Nejlepší kuchařky pro začátečníky

“Vždycky se pokouším vařit, ale prostě mi to nejde. Tolik špinavého nádobí, jídlo většinou nedochucené, a jak vypadá na talíři, to taky žádná hitparáda není. Od mamky mám jen chabý základ, jenže znáte to: „Pojď se učit vařit“ znamenalo oškrábat brambory, nakrájet cibuli a tak. Vím, že manžel by raději ženskou, která vařit umí, i když mně osobně to nepřizná, ale kamarádům samozřejmě jo.”

základy vaření

Připadá vám to povědomé? Pokud ano, nevěste hlavu: spousta dívek a žen byla ve stejné situaci, když v kuchyni začínaly. Dobrá zpráva je, že naučit vařit se dá! Chce to jen se do toho pustit a mít k ruce dobrou kuchařku pro začátečníky. Takovou, co vás provede tajemstvím přípravy jednotlivých surovin, a pomůže vám vykouzlit třeba rajskou omáčku, která donutí vaše strávníky vylízat talíř do poslední kapky.

Tady jsou 4 nejlepší kuchařky, s jejichž pomocí získáte kuchařské sebevědomí a naučíte se vařit:

Kuchařka pro dceru

kuchařka pro dceru

číst recenzi

Velká kuchařka Čech a Moravy

Velká kuchařka Čech a Moravy

číst recenzi

Deník Dity P.

Kuchařka Deník Dity P.

číst recenzi

Sám doma a hladový

sám doma a hladový

číst recenzi

kuchařka pro dceru

Kuchařka pro dceru

 • Autor: Jana Florentýna Zatloukalová
 • Počet stran: 408
 • Rok vydání: 2015

Dokonalá kuchařka pro úplné začátečníky, kteří toho v kuchyni zatím moc neumí, ale chtějí se naučit vařit dobře a s láskou. Florentýna Zatloukalová, zkušená autorka pěti kuchařských knih, podává v Kuchařce pro dceru recepty způsobem, díky kterému zvládnete připravit dokonalé jídlo hned napoprvé. Bestseller mezi českými kuchařkami!

Velká kuchařka Čech a Moravy

Velká kuchařka Čech a Moravy

 • Autor: Roman Vaněk
 • Počet stran: 628
 • Rok vydání: 2016

Nádherná, výpravná kuchařka s klasickými recepty české a moravské kuchyně. Přehledný popis přípravy pokrmů krůček za krůčkem tak, aby se v postupech vyznal úplný začátečník, a zkušenějšímu byla kuchařka každodenní inspirací v kuchyni. Kuchařská bible, kniha, kterou by měla dostat každá dcera (nebo syn) ve chvíli, kdy vylétne z rodinného hnízda a rozhodne se založit si svoji vlastní domácnost.

kuchařka deník dity p.

Deník Dity P.

 • Autor: Dita Pecháčková
 • Počet stran: 270
 • Rok vydání: 2013

Pokud se chcete naučit vařit a hezky si u toho počíst, kuchařka s názvem Deník Dity P. si vás omotá okolo prstu. Tahle kniha možná není typickou kuchařkou pro začátečníky, ale Ditiny příběhy, kterými každou kapitolu s recepty doprovází, vás pohltí a dost možná, že vařit se naučíte jen tak mimochodem, při čtení. Jedna z čtenářsky nejúspěšnějších kuchařek na českém trhu.

kuchařka pro začátečníky sám doma a hladový

Sám doma a hladový

 • Autor: Matěj Pospíšil
 • Počet stran: 192
 • Rok vydání: 2017

Divoká kuchařka napsaná chlapem pro chlapy, kteří žijí doma sami. Kuchařka prostá jakékoliv cenzury (rozuměj bez zásahu ženské ruky), psaná vtipně, tak, jak autorovi zobák narost: dost bylo ohřívaných párků s hořčicí, rohlíků s paštikou a chlebů namazaných sejrem. Matěj Pospíšil sepsal na 60 jednoduchých receptů vhodných do staromládenecké kuchyně a doplnil je vtipnými příběhy a mnoha praktickými zlepšováky. Dobře vysvětlené postupy i pro totální začátečníky, recepty zjednodušené tak, jak to mají chlapi rádi.

Recepty pro začátečníky

V kuchařkách najdete jednoduché a snadné recepty, které zvládne uvařit napoprvé i začínající kuchařka. Kouzlo v kuchařkách pro začátečníky spočívá v tom, že se nejedná o pouhý strohý výčet receptů. Autoři vám například prozradí, co se děje se surovinami, když je smažíte, dusíte, vaříte nebo pečete, jak dlouho se dělá světlá jíška, nebo co znamená předehřátá trouba a péct dozlatova (na kolik předehřát troubu? jak dlouho péct?). Ovládnete detaily, které výsledné jídlo ovlivňují. V receptech nenajdete žádné cizokrajné přísady, ale uvaříte z dostupných surovin chutná a osvědčená jídla. Budete vědět, co uvařit k obědu, k večeři, nebo jak upéct moučník ke kávě.

Jak se naučit vařit?

Žádný učený z nebe nespadl; nebojte, naučí se to všichni, kdo mají alespoň trochu snahu. Ideální je začít několika základními jednoduchými jídly a dobře zvládnout jejich přípravu. Každý další pokus v kuchyni bude lepší a lepší; jen sotva totiž existuje dívka či muž, co si stoupli k plotně a okamžitě jim všechno šlo.

K zásadnímu zlomu dochází obvykle v okamžiku, kdy opouštíte rodinné hnízdo a čelíte výzvě vaší vlastní kuchyně. Také chvíle, kdy v domácnosti budete dva a hladový partner vám bude tlouct lžící o prázdný talíř. A to nejdůležitější: jakmile přijdou do rodiny děti a vy jim budete chtít uvařit dobře, zdravě a s láskou.

S kuchařkou pro začátečníky si záhy osvojíte základy vaření, naučíte se kuchařským technikám, připravíte správně maso (nejprve ta jednoduchá a poté se můžete pustit do složitějších receptů), přílohu, zeleninový salát nebo upečete nadýchané buchty. Brzy také přijdete na to, že vařením doma se dá na jídle dost ušetřit, a přitom se najíst kvalitně a zdravě.  

Autoři kuchařek pro začátečníky mají zkušenosti a rádi se s vámi o ně podělí.

základy vaření

Kuchařka jako dárek

A pokud už jste bohyní ve své kuchyni, může být kuchařka pro začátečníky prima tip na dárek pro dceru, neteř, kamarádku (nebo kamaráda). Což takhle věnovat Kuchařku pro dceru jako svatební dar? V nové domácnosti se bude hodit a třeba ušetří nevěstu pochyb, že jí manžel bude utíkat najíst se ke svojí matce. Obdarovat také můžete vašeho manžela nebo přítele, pokud máte pocit, že by vám s přípravou jídla mohl pomoci.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Nejlepší kuchařky pro začátečníky, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/nejlepsi-kucharky-pro-zacatecniky/