Domácí zázvorový čaj

domácí zázvorový čaj s citronem

Na zimní nachlazení je nejlepším lékem domácí zázvorový čaj s medem a citronem. Čaj krásně prohřeje zevnitř a zbaví vás bolesti v krku.

Zázvor má pikantní chuť, voní po citrusech sám o sobě, přesto se nebojte přidat šťávu z citronů. Obsahuje vitamín C a toho (v přírodní formě) není nikdy dost!

domácí zázvorový čaj recept

Domácí zázvorový čaj

Domácí zázvorový čaj slazený medem, dochucený citronem. Dopřejte si přírodní medicínu při nachlazení a bolesti v krku!
No ratings yet
Vytisknout Připnout
Příprava: 10 min
Vaření: 10 min
Celkový čas: 20 min
Porce: 6
Autor: Ivana Sirůčková

INGREDIENCE

PRACOVNÍ POSTUP

  • Zázvor oloupeme, omyjeme a nahrubo nastrouháme.
  • Vložíme do většího hrnce, zalijeme vodou a pozvolna zahříváme na sporáku.
  • Když je voda dostatečně teplá (pozor voda nesmí vařit), přidáme lesní med. Med přidáváme podle chuti.
  • Nakonec přilijeme šťávu ze dvou citrónů.
  • Čaj zlehka povaříme na nejnižším stupni a poté scedíme přes sítko do vhodné nádoby.

K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:

Ještě pár slov k receptu:

Čaj pijeme teplý, čerstvě připravený.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
blank
Domácí zázvorový čaj z nastrouhaného kořene

Domácí zázvorový čaj: tipy a rady

  • Zázvorový čaj se pije čerstvě připravený, teplý. Necháte-li jej vychladit, získáte skvělou zázvorovou limonádu. Čaj se pije v chladném období, limonádu si nechte na letní období.
  • Pokud kořen zázvoru do čaje strouháte, vždy jej přeceďte. Nepijte je s kousky zázvoru, abyste si nepodráždili zažívání.

Zázvorový čaj, na co pomáhá

Čaj z čerstvého zázvoru je hitem v kavárnách, čerstvě připravený zahřeje už okamžiku, kdy se nám konvička se zlatavým nápojem dostane na stůl.

K přípravě čaje se používá pouze podzemní část zázvoru, kořen, oddenek.

Léčivé účinky zázvorového kořene jsou známé odnepaměti, od dávných časů po současnost se zázvorový čaj nejčastěji pije při nachlazení, nápoje se zázvorem ulevují těhotným od ranních nevolností a zvracení, pomáhají při trávicích potížích.

Zázvor obsahuje gingerol, látku se silnými protizánětlivými účinky. Ta pomáhá nejenom při bolesti v krku, zmírňuje také otoky a bolesti svalů fyzickém cvičení, odborné studie prokazují účinnost zázvoru v boji s artrózou.

Nejen čaj, ze zázvoru připravíte i obklad nebo koupel

Ačkoliv zázvorový čaj je nejznámější formou, ve které zázvorový kořen konzumujeme, využití léčivého oddenku jsou podstatně širší.

Obklad ze zázvoru připravíte namočením čisté bavlněné látky do odvaru z kořene, pro koupel si pořiďte zázvorový olej. Napusťte si horkou vanu a do vody kápněte pár kapek zázvorového oleje.

Zázvor do čaje nakrájet nebo nastrouhat?

Nejčastější variantou je zázvor nakrájený na plátky. V tom případě krájejte tenké plátky zázvoru, z kořene dostanete čaj, který bude mít víc síly, než kdybyste krájeli plátky silné.

Zázvor můžete i nastrouhat a čaj poté přecedit přes sítko – takto doporučujeme i v našem receptu. Čaj z nastrouhaného kořene je silnější, než kdybyste krájeli zázvorový oddenek na plátky. (zdroj: Vitalia.cz)

domácí zázvorový čaj
O autorovi

Ivana Sirůčková

Jsem máma jednoho malého rošťáka, o další radost v naší rodince se stará náš bláznivý ohař. Žijeme na kraji Brdských lesů. Pro moje věčné hladovce vařím ráda a s chutí v podstatě každý den, vaření mě provází celým životem.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Domácí zázvorový čaj, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/domaci-zazvorovy-caj/