domácí francouzské bagety

Recept na francouzské bagety

Čerstvé domácí pečivo jako z pekárny? Provoněný byt právě upečenými bagetkami? Zkuste recept na pečivo podle vyhlášených francouzských pekařů!

O receptu:

Úroveň: pro začátečníky

Doba přípravy: 50 min příprava těsta + kynutí, 20 min pečení

Počet porcí: 6 baget o délce klasického plechu

Co je potřeba

 • 1,5 kg hladké mouky + hrst na poprášení
 • 300 – 500 ml vlažné vody
 • 1 lžička instantního droždí
 • 1,5 – 2 lžičky soli
 • olivový olej na potření (nemusí být)

Kdo by neměl rád křehké a křupavé bagety! Třeba ty doma upečené s láskou? Dnes vám ukážu recept na výborné francouzské bagety, se kterými sklidíte zaručený úspěch. Jsou tak snadné, že je zvládne každý a pochutná si na nich celá rodina. 

Ale aby to nebylo tak jednoduché, je třeba si přípravu správně načasovat. Bagety totiž kynou až dva dny v lednici a pak ještě 4-6 hodin v teple, takže pokud plánujete sobotní snídani do postele, budete muset na těsto zadělat už v půlce týdne. Určitě se však vyplatí počkat. Až vůně čerstvě pečených baget provoní byt, sotva budete stíhat odbavit zástupy hladových zájemců, kteří vás rázem prohlásí za královnu kuchyně.

Pracovní postup

 • 1Do kuchyňského robotu nasypeme všechny sypké suroviny a přidáme přibližně 300-500 ml vlažné vody, ale může být i víc (až jednou tolik), záleží na typu mouky a její savosti.
 • 2Vymísíme hnětacím hákem pružné, ale pevné těsto, které se nelepí na stěny.
 • 3Těsto vložíme do mísy vysypané moukou, přikryjeme potravinovou fólií a dáme do lednice kynout na jeden až dva dny.
 • 4Poté těsto vyklopíme na pomoučenou pracovní desku, kde ho rozdělíme na 6 částí. Každou část vytvarujeme do obdélníku a po podélné části složíme, dlaněmi promačkáme a zároveň vytáhneme do stran. Tímto z něj i “vyboucháme” vzduch. Tento postup opakujeme třikrát.
 • 5Nakonec vytvoříme váleček lehce zúžený ke krajům a necháme ještě 4 až 6 hodin kynout pod utěrkou. Pozor, aby mezi bagetkami zůstalo volné místo, ještě nabydou na objemu.
 • 6Předehřejeme troubu na 240°C. Bagety přeneseme na pomoučený plech /nebo na silikonovou podložku a uděláme na povrchu ostrým nožem několik zářezů (při pečení nepopraská). Bagety pomoučíme, nebo potřeme tenkou vrstvou olivového oleje a pečeme asi 20 minut.

domácí francouzskérecept na domácí francouzské bagetyfrancouzské bagetyrecept na domácí francouzské bagetyrecept na domácí francouzské bagetyrecept na domácí francouzské bagetyrecept na domácí francouzské bagety

Poznámky k receptu

 • Toto těsto je opravdu dobré hníst v robotu, je ze začátku dost pevné a ruční hnětení by bylo dost namáhavé.
 • Té vody se nebát, každá mouka saje vodu jinak, a proto je třeba případně přidávat po menších částech.
 • Bagety by neměly být úplně zlaté. Jejich kůrka pak bude sice křupavá, ale až moc, po vložení do úst můžou ostré kraje až “řezat” a budou se špatně kousat. Cca po 20 minutách pečení bych zkusila, jestli je kůrka ještě pružná. Pokud je na hranici mezi pevnou krustou a pružnou kůrkou, vytáhla bych je ven.  
 • Jsou vynikající ještě teplé, potřené máslem, které se pomalu rozpouští a vpíjí do jemného těsta.

domácí francouzské bagety recept

O autorovi

Petra B.

Jsem maminkou malého klučíka, již několik let šťastně vdaná. Pro své kluky ráda vařím, baví mě hrát si v kuchyni s novými postupy, chutěmi, experimentovat. Miluji návštěvy tržiště a pokaždé koncem zimy se nemůžu dočkat, až se pulty stánků zaplní čerstvou zeleninou, ovocem a bylinkami, a v hlavě se mi mezitím rodí plány, co všechno uvařím. Svoje zkušenosti vkládám do informací, které najdete na tomto blogu.

2comments
Tonja

Pozor, v psaném textu je chyba, která by mohla úspěch s pečením baget zhatit! V bodě 5 postupu je psáno, že bagety před pečením “necháme ještě 46 hodin kynout pod utěrkou”; má být ale jen “4-6 hodin”. Prosím, opravte to.

Odpovědět
  Petr Malec

  Dobrý den, Tonjo,
  děkujeme za upozornění, recept jsme samozřejmě upravil.

  Odpovědět
Kliknout zde pro přidání komentáře

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Recept na francouzské bagety, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/domaci-francouzske-bagety/