Co je skotská whisky?

sudy s whisky

Whisky, to je moje gusto, zpívala Tornado Lou v osobité české westernovce Limonádový Joe. Kdoví, možná autora písničky inspirovala whisky, pocházející z některé z vyhlášených skotských palíren.

Whisky? Nejlepší je skotská

Řekne-li se whisky, naskočí leckterému z nás automaticky přízvisko skotská. Skotská whisky totiž patří celosvětově k nejprodávanějším druhům a je odborníky vysoce hodnocena.

skotská whisky

18letá skotská whisky Ledaig, zdroj: MyDrinks.cz

S originální skotskou whisky jsou svázané tradice, do kterých se promítá dlouhá historie pálení whisky na skotském území, unikátní postupy při výrobě tohoto alkoholického nápoje. Na chuti a barvě destilátu se podílejí přírodní podmínky s typickým melancholickým počasím, které po staletí ovlivňuje skotská vřesoviště, lučiny či horské pastviny, krajinu, jíž protéká voda, tvořící základní komponentu při výrobě skotské.

Skotové jsou na tradici pálení whisky patřičně hrdí, proto zákonem definovali pravidla, za kterých je možné destilát vyrábět. Aby skotská byla opravdu skotská, musí například zrát po dobu minimálně tří let v dubových sudech, při výrobě se smí používat pouze lokální suroviny.

Z čeho a jak se skotská whisky vyrábí

Whisky se vyrábí ze zrn ječmene, který se nejdříve namočí, a pak nechá naklíčit. Naklíčený ječmen se zvolna usuší v peci, aby se nezničily enzymy, důležité pro přeměnu škrobů na cukry. Usušený ječmen se pomele a smíchá s teplou vodou, na jejíž kvalitě si palírna dává záležet. Po určité době se vzniklý slad přečerpá do dřevěných kádí, kde dojde k procesu fermentace. Pak se přechází k destilaci, destiluje se obvykle dvakrát. Destilovaná, dosud nehotová whisky se stáčí do sudu, kde se nechává zrát. Podle skotských zákonů musí whisky uzrávat po dobu nejméně tří let, zpravidla je však doba zrání podstatně delší. Často se setkáte s osmiletou, dvanáctiletou, nebo ještě letitější whisky.

TIP: Originální skotská whisky je vhodný a důstojný dárek pro každého, kdo ocení kvalitní alkohol.

Druhy skotské whisky

Nejznámější jsou dva druhy skotské whisky: Single malt whisky a blended whisky.

Single malt whisky

Single malt whisky, neboli jednosladová whisky, je vyrobená pouze ze sladového ječmene v jedné palírně, není dále nijak míchaná s dalšími typy skotské whisky z jiných palíren.

Blended whisky

Blended whisky, neboli míchaná sladová whisky, je míchaná ze dvou nebo několika různých jednosladových whisky z různých palíren.

Se sodou nebo s ledem?

Raději zapomeňte. Skotská whisky se nejčastěji pije ohřátá na pokojovou teplotu, tedy žádný led, ba ani ředění jakýmkoliv dalším nápojem. K pití se nejlépe hodí skleničky na stopce s kalichem, který se směrem vzhůru zužuje. Aromata zůstanou uzavřena uvnitř sklenice a nevyprchají dříve, než stihnete poválet první doušek na jazyku.

Kde koupit skotskou whisky?

Pokud chcete záruku kvality, kupujte skotskou v ověřených obchodech s alkoholickými nápoji. Specializované e-shopy oproti kamenným prodejnám nabízejí velmi slušné ceny a pravidelné akční nabídky. Dobrou skotskou koupíte v e-shopu MyDrinks.cz

Další možností je udělat si výlet do Skotska, užít si divokou přírodu Skotské vysočiny, projet historická města v nížině a cestou se stavit v některé z místních palíren, které turistům nabízejí exkurze do výrobny. Hned vedle je určitě krámek, kde si whisky můžete z první ruky zakoupit.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Co je skotská whisky?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/co-je-skotska-whisky/