Vláčná bramborová bábovka
Zbyly mi z oběda vařené brambory, přemýšlela jsem, co s nimi. Naposled jsem pekla bramborové placky, teď jsem využila toho, že je víkend a nějaká dobrota by měla být na stole. Volba padla na bramborovou bábovku.
Po internetu koluje v podstatě jeden recept na bramborovou bábovku, sype se do něj celý prášek do pečiva, a to já zrovna nemusím. Pro mě jsou moučníky vyhnané kypřicím práškem laciné, navíc zanechávají trpkou pachuť v puse.
Vzala jsem si proto výchozí recept a upravila jej tak, aby bramborová bábovka chutnala i mně. Díky bramborám je bábovka krásně vláčná, mandlová mouka zase přidá jemnou chuť.
Povedlo se moc, vyzkoušejte!
Vláčná bramborová bábovka
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 170 g vařené brambory
- 180 g polohrubá mouka
- 100 g MANDLOVÁ MOUKA
- 150 g cukr krupice
- 1 lžíce pudinkový prášek (vanilkový)
- 3 ks vejce
- 100 g MÁSLO
- 4 lžíce MLÉKO
- ½ ks PRÁŠEK DO PEČIVA s vinným kamenem (bez fosfátů)
- kůra z ½ citronu
- vanilková esence
- špetka SŮL
- Tuk a strouhanka na vysypání bábovkové formy.
PRACOVNÍ POSTUP
- Máslo vyndáme z lednice předem, necháme změknout. To samé vejce, alespoň půl hodiny, lépe hodinu je necháme odpočinout při pokojové teplotě.
- Předehřejeme troubu na 170 °C (elektrická), vymažeme bábovkovou formu a vysypeme ji strouhankou.
- Vezmeme si k ruce dvě mísy. Rozklepneme vejce a oddělíme bílky od žloutků, bílky do jedné, žloutky do druhé mísy.
- Ke žloutkům přidáme změklé máslo, přisypeme 100 g cukru a vyšleháme do pěny.
- Vyšleháme tuhý sníh z bílků. Při šlehání do něj postupně přidáváme 50 g cukru, sníh bude krásně pevný. Pokud používáte ty samé metly, jako při šlehání žloutků, pořádně je omyjte a odmastěte!
- Ke žloutkům přidáme nastrouhanou kůru z citronu, vanilkovou esenci, špetku soli, mléko a jemně nastrouhané brambory.
- Polohrubou a mandlovou mouku smícháme s práškem do pečiva a pudinkovým práškem. Přisypeme ke žloutkové směsi a vše ručně obracečkou promícháme. Těsto se bude zdát tužší, ale našlehaný sníh jej lehce naředí.
- Přidáme sníh a ručně promícháme.
- Těsto opatrně vložíme do vymazané formy na bábovku a dáme péct do rozpálené trouby asi na 50 minut. V závěru vyzkoušíme pomocí špejle, zda je bábovka upečená. Pokud je špejle, kterou jsme píchli do bábovky, suchá, pak je bábovka upečená. Pokud se na špejli chytá těsto, nechte bábovku v troubě dalších 5-10 minut péct.
- Bábovku necháme chvíli vychladnout, pak ji otočíme na talíř, na formu položíme utěrku namočenou ve studené vodě. Za chvíli by bábovka měla z formy vyklouznout.
- Bábovku necháme vychladit, poprášíme moučkovým cukrem a servírujeme na stůl.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Kůra z citronu
Za mě nesmí chybět v žádné bábovce! Citronová kůra je naprosto jedinečné koření, díky níž bábovka získá svoji typickou chuť. Používáme kůru z bio citronu, ten před nastrouháním pořádně odrbeme pod teplou tekoucí vodou.
Do jedné bábovky dávám kůru z cca ½ citronu.
Mandlová mouka
Fandím nízkosacharidovému low carb stravování, mandlovou mouku mám doma pořád.
Je bezlepková, její jemná oříšková chuť dodá bramborové bábovce nový rozměr. Tím, že mandlovou moukou nahradíme část mouky bílé, bábovku odlehčíme.
Brambory do bábovky
Brambory používáme vařené, vychladlé, nikoliv teplé nebo horké. Nastrouháme je do bábovky na jemném struhadle.
Kypřicí prášek
Zcela jsem ze špajzky odstranila klasický prdopeč – kypřicí prášek, kde jsou fosfátové soli. Nahradila jsem jej kypřicím práškem s vinným kamenem.
Vinný kámen nahrazuje fosfáty, má sice podobné vlastnosti, ale je přírodního původu. Oba typy prášků obsahují jako zásaditou složku jedlou sodu (hydgrogenuhličitan sodný), která je neškodná, ba naopak: užívá se například pro úlevu při překyselení žaludku.
Pudinkový prášek
Do těsta se přidává pudinkový prášek, což je vlastně škrob, který zpevní konzistenci těsta. Pokud by těsto bylo moc řídké a pudinkový prášek by se do něj nepřidal, mohl by se v bábovce utvořit brousek.
Vymazávání formy na bábovku
Doma mám keramickou formu na bábovku s glazurou, nejedná se o žádnou speciální nepřilnavou úpravu, proto formu vždy předem vymažu olejem nebo změklým tukem a vysypu strouhankou. Místo strouhanky lze použít hrubá mouka – alespoň tak jsme to dělávali u nás doma.
Oblíbené jsou dnes silikonové formy na bábovky. Víte, jestli se také silikon musí vymazávat, než se do něj vlije těsto? Víc se dozvíte v TOMHLE ČLÁNKU.
Další naše recepty na bábovky:
Třená bábovka, Cuketová bábovka, Ořechová bábovka, Tvarohová bábovka, Hrnková mramorová bábovka