palačinkový dort

Palačinkový dort

Je pravda, že hodně peču. Hlavně dorty. Jsme velká rodina a každou chvíli má někdo narozeniny, nebo je jiná příležitost k menší oslavě, případně se sejdeme jen tak posedět. A já téměř pokaždé připravuji dezert. To je také důvod, proč má můj muž chvilky, kdy dort nemůže ani vidět.

Když se blížila oslava jeho narozenin, musela jsem vyřešit, jaký dort mu upeču. On totiž žádný nechtěl, a pro mě je zase naprosto nemyslitelné, aby ode mě nějaký nedostal. A tak mě napadlo upéct mu něco, co miluje, a zároveň ho překvapit.

recept na palačinkový dort

Palačinkový dort

Netradiční narozeninový dort: vyskládaný z palačinek, s marmeládou a krémem z mascarpone.
4.55 from 11 votes
Vytisknout Připnout
Příprava: 30 min
Vaření: 30 min
Porce: 10
Autor: Petra Bílá

INGREDIENCE

Palačinky:

Krém:

 • 250 g mascarpone
 • 125 ml smetana ke šlehání
 • 2-3 lžíce moučkový cukr (sle chuti)
 • 2 lžička vanilkový extrakt
 • 1 sklenička marmeláda (nejlépe domácí)
 • ovoce na ozdobení

PRACOVNÍ POSTUP

 • Smícháme všechny sypké suroviny a postupně přidáme mléko, extrakt, vodu a vajíčka. Rozmícháme do hladkého těstíčka, které nebude hutné, ale ani vodové.
 • Na rozpálenou nepřilnavou pánev mašlovačkou naneseme trošku rozpuštěného másla, nebo oleje. Jen v tenké vrstvě.
 • Doprostřed nalejeme jednu malou naběračku palačinkového těsta a krouživým pohybem zápěstí těsto rozlejeme po celé ploše pánve.
 • Na mírném plamenu pečeme dozlatova, většinou to je pár vteřin po tom, co zmatní povrch ještě nepečené strany palačinky. Nebo to poznáme tak, že nám palačinka začne klouzat po pánvi. Obrátíme pomocí špachtle (nebo vyhozením do vzduchu). A opečeme dozlatova i druhou stranu.
 • Upečené palačinky skládáme na sebe na mělký talíř a necháme úplně vychladnout.
 • Mascarpone špachtlí smícháme s cukrem, ale nešleháme, aby nezřídlo. V jiné míse vyšleháme šlehačku a opatrně ji vmícháme do mascarpone.
 • Začneme skládat dort. Jednu palačinku pomažeme lžící marmelády, na ni položíme druhou palačinku a tu pomažeme 1-2 lžícemi krému. Potom opět palačinku, marmeládu, palačinku krém atd. Tento postup opakujeme do vypotřebování všech palačinek. Poslední by měla být palačinka s krémem.
 • Na poslední palačinku dáme větší vrstvu krému a ozdobíme ovocem, případně zbylou marmeládou.

K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:

Ještě pár slov k receptu:

Náročnost: snadné, jen si dejte pozor na skládání dortu, viz můj tip pod receptem (lepší připravit si vícekrát 4 palačinky na sebe, dát do ledničky zatuhnout krém, a vše spojit dohromady až na konec).
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!

palačinkový dort

Pustila jsem se tedy do přípravy, a můj muž začal samozřejmě brblat. Jenže když se z toho vylouply palačinky, dostala jsem povolení. Pak zjistil, že je skládám do dortu, plácnul se do čela a… no zase začal brblat. Zkrátím to: výsledek ho strašně mile překvapil, všechno se snědlo do posledního drobku, a můj milý si od té doby o palačinkový dort řekl dokonce dvakrát úplně sám 😊

POZOR! Jsme velká rodina, a tak jsem tento palačinkový dort udělala z trojité dávky.

příprava palačinkového dortumazání palačinek krémem

Palačinkový dort: jak na to – tipy a rady

 • Do mascrapone krému můžeme přidat i lemon curd. Lemon curd je citrónový krém, známý především v anglických zemích.
 • Palačinky je možné proložit i vanilkovým nebo čokoládovým pudingem nebo nutelou.

V případě, že budete dělat dort z více dávek, jako například já, tak si skládání palačinek na sebe rozdělte na části vždy po dávce. Kdybyste na sebe naskládali všechny palačinky, dort by Vám klouzal do strany a nedržel by. Je lepší udělat 1 dávku, nechat aspoň ½ hodiny vychladnout a ztuhnout krém, potom druhou atd.

recept na palačinkový dort

Líbí se vám recept? Uložte si ho na Pinterest:

O autorovi

Petra Bílá

Jsem maminkou malého klučíka, již několik let šťastně vdaná. Pro své kluky ráda vařím, baví mě hrát si v kuchyni s novými postupy, chutěmi, experimentovat. Miluji návštěvy tržiště a pokaždé koncem zimy se nemůžu dočkat, až se pulty stánků zaplní čerstvou zeleninou, ovocem a bylinkami, a v hlavě se mi mezitím rodí plány, co všechno uvařím. Svoje zkušenosti vkládám do informací, které najdete na tomto blogu.

4comments

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Palačinkový dort, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/palacinkovy-dort/