bylinky v květináči

Pěstování bylinek doma: za oknem i na balkoně

Čerstvé bylinky do kuchyně po celý rok? Vypěstujte si doma svoje vlastní, živé bylinky, stačí trochu místa na balkoně nebo okenním parapetu.

Dobrá zpráva: vytvořit si za oknem bylinkovou zahrádku zvládnou s přehledem i začátečníci. Nic složitého, stačí pár pěkných květináčů, vhodný substrát a sazeničky ze zahradnictví.

 • TIP: Parádní květináče a truhlíky na bylinky hledejte v e-shopu 4home.cz Před nákupem si nezapomeňte vyzvednout SLEVOVÝ KUPÓN!

Pak už jen stačí pravidelná péče o bylinky a celoroční přísun čerstvých zelených lístků máte zajištěný. A jako bonus útulný vzhled, podmanivá vůně a nový rozměr vašeho jídelníčku.

Jak na pěstování bylinek doma? Co všechno potřebujete, jaké bylinky jsou nejvhodnější pro začátečníky? Poradíme, čtěte!

1

Vyberte správné místo

 • Bylinkám obecně svědčí sluníčko a teplo, vyberte jim proto okno na jih nebo jihozápad.
 • Teplota by měla být stabilní, žádné prudké kolísání. Hůř budou bylinky prospívat na sálajícím radiátorem.
 • Chraňte je pře průvanem, pokud nejsou okna dobře utěsněná, může kolem nich táhnout, bylinky jsou choulostivé.

2

Květináče a truhlíky

 • Krásně barevné květináče a truhlíky doladí okenní parapet nebo rozsvítí balkón. Dnes je z čeho si vybírat, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy.
 • Květináč nebo truhlík by měly poskytnout bylinkám dostatek prostoru, pěstební nádoba musí mít v dolní části dostatečný odtokový otvor.
 • TIP: Máte málo místa? Pořiďte si závěsný květináč a pěstujte bylinky zavěšené v prostoru.

3

Obstarejte si sazeničky bylinek

 • Začínáte-li s pěstováním bylinek, kupte si předpěstované sazeničky ze zahradnictví. 
 • Pěstování bylinek ze semínek může být pro mnohé výzvou, je ovšem náročnější a vyžaduje alespoň základní znalosti. Byla by škoda, abyste na domácí bylinkovou zahrádku zanevřeli jenom proto, že vám semínka nevzešla.

4

Správný substrát

 • Aby bylinky prospívaly, je třeba zajistit jim správnou zeminu s dostatečným množstvím živin alespoň na jednu sezónu.
 • V zahradnictví dostanete speciální substrát, určený k pěstování bylinek. Neváhejte a pořiďte si jej, aby měly bylinky dostatek síly, až porostou a budou vám ze sebe dávat to nejlepší.

5

Sázení bylinek

 • Na dně květináče nad odtokovým otvorem vždy udělejte malou drenážní vrstvu – z hrubého písku, kamínků. 
 • Drenážní vrstva se postará o dobrý odvod přebytečné vody, v opačném případě by přílišná vlhkost mohla poškodit kořínky, přemokřené bylinky hnijí a odumírají.
 • Pro začátečníky se doporučuje sázet každý druh bylinky do samostatného květináče. Jednotlivé bylinky totiž mají jiné nároky, například na vláhu nebo stanoviště. Také jednoleté bylinky se chovají jinak než trvalky.
 • Na drenážní vrstvu nasypte zhruba do 1/3 výšky květináče substrát, poté doprostřed umístěte sazeničku bylinky vyjmutou z obalu a po stranách dosypeme substrátem. Zlehka přimáčkneme a zalijeme přiměřeným množstvím vody.

6

Péče o bylinky a zálivka

 • Bylinky potřebují slunné místo a teplo. Mají rády pravidelnou zálivku, spíše méně a častěji než květináč přelít.
 • Pokud máte bylinky doma a topíte, neuškodí rosení rostlinek.
 • Květináč s bylinkami čas od času otočte, podpoříte tak pravidelný růst.
 • Čím více světla a živin bylinky mají, tím lépe prospívají a rychleji rostou. Jestliže substrát ztrácí sílu, zapíchněte do půdy tyčinky s výživou, určenou právě pro bylinky (koupíte v zahradnictví).
 • TIP: Samozavlažovací květináče pomůžou udržet správnou míru vlhkosti.

7

Sklízení

 • Bylinky pravidelně stříhejte (ideální jsou nůžky na bylinky) a používejte je při vaření, rostliny budou krásně košatět a obrůstat novými svěžími lístky.
 • Při správné péči budete mít doma dostatečnou zásobu čerstvých bylinek po celý rok.

květináč na bylinky

 • TIP: Parádní květináče a truhlíky na bylinky hledejte v e-shopu 4home.cz Před nákupem si nezapomeňte vyzvednout SLEVOVÝ KUPÓN!

Recepty s bylinkami:

Author Image

Ivana S.

Pečené kuře na šalvěji a tymiánu

Author Image

Petra B.

Jehněčí pečené na česneku s rozmarýnem

Author Image

Petra K.

Pečené kuře s bylinkami

Bylinky v otázkách a odpovědích

Jaké bylinky jsou vhodné pro začátečníky?

K bylinkám, které za oknem udělají radost a nedají moc práce na pěstování, patří bazalka, rozmarýn, petrželka, pažitka, dobromysl nebo meduňka.

Kdy sázet bylinky?

Bylinky se dělí na jednoletky a trvalky. Jednoleté bylinky se sází na jaře, aby stihly do sezóny zesílit a hezky obrazit. Trvalky při pěstování doma je možné sázet celoročně, je však třeba počítat s tím, že nejvyšší výnosnost budou mít také v letní sezóně.

Kdy dát bylinky na balkon?

Pokud budete pěstovat bylinky na balkoně, přesuňte je ven, až se počasí ustálí. Druhá polovina května už bývá zpravidla bezpečná, pozor jen na přízemní mrazíky. Zpočátku je dobré bylinky otužovat, tedy nechat je na balkoně jen přes den a navečer uložit zpět do místnosti.

Vydrží bylinky i přes zimu?

Jednoleté bylinky vydrží pouze přes letní sezónu, poté odumírají a na jaře je potřeba vysadit nové. Trvalky je možné mít doma přes celou zimu, je dobré však respektovat jejich potřebu vegetačního klidu přes zimní období (chladnější prostředí, méně zálivky). Bylinky trvalky pěstované doma v květináči se však vyčerpají rychleji, než kdyby byly zasazené na zahradě. Proto se doporučuje každé zhruba každé dva roky je obnovit.

Mohu zasadit bylinky, koupené v supermarketu?

Bylinky koupené v supermarketu jsou určené k rychlé spotřebě v kuchyni při vaření, nikoliv k pěstování. Bylinky ze supermarketu jsou rychlené, mají sklony k plesnivění a ani substrát, ve kterém jsou zasazené, není příliš kvalitní.

Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování bylinek doma?

Bylinky za oknem neprospívají? Příčinou může být nedostatek světla, chlad a průvan, sálající radiátor, nepravidelná zálivka (moc nebo málo), nekvalitní substrát, příliš malý květináč nebo truhlík, ve kterém se tísní příliš velké množství bylinek.

pěstování bylinek do kuchyně

Něco navíc:

Spoustu šikovných věcí do domácnosti dnes objednáváme online. Internetoví prodejci to vědí a podporují naše nákupy nejrůznějšími pobídkami. K oblíbeným patří slevové kupony, díky nimž ušetříme při nákupu v oblíbeném e-shopu.

Kde získat slevové kupony?

Nejlépe na specializovaných webech, které slevové kupony sdružují. Říká se jim kuponové weby. My jako zákazníci nemusíme jednotlivé slevy složitě hledat, najdeme na jednom místě, stačí si vybrat a jít nakupovat.

Přemýšleli jste někdy, jak kuponové weby fungují?

Jedná se o business model, ze kterého mají užitek všechny zúčastněné strany. 

 • Provozovatel kuponového webu u sebe umísťuje slevové kupony, které do oběhu pouštějí e-shopy. Pokud zákazník slevu využije, dostane provozovatel kuponového webu od e-shopu malou provizi za zprostředkování obchodu.

Spokojení jsou všichni – zákazník, který ušetřil, e-shop, který obdržel objednávku a provozovatel kuponového webu za provizi.

Tento způsob prodeje spadá do tzv. affiliate marketingu. Základní pravidla jsou hezky popsaná na EcommerceBridge.cz

O autorovi

Petra K.

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

Kliknout zde pro přidání komentáře

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Pěstování bylinek doma: za oknem i na balkoně, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/pestovani-bylinek-doma-za-oknem-i-na-balkone/