Jak párovat víno s pikantním a výrazným jídlem

Víno a kořeněné jídlo

Rádi si dopřejete výrazné a pikantní jídla? Pak jste již někdy byli postaveni před těžkou volbu, jaké víno k němu vlastně zvolit. Pokud se snažíte o správné párování vína k pikantnímu a výraznému jídlu, může být jeho výběr někdy trochu složitý. Přesto se jedná o dobrodružství, do kterého byste se měli pustit. Nebojte se ochutnávat a objevovat nové chutě!

Vyberte správnou úroveň kyselosti

Prvním krokem ke správnému výběru vína doplňující pikantní pokrm, je najít rovnováhu mezi chutí jídla a vínem. To znamená, že víno by nemělo být příliš sladké nebo příliš kyselé. Vhodná volba pro pikantní jídla jsou vína s vysokou úrovní kyselosti, která dokáží vyrovnat chuť pikantních jídel a zároveň nejsou příliš sladká. Vína, která obsahují vyšší úroveň alkoholu, mohou také pomoci zmírnit pálivost pikantních jídel. Což možná někteří ocení.

Uvědomte si složení jídla

Dalším faktorem, který může ovlivnit výběr vína, jsou použitá koření a ingredience v jídle samotném. Například, k jídlům s kari kořením, se obvykle doporučují vína s vyšší úrovní kyselosti, která dokážou zvýraznit aroma koření a zároveň částečně potlačit pálivost. Pokud pokrm obsahuje více bylinek, může být lepší zvolit víno s ovocnými a kořenitými tóny, které se dokáží dobře doplnit s bylinným aromatem.

Výběr podle regionu

Pokud vám připadá, že je výběr správného vína k pikantnímu jídlu stále složitý, vyzkoušejte také zkusit zvolit víno podle regionu. Volba vína ze stejné oblasti, odkud pochází pokrm, může být dobrým začátkem.

Indická kuchyně

K indickým jídlům se obvykle doporučuje pivo, ale pokud si přejete podávat víno, může být dobrým výběrem Riesling nebo Gewürztraminer, které se hodí k indickému koření a vyváží pálivost pokrmu.

Mexická kuchyně

Milovníci velmi oblíbené mexické kuchyně by měli vyzkoušet kombinaci tohoto jídla s vínem z odrůdy Zinfandel nebo Syrah. Můžete je vyzkoušet například k jídlům, jako jsou tacos a enchiladas. Tyto odrůdy vína mají dostatečně vysokou úroveň kyselosti a zároveň dokáží vyrovnat chuť pikantních jídel.

Asijská kuchyně

Asijská kuchyně je velmi různorodá a často se skládá z kořeněných, sladkokyselých a pikantních jídel, což může být při párování s vínem náročné. Nicméně existuje několik druhů vín, která se obvykle doporučují k pikantní asijské kuchyni. Těmi jsou:  Riesling, Gewürztraminer, Růžová víno nebo klasické Sake.

Výběr redakce a inspirace pro vaši kuchyni

červené víno

Perlivá oranžová vína – vyzkoušejte něco nového

Perlivá vína, známá také jako “pét-nat” se v poslední době těší velké oblibě.  Tyto vína jsou vyráběna pomocí přirozené fermentace v láhvi, což znamená, že víno obsahuje malé bublinky oxidu uhličitého a má jemnou perlivost. Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů, ale na rozdíl od tradičního bílého vína je necháváno macerovat se slupkami a semeny hroznů. Tato technika dává oranžovému vínu jemnou tříslovinu a hlubší barvu než bílé víno, ale zachovává jeho svěžest. 

Grigo Pinot Grigio DOC Millesimato Brut

Grigo Pinot Grigio DOC Millesimato Brut
Grigo Pinot Grigio DOC Millesimato Brut

Toto víno můžete zakoupit ZDE: Grigo Pinot Grigio DOC Millesimato Brut (oranžové víno)

 • Země původu: Itálie
 • Oblast: Veneto
 • Sladkost: suché
 • Odrůda: Rulandské šedé (Pinot Grigio)
 • Kategorie: DOC
 • Objem: 0.75 l

Grigo Pinot Grigio DOC Millesimato Brut, oranžové šumivé víno podobné Prosecu je skvělou volbou pro ty, kteří hledají něco netradičního, ale přesto osvěžujícího a chutného. Už na první pohled vás zaujme svou nezvyklou barvou a očaruje svěží chutí s tóny meruněk, mandarinek, liči a limetky. Je ideální k mnoha jídlům. Jeho vyšší kyselost a perlivost ho činí ideálním jako aperitiv. Obecně se doporučuje ke kombinaci s kořeněnými a pikantními jídly, jako jsou například sushi nebo mexická a thajská kuchyně. Jeho osvěžující bublinky a citrusové tóny také dobře doplňují lehčí saláty a pokrmy s mořskými plody. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, můžete jej kombinovat také s ovocnými dezerty nebo sorbety.

Sázka na jistotu – Merlot

Chystáte se proniknout do světa chutí červených vín? Pak byste neměli přehlédnout právě vína z této odrůdy, která se těší velké oblibě milovníků vína. Není tak ani divu, že Merlot patří mezi tři nejpěstovanější odrůdy. Toto víno se pěstuje po celém světě a v různých podnebích. V závislosti na regionu, ve kterém se hrozny pěstují, může merlot nabídnout různé vůně a chutě. Proto při výběru věnujte pozornost tomu, odkud víno pochází.

Merlot výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák

Merlot výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák
Merlot výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák

Toto víno můžete zakoupit ZDE: Merlot výběr z hroznů

 • Země původu: Česká republika (Morava)
 • Oblast: velkopavlovická podoblast
 • Sladkost: suché
 • Odrůda: Merlot
 • Kategorie: pozdní sběr
 • Objem: 0.75 l

Rodinné vinařství Sedlák přináší toto lahodné víno ze své produkce. Jeho plné tělo, krásně ovocný charakter ostružin a borůvek a příjemně intenzivní třísloviny s podtóny kávy a čokolády byl naší jasnou volbou.  Vinařství Sedlák své hrozny pěstuje jen na vinicích ve Velkých Bílovicích, a ačkoliv hrozny odrůdy Merlot pro Velké Bílovice nejsou příliš typické, rozhodli se trochu zariskovat. A to byla správná volba. Víno se skvěle hodí k nepřebernému množství jídel a je tak při volbě vhodného vína skoro sázkou na jistotu. Jeho jemná chuť dělají z merlotu skvělou volbu k předkrmům, jako jsou kvalitní saláty a různé druhy těstovin. Také se skvěle hodí k vepřovému, kuřecímu a krůtímu masu, stejně jako k drůbeži, hovězímu a vepřovému masu. Toto víno také výtečně doplňuje recepty s omáčkami, kde jeho jemná chuť pomáhá vyvážit silnější chutě klasických jídel i dezertů.

Tramín červený – Ochutnejte historii

Tramín červený je kvalitní a oblíbené víno, které pochází z jedné z nejstarších pěstovaných odrůd vinné révy. Vyznačuje se svou jemností, ovocnou vůní a bohatým aroma, což ho činí skvělou volbou pro různé příležitosti. Tramín červený je pěstován v mnoha oblastech po celém světě, ale nejznámější a nejvíce ceněné jsou vína pocházející z regionů jako Alsasko anebo právě Morava. Proto doporučujeme při výběru tohoto vína sáhnout spíše po domácí produkci.

Tramín červený pozdní sběr z vinařství Starý vrch

blank
Tramín červený pozdní sběr z vinařství Starý vrch

Toto víno můžete zakoupit ZDE: Tramín červený pozdní sběr

 • Země původu: Česká republika (Morava)
 • Oblast: mikulovská podoblast
 • Sladkost: polosuché
 • Odrůda: Tramín červený
 • Kategorie: pozdní sběr
 • Objem: 0.75 l

Tramín červený pozdní sběr zaujme hned zprvu svou sytě zlatavou barvou a už od prvního doušku přesvědčí o své dokonalé chuti. Ta v sobě spojuje vůni liči, čajové růže a muškátového oříšku a vytváří elegantně vyváženou kombinaci chutí s tóny tropického ovoce a typickou kořenitostí v dochuti. Vinařství Starý vrch je rodinné vinařství, které své hrozny pěstuje v srdci jihomoravské krajiny mezi mandloňovými a meruňkovými sady a svým vínům věnují špičkovou péči, která se odráží na kvalitě jejich vín.

Pokud hledáte dobré víno k večeři, bude pravděpodobně Tramín vhodnou volbou. Výborně se hodí k jemnému masu jako je kuřecí nebo krůtí, kde jeho ovocné tóny dodají jídlu zvláštní chuť. Dále může být vhodné k uzeným rybám a některým exotickým, silně kořeněným jídlům asijské kuchyně, protože jeho ovocné a kořeněné tóny se dobře snášejí s kořením v jídle.  Pro svou sladkost a ovocné tóny se víno velmi dobře kombinuje také s ovocem a můžete jej bez obav podávat k ovocným dezertům.

Na závěr tedy můžeme říci, že k pikantním a kořeněným jídlům se hodí především vína s vyšší kyselostí, která vyrovnávají kořeněnou chuť jídla a nízkým obsahem alkoholu, jenž zase pomáhá minimalizovat hořkost, která se může objevit v kombinaci s pikantními jídly. Dobrou volbou jsou také vína s ovocnými tóny a naopak vína s vyšším obsahem tříslovin nejsou příliš ideální, protože mohou zesílit kořeněnou chuť jídla. A ačkoliv je při výběru vína dobré toto vše mít na paměti, není nic lepšího než osobní preference a objevováním nových chutí, abyste přišli na ty nejlepší kombinace, které budou chutnat právě vám a umocní zážitek ze samotného jídla.  S tímto pravidlem na mysli můžete vždy najít víno, které dokonale doplňuje každý pokrm.

blank

Veškeré výše zmíněná vína můžete koupit v e-shopu VinoodBodlaku.cz

O autorovi

Jana Russková

Doma mám několik hladových krků a že jsou někdy pěkně vybíraví. Vaření je tak pro mě každodenní záležitostí a proto mám ráda rychlé a chutné jídla. Nejraději se však věnuji pečení dobrot, které potěší i ty nejmlsnější jazýčky.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jak párovat víno s pikantním a výrazným jídlem, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/jak-parovat-vino-s-pikantnim-a-vyraznym-jidlem/