Nealkoholické víno: rozdíl nepoznáte!

nealkoholické víno

Nemůžete pít, a přesto byste si v dobré společnosti dali sklenku vína? Žádné zoufání, otevřete si lahvinku vína bez alkoholu! Pochutnáte si a nebude vás provázet pocit, že o něco přicházíte. Čtěte více informací na téma nealkoholické víno.

Pro nastávající maminky i pro řidiče

Důvody, proč někteří z nás nepijí alkohol, jsou různé. Nejčastěji jsou to řidiči, kteří kvůli nulové toleranci musí zasednou za volant zcela střízliví, dále těhotné nebo kojící maminky. Někdo nemůže alkohol ze zdravotních důvodů, jiný je zapřisáhlý abstinent z přesvědčení. Také některá náboženství nejsou alkoholu nakloněna.

nealko víno kde koupit

Nealko vína koupíte v e-shopu Alkohol.cz (nenechte se mýlit názvem shopu 😉

Naštěstí výrobci nápojů na specifické potřeby výše jmenovaných skupin myslí, proto stále přicházejí na trh s nabídkou původně alkoholických nápojů, které však byly alkoholu zbaveny.

Začalo to nealko pivem, kterému v počátcích málokdo dával šanci. Jenže opak se ukázal pravdou – nealkoholické pivo si dávají k obědu řidiči, spousta se ho vytočí na oslavách, především v horkém létě je správně vychlazené nealko k nezaplacení.

nealkoholická vína Carl Jung

Nealko vína Carl Jung

Když se chytlo pivo, začali si také vinaři lámat hlavu, jak nabídnout svým zákazníkům dobré víno, které neobsahuje alkohol. A podařilo se! Nebylo to snadné, ale přišli na způsob, jak víno tzv. dealkoholizovat a přitom mu zachovat vlastnosti, na jaké jsou konzumenti zvyklí u klasického vína. 

Rozdíl nealko víno vs. vinný mošt

Leckdo si myslí, že nealko víno je jen limonáda nebo vinný mošt. Chyba lávky – technologie výroby nealkoholického vína je poměrně složitá. Pokud se víno odalkoholizuje správně, pak, podávané vychlazené na správnou teplotu, chutná téměř identicky jako běžné víno. Jen ten alkohol mu chybí, takže po vypití několika skleniček budete mít stále čistou hlavu a žádnou hladinku v krvi.

Poznámka na okraj: Vinný mošt je šťáva, vylisovaná z čerstvých hroznů. Z prokvašeného vinného moštu se potom vyrábí víno, a teprve hotové víno, které prošlo kompletně celým výrobním procesem, se zbavuje alkoholu a stáčí do lahví jako nealkoholické víno. Žádný strach, o obyčejnou limonádu se tedy rozhodně nejedná!

TIP: Máte rádi svařené víno? Klidně si svařáček připravte z nealkoholického vína! Jedno z nejlepších nealko vín je značka Carl Jung

Jak se vyrábí nealkoholické víno

V současnosti existují dvě nebo tři metody výroby nealko vína. Základním produktem je vždy hotové víno, kterému se po vyzrání odebírá alkohol.

Nejčastěji se víno odalkoholizuje ve vakuu. Při nízké teplotě se odpaří alkohol, zvlášť se zachytí aromata, která se do vína posléze vrátí zpět.

Občas si zákazníci myslí, že víno bez alkoholu musí být levnější než víno klasické. Opak je však pravdou – výrobní technologie je poměrně nákladná, především základní vybavení. Odalkoholizování vína je vlastně dalším krokem, který je potřeba provést, aby se z hotového vína stal produkt s minimálním obsahem zbytkového alkoholu.

TIP: Čtěte zákony a pokyny pro označování odalkoholizovaného a nízkoalkoholického vína, článek najdete na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce TADY

Jaké víno bez obsahu alkoholu se dá koupit?

Záleží na tom, jaký typ vína se při odalkoholizaci použije. Dá se však říct, že ve speciálkách (vinotéky) koupíte všechny nejběžnější druhy vína: bílé, červené, růžové. Ale i nealkoholické šumivé víno, kdo rád bublinky a perlivá vína, přijde si také na své.

Vína bez alkoholu jsou spíš sladká a polosladká, více chutnají ženám, které mají ke sladké chuti blíž než chlapská část našeho pokolení.

TIP: Dobré víno chutná o to víc, pokud se pije z krásných sklenic na víno. Zkuste třeba luxusní skleničky zdobené elementy Swarovski

Je nealko víno zdravé?

To si pište! I po odalkoholizaci se stále jedná o přírodní produkt se všemi benefity, jaké nabízí běžné víno. Dobrá zpráva pro nastávající maminky: v nealkoholickém víně byla prokázána kyselina listová (zdroj), proto je nealko víno vhodné pro těhotné. Ty se tak nemusí vzdát pití vína ani v požehnaném stavu.

Nealko víno a kalorie

A ještě jedna věc: Nealkoholické víno obsahuje o 2/3 kalorií méně než klasické víno s alkoholem! Pokud jedete v dietním režimu, můžete nealko víno zařadit do svého hubnoucího jídelníčku.

Kdo by nealkoholické víno pít neměl

Ačkoliv se jedná o zdravý nápoj, stále je to víno. V podstatě by jej mohly pít i děti nebo ti, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu, ale všeobecně se to nedoporučuje. Důvod? Chuť je velmi podobná běžnému vínu, dá se na ni velmi dobře zvyknout a je možné, že později bude dotyčný vyhledávat a upřednostňovat spíše alkoholickou variantu než verzi bez.

Kde koupit

Základní nabídku nealkoholických vín najdete v lepších obchodních řetězcích. Rozšířený výběr zase ve specializovaných obchodech a e-shopech.

Ze zkušeností, diskuzí a recenzí těch, kteří se v dobrém víně vyznají, lze doporučit nealko od Michlovského z moravské obce Rakvice, oblíbené značky jsou Carl Jung nebo Vintense. Vždy dobrý kauf se vám povede v e-shopu Alkohol.cz a jejich speciální kategorii Nealko vína za slušné ceny, s pravidelnými akcemi pro své zákazníky.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Nealkoholické víno: rozdíl nepoznáte!, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/nealkoholicke-vino-rozdil-nepoznate/