kynuté buchty

Kynuté buchty se špaldovou moukou

Už nějakou dobu moji rodinní hladovci vznášeli požadavek na kynuté buchty. Moc často je nepeču, dají dost práce, ale když už se do nich pustím, snažím se, aby byly buchtičky jedna radost.

Právě takové jsem upekla včera večer – o víkendu jsem nestíhala (a kdo jo!), a tak mi pečení vyšlo krásně na pracovní den.

V pět jsem zadělala, po sedmé jsem se do buchet pustila a po deváté mi začaly mizet z pekáčku jedna po druhé. Musela jsem zasáhnout, aby zbylo na snídani.

recept na kynuté buchty

Kynuté buchty se špaldovou moukou

Výborné kynuté buchty se špaldovou moukou, plněné kakaem.
5 from 2 votes
Vytisknout Připnout
Příprava: 30 min
Vaření: 1 hod
Autor: Petra Kupská

INGREDIENCE

PRACOVNÍ POSTUP

 • Než se pustíme do přípravy kynutého těsta, vyndáme z ledničky vejce, aby se ohřály na pokojovou teplotu (droždí je živé, nelekejte ho tedy při přípravě příliš studenými surovinami).
 • V rendlíku ohřejeme mléko, jen trochu, aby bylo vlahounké, nesmí být horké. Polovinu mléka odlijeme stranou do hrnku. Do mléka, které zbylo v rendlíku, přidáme lžičku cukru, rozmícháme. Nakonec do oslazeného mléka rozdrobíme droždí, lehce promíchneme lžičkou a necháme v teple vzejít kvásek – po chvíli se začnou na povrchu tvořit světlounce hnědé bubliny.
 • Mezitím v kastrůlku rozpustíme máslo, opět, nesmí být horké!
 • Do mísy nasypeme obě mouky, přidáme špetku soli. Citron odrbeme pod teplou tekoucí vodou (ideálně použijeme v bio kvalitě), kůru nastrouháme k mouce. Přisypeme cukr, vanilku.
 • Uprostřed sypké směsi uděláme důlek, do kterého rozklepneme vajíčka (použijeme pouze žloutky), přilijeme vzešlý kvásek, máslo. Zamícháme, postupně přidáváme mléko a zpracujeme kynuté těsto.
 • Přikryjeme utěrkou a necháme hodinu kynout. Poté těsto promícháme vařečkou, tzv. ho srazíme, a můžeme se pustit do buchet.
 • Zapneme troubu (elektrickou na 170 °C, bez ohřevu). Vezmeme si pekáček a necháme ho chvilku v troubě nahřát, aby nebyl studený. V kastrůlku si rozehřejeme další máslo na potírání buchet. Nahřátý pekáček vytřeme trochou másla na dně i po okrajích.
 • Z těsta uždibujeme stejně velké kousky, poválíme mezi rukama do kouličky, zploštíme a vytáhneme kraje, až budeme mít placičku.
 • Doprostřed dáme náplň, překryjeme ji okraji, pospojujeme, aby náplň nevytekla, a „švem“ dolů vložíme do pekáčku. Každou buchtu potřeme dokola máslem.
 • Až budeme mít pekáček plný, necháme buchty alespoň 20 minut kynout, opět někde u zdroje tepla, třeba u rozpálené trouby.
 • Poté pekáček s vykynutými buchtami vložíme do vyhřáté trouby a pečeme zhruba 20-25 minut (podle velikosti pekáčku), až povrch buchet krásně zezlátne.
 • Jakmile buchty začnou chladnout, poprašte je moučkovým cukrem a zavolejte rodinu. Začne boj. Vy se snažte, ať alespoň jedna či dvě buchty zbydou na vás. Dobrou chuť!

K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:

Ještě pár slov k receptu:

Z tohoto množství připravíte asi 20-25 buchet.
Příprava 15 min + kynutí 1 hod + výroba buchet 30 min + pečení 25 min
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!

S kynutým těstem podle tohoto receptu se velmi dobře pracuje, mohu jen doporučit.

Necelou polovinu bílé mouky jsem navíc nahradila zdravější špaldovou, takže jsem měla při pohledu na cpoucí se rodinu aspoň trochu lepší pocit (já vím, večer už by s jíst nemělo, ale vysvětlujte to, když to doma tak nádherně voní).

kynuté buchty

Náplň do buchet

Klasicky se buchty plní makovou nebo tvarohovou náplní, povidly. K tvarohové náplni mám jednu veledůležitou poznámku: tvaroh vyndejte v předstihu z lednice! Náplň do kynutých buchet ze studeného tvarohu způsobí, že buchty dostatečně nevykynou, v horším případě se nedopečou.

U nás doma milují náplň kakaovou. Dělával ji náš táta kdysi před lety, kakaové buchty byly nouzovka, když už došel mák a tvaroh. A přesto jsme je nejvíc milovali! Každý sahal po kakaové, táta je odlišoval od ostatních buchet tak, že je dával švem nahoru – tedy tím místem, kde se okraje buchty spojují k sobě, aby nevytekla náplň.

Kakaová náplň do buchet se dělá tak, že doprostřed placičky dáte ¼ lžičky černého kakaa a asi 1/3 lžičky pískového cukru. Kakao s cukrem se speče dohromady, ale přesto cukrové krystalky křoupou, hlavně když buchty vychladnou. Můžete pár takových buchet napříště vyzkoušet.

blank
O autorovi

Petra Kupská

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Kynuté buchty se špaldovou moukou, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/kynute-buchty-se-spaldovou-moukou/