Výživáři už nějakou dobu bijí na poplach: bílá mouka, semletá ze zrn zbavených obalu, který obsahuje minerály a živiny, není právě nejzdravější. Hospodyňky si tuto skutečnost začínají uvědomovat a přemýšlejí, čím bílou mouku nahradit.
Přinášíme přehled mouk, které přicházejí v úvahu, včetně obsahu tuků, sacharidů a bílkovin obsažených v 100 g. Pod tabulkou najdete stručnou charakteristiku každé mouky.
Pohanková mouka
Přirozeně bezlepková, s nezaměnitelným oříškovým aroma a množství zdraví prospěšných látek. Pokud s touto moukou začínáte, nahraďte jí max. 20 % běžné mouky. Pohanková mouka je totiž chuťově velmi výrazná a je třeba její chuti uvyknout. Je k vhodná pro přípravu palačinek, vaflí, galetek. Pohanková mouka se mele z nažek pohanky, není to tedy klasická obilovina.
Špaldová mouka
Špalda je jednou z nejstarších původních obilovin. Jedná se o pšenici, avšak na rozdíl od klasické pšenice jak ji známe dnes nebyla nikdy přešlechtěna, zachovala si vysoký obsah živin a je pro náš organismus stravitelnější, než klasická bílá pšeničná mouka. Má lehce oříškovou chuť a moderní hospodyňky jí rády přidávají při pečení do těsta, případně pečou pouze ze špaldové mouky. Na trhu je celozrnná špaldová mouka (mletá z celého zrna, klasifikována jako polohrubá), nebo hladká s nižším obsahem zbytkových balastních látek (otrub).
TIP: Vyzkoušejte náš recept
Kokosová mouka
Vhodná pro pečení, vaření, k zahuštění omáček. Dobře chutná přidaná do smoothies. Bezlepková, vhodná pro alergiky. Velmi dobře se uplatní při sladkém pečení, kokosová mouka například dodá báječnou chuť vánočnímu cukroví. Tato mouka se vyznačuje nízkým obsahem sacharidů (cca o 70%), je tedy vhodná při speciálních stravovacích režimech, např. low-carb nízkosacharidové stravě, paleo dietě. Kokosová mouka je přirozeně bezlepková.
Mandlová mouka
Mandlová mouka vzniká namletím mandlových semen, můžete koupit již hotovou nebo si ji semlet sami doma. Obsahuje pozoruhodné množství živin, například „zdravé tuky“, které pozitivně působí na oběhovou soustavu včetně srdce, dále vlákninu a napomáhá tak správné funkci střev, pečivo s přidáním mandlové mouky nezpůsobuje takové výkyvy hladiny cukru v krvi jako upečené z bílé mouky. Kromě zdravého pečení, kde mandlová mouka nachází výborné využití, ji můžete využít třeba na obalení přírodních plátků masa či zeleniny, a to před jejich opečením.
Rýžová mouka
Přirozeně bezlepková, vhodná pro celiaky. Vyrábí se obvykle semletím celozrnné rýže. Pro svoji neutrální chuť je vhodná do polévek i omáček. Používá se jako zahušťovadlo, zvyšuje objem pokrmu a jeho pojivost. Při pečení ji využijete do sušenek, placek, palačinek nebo koláčů.
Cizrnová mouka
Cizrna je luštěnina, říká se jí také římský hrách nebo beraní rohy. Cizrnová mouka má strukturu podobnou jako běžná hladká mouka, charakteristická je lehce oříšková chuť. Hodí se na přípravu dezertů, do jíšek. Má vysoký obsah sacharidů, ovšem žádné gluteny: je přirozeně bezlepková. Cizrnovou moukou smíchanou s vodou můžete nahradit vajíčka.
Kukuřičná mouka
Mouka typická pro mexické tortily, které se z ní pečou. Připravuje se z ní také polenta, kukuřičná kaše hotová během chvilky. Polenta je výborná jako příloha, pokud se nechá zatuhnout, poté nakrájí na kousky a opeče na másle. Kukuřičná mouka je přirozeně bezlepková.
Quinoa mouka
Quinoa, neboli merlík chilský, je obilovina původem z Jižní Ameriky, v řeči starých Inků znamená „matka zrno“. Mouka semletá ze zrn quinoa se s propagací zdravé výživy stává stále oblíbenější kvůli zvýšenému obsahu vitamínů a esenciálních bílkovin. Ve spojení s dalšími moukami se z quinoové peče chleba, sušenky, připravuje se z ní kaše. Quinoa mouka je přirozeně bezlepková.
Žitná mouka
Žitná mouka se vyrábí semletím žitných zrnek. Má výraznější chuť než mouka pšeničná, ale je nesrovnatelně zdravější. Jednou z největších výhod žitné mouky je, že dokáže bojovat s cukrovkou, srdečními onemocněními, přibýváním na váze, s rakovinou, záněty a vysokým krevním tlakem. Z žitné mouky se připravuje především slané pečivo: chléb a chlebovky, housky.
CO JE CELOZRNNÁ MOUKA?
Označení celozrnná platí pro mouky, které jsou semleté z celého zrna. Běžné bílé mouky se melou pouze z vnitřní části zrnka, tedy po odstranění klíčku a obalu, který je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny – tím pádem bílá mouka ztrácí hodně na výživových hodnotách. Výhodou bílé mouky je naopak lepší trvanlivost. Zařazením celozrnné mouky do kuchyně prospějete vašemu zdraví; vybírejte však mouku v BIO kvalitě, protože pesticidy používané při pěstování mají tendenci ukládat se právě v obalu zrna.
Tapioková mouka
Tapiok není mouka v pravém smyslu, ale škrob. Vyrábí se z kořene rostliny zvané maniok, která roste v Jižní Americe a Indii. Tapioková mouka je chuťově neutrální, dá se tak použít ve slané i sladké kuchyni. Má velmi dobré kypřicí schopnosti, pečivo z tapiokové mouky je krásně nadýchané a kypré. Tapioková mouka se také hodí k zahušťování omáček, na rozdíl od bramborového škrobu však obsahuje víc zdraví prospěšných látek. Díky výjimečné pojivosti lze tapiokem nahradit vaječný bílek. Tapioková mouka neobsahuje lepek.