátí pokrmu, které je navíc bezpečné, protože se nezahřívá indukční deska, ale přímo samotné nádobí. 

Hezky je princip fungování indukce popsaný v článku Jak vybrat indukční desku na webu Arecenze.cz

1. Jak funguje indukční varná deska?

Zatímco sklokeramická deska se ohřívá a až poté předává teplo hrnci nebo pánvi, ve které chcete ohřát jídlo, indukční deska ohřívá přímo samotné nádobí, zatímco její povrch zůstává chladný. Funkce varné indukční desky tak je „pouze“ chránit elektromagnetické cívky, uložené pod ní, a dále jako odkládací plocha.

Indukce funguje na principu elektromagnetického pole, proto, aby se hrnec mohl ohřát, musí být vyrobený z elektromagnetického materiálu. V podstatě to znamená nádobí z oceli nebo z litiny, nikoliv však například z nerezové oceli nebo z hliníku, na indukci neuvaříte ani v měděném nádobí.

TIP: Podívejte se do obchodu Chefshop.cz, najdete zde speciální nabídku pánví na indukci a hrnců na indukci.

Někteří výrobci však vyšli vstříc požadavkům zákazníků, kteří nedají dopustit na nerezové nádobí, a vyrábějí hrnce a pánve z nerezu, které mají elektromagnetické dno.

pánev na indukci

Steaková pánev na indukci z kované oceli, zdroj: Chefshop.cz

2. Jak poznám, které nádobí je vhodné na indukci?

Při výběru sady nádobí na indukční varnou desku máme pro vás bezva fintu: ​Vezměte si do ruky magnet a v obchodě vyzkoušejte, jak dobře drží na dně hrnce.

Pokud se magnet pevně přichytí, uvaříte v takovém nádobí na indukci bez problémů. Pokud však magnet nedrží přesvědčivou silou, nákup si rozmyslete, i když je nádobí označené symbolem pro indukční vaření.

hrnce na indukci Pohlreich selection

Sada hrnců na indukci Pohlreich Selection, zdroj: Chefshop.cz

3. Jak vypadá symbol pro indukci?

V poslední době výrobci označují nádobí symboly, které při výběru ulehčí rozhodování. V případě indukce hledejte na dně nádobí symbol spirály, který vypadá takto:

symbol indukce nádobí

4. Můžu použít nádobí na indukci také na ostatních typech sporáku?

Samozřejmě že ano, můžete! 

Plynový sporák, sklokeramická deska, elektrická plotýnka; žádný z těchto typů není pro nádobí na indukci žádný problém.

Bohužel to neplatí naopak, tedy například měděný hrnec, který používáte na sklokeramice, na indukci jednoduše nerozehřejete, protože nebude mít vodivé dno.

Nádobí na indukci můžete použít i v troubě, samozřejmě pouze v případě, že nemá dřevěné nebo plastové rukojeti nebo skleněnou poklici.

TIP: Patrně nejvhodnější nádobí na indukci je LITINOVÉ. Litina je přirozeně magnetická, při zahřívání jí chvíli trvá, než se nahřeje, ale pak teplo rovnoměrně sálá a přispívá tak k pravidelnému propečení nebo uvaření pokrmu.

5. Mám indukční desku, ale nevím, zda můžu použít staré nádobí. Jak to poznám?

Jednoduše položte hrnec s trochou vody na indukční zónu a zapněte indukci. Pokud voda po krátké době začne vřít, je vaše nádobí na indukci vhodné. Pokud se nic neděje, pravděpodobně váš hrnec nemá vodivé dno a vy si budete muset pořídit novou sadu nádobí na indukci.

Dalším rychlým testem je přiložení magnetu na dno hrnce tak, jak bylo popsáno výše.

litinový hrnec lamart

Litinový hrnec LAMART vhodný na indukci

6. Velikost indukční zóny vs velikost hrnce

Dno hrnce by mělo ideálně odpovídat velikosti indukční zóny, aby došlo k plošnému prohřátí nádobí. Pokud bude průměr dna hrnce větší než indukční zóna, může se stát, že se hrnec rovnoměrně neprohřeje, aby se v něm pokrm připravil bez problémů.

U pánví, které mívají kónický tvar, berte v potaz průměr dna, a nikoliv obvod v horní části pánve. Např. pánvička s průměrem dna 21 cm může v mít v horní části průměr až 26 cm.

nádobí na indukci

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

1comment

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Nádobí na indukci v 6 otázkách a odpovědích, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/nadobi-na-indukci-v-6-otazkach-a-odpovedich/