Sezona grilování klepe na dveře. Poučte se z nejčastějších chyb a staňte se grilovacím mistrem!
Maso před grilováním nechte povolit
Zmrzlé maso na gril nepatří. Vždy jej nezapomeňte vytáhnout dostatečně dlouho dopředu. To samé platí i v případě, že jste si koupili čerstvé maso u řezníka a skladujete jej v lednici. Před každým grilováním vytáhněte studené maso alespoň hodinu předem a nechte jej odležet při pokojové teplotě na kuchyňské lince.
Zajímavost: Profesionální kuchaři říkají tomuto procesu temperování.
Pokud byste studené maso z lednice rovnou dali na gril, vlivem teplotního šoku by se maso příliš rychle zatáhlo. A vy byste pak večeřeli místo šťavnatého steaku spíše grilovanou podrážku bez šťávy.
Na kvalitní kus masa marináda nepatří
Marinovat nebo nemarinovat? Toť otázka! Většina zkušených kuchařů vám ale řekne, že na kvalitní steak prostě marináda nepatří. Vyberte si u řezníka hezký kousek vysokého roštěnce a na dochucení zvolte pouze pepř a sůl.
Svět grilování také rozděluje otázka: Solit před nebo až po? Záleží jen čistě na vás. Pokud chcete maso posolit ještě před odchodem na gril, udělejte to ale těsně před položením na gril. V případě, že posolíte maso příliš dlouho dopředu, vytáhne sůl všechnu šťávu.
TIP: Marinádu nekupujte, ale na ochucení masa na talíři využijte omáčku. Klasická BBQ omáčka je jednou z nejoblíbenějších.
Správně rozpálený gril je klíčem k úspěchu
Určitě to znáte taky. Celá rodina se sejde večer doma a okamžitě požaduje večeři. V rychlosti něco připravíte, aby byli všichni spokojení. Pokud máte na večeři naplánované grilované maso, přichystejte hladovým členům rodiny nejprve menší předkrm.
Gril potřebuje alespoň 30 minut, aby se rozpálil na požadovanou teplotu – ideálně na 250 °C až 300 °C. A pozor! Pokud máte doma gril na uhlí, zapomeňte na použití tekutého podpalovače a vezměte si na pomoc spíše staré noviny.
Zapomeňte na přeplněný gril
Steak, kuřecí křídla, cuketa a vedle toho sýr halloumi. Většina začátečníků zaplní celý gril až po okraj. To je ale trochu nešťastné řešení, protože každá surovina potřebuje jinou dobu grilování i jinou teplotu. Zkuste to jinak a grilujte jednotlivé ingredience postupně.
Potřebujete maso otočit? Na vidličku zapomeňte
U obracení masa na grilu si vemte na pomoc spíše kuchyňské kleště nebo pinzetu. Když obrátíte maso vidličkou, propíchnete jeho povrch a přijdete tak o všechnu šťávu v mase. Přilepilo se vám maso k roštu? Nesnažte se jej odtrhnout silou, až bude kousek hotový, odlepí se sám.
TIP: Grilovaná zelenina jako hlavní chod? Poradíme, jak na to.
Maso je hotové? Dejte mu ještě chvilku, plně se rozvinou jednotlivé chutě
Všichni už netrpělivě čekají s talířem u grilu a nejraději by se pustili do jídla hned. Tak pozor, hladové krky ještě na chvilku pozdržte. Hotový steak přendejte na talíř a nechte jej blízko grilu alespoň po dobu 5 minut. Struktura masa hezky změkne, šťáva uvnitř si sedne a chutě se v mase hezky propojí – díky této pauze vám všechna šťáva nevyteče na talíř po prvním říznutí, ale zůstane tam, kde má.
Gril vyčistěte co nejdříve
Dojedli jste poslední kousek z grilu? Nastává ideální doba na čištění grilu – vždy se snažte vyčistit gril, dokud je ještě teplý. Klasický gril na uhlí pořádně žárem vypalte a kupte si také speciální kovový kartáč na čištění grilů. Na usazeniny využijete i klasickou jedlou sodu. Smíchejte ji s čistou vodou do hustější kaše, vzniklou směsí rošt potřete a nechte alespoň 30 minut působit. Vezměte si na pomoc kartáč – důkladně mřížku vydrhněte a smyjte čistou vodou.
*ilustrační obrázek pochází z gettyimages.com