jednoduchý narozeninový dort

Jednoduchý narozeninový dort

Syn měl šestnácté narozeniny. Vždycky v polovině září, kdy slunce ztrácí sílu léta, ale stále je pěkné počasí na grilování, se schází nejbližší rodina, aby si užila společnou oslavu. Letos syn ohlásil, že si přeje narozeninový dort, který mu upeču já.

Recept na narozeninový dort

Nejsem žádný specialista na pečení dortů, ale naštěstí tu na blogu mám šikulku Petru, která sepsala článek na téma Dort pro začátečníky. Její recept je skvělý a perfektně funguje, však jsem podle něj upekla dort naháč, jeden z mých prvních dortů.

Tentokrát pro vás nemám celý recept (na ten si klikněte pomocí jednoho z odkazů výše), ale chtěla jsem vám napsat, že dort se dá udělat chutný a na oko pěkný, hodný narozeninové oslavy, i když improvizujete s plněním a zdobením (a nejste mistr cukrářského řemesla).

Dort jsem upekla v dortové formě o pr. 24 cm. Byl vysoký tak akorát, žádná placka, ale ani vysočina. Dvakrát jsem ho prořízla a připravila na plnění.

jednoduchý narozeninový dort

Narozeninový dort před tím, než jsem jej nesla na stůl

Náplň do narozeninového dortu

Naprosto skvělá náplň do dortu se připravuje ze dvou mascarpone a jedné tučné, vyšlehané šlehačky. Aby šlehačka alespoň trochu ztuhla, musíte ji mít před šleháním v lednici. Ušlehanou šlehačku promíchám s mascarpone (elektrickým šlehačem, jenom chvilku!, na malé otáčky). Sladím asi čtyřmi lžícemi cukr moučky.

Tenhle krém z mascarpone a šlehačky je chuťově vynikající a navíc blbovzdorný, povede se vám na první pokus. Dort krémem jak naplníte, tak pomažete zvenčí.

Marmeládová vychytávka na potření dortu

A aby narozeninový dort nebyl suchý, pokropila jsem proříznuté pláty dortu marmeládovou směsí. Zatímco samotná marmeláda mi přijde nudná, na tenhle dort jsem 300 g meruňkové marmelády vložila do hrnce, vymačkala do ní šťávu z jednoho pomeranče a přidala 3 poctivé lžíce rumu (syn už je velký, ovoněný krém přežije 😉

Marmeládovou směs jsem povařila a pocákala jí pláty dortu. Ty tekutou marmeládu krásně nasákly. Poté jsem plochu pomazala krémem z mascarpone, dort opatrně sesadila, a tím samým krémem pomazala z boku a nahoře. Přes noc jsem dort nechala v ledničce, aby korpus dortu dobře nasákl krém i marmeládu a byl hezky vláčný.

Zdobení narozeninového dortu

Vršek dortu potřebuje nějaké zdobení, aby nebyl tak smutný. Nahoru jsem vyskládala jednoduchý kruh z lentilek. Doporučuju toto zdobení nechat až na okamžik těsně před servírováním, protože krém z mascarpone rozpustí barvu, kterou jsou lentilky potažené, a část se vsákne do povrchu krému (ale žádná tragédie).

Lentilky jsem vyrovnala tak, že jsem si vzala přiměřeně velkou poklici a lehce jsem ji obtiskla na povrch dortu. Obvodové linky jsem se držela při vyskládávání lentilek, aby byl kruh pravidelný.

narozeninový dort

Narozeninový dort v řezu

No a doprostřed jsem už jen zapíchla narozeninové svíčky – číslice. Kdo je pozorný, tomu se omlouvám za svoji ignoranci – ta šestka je na fotce otočená.

Narozeninový dort podle tohoto receptu chutnal skvěle! Musím říct, že si dali všichni, i ti, kteří jinak sladké nemusejí.

O autorovi

Petra Kupská

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jednoduchý narozeninový dort, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/jednoduchy-narozeninovy-dort/