Vyberte si jídelní set, u kterého se bude skvěle stolovat

jídelní set rodina

Jídelní set je základem každé jídelny, případně větší kuchyně. Jídlo by si měla rodina vychutnávat společně, bez rušivých elementů a toho se nejsnadněji docílí, pokud se doma vytvoří jídelní svatyně. Místo, kam nepatří televize ani počítače, zkrátka kousek domova, kde se můžete věnovat jen dobrému jídlu, pití a sobě navzájem. Takové místo získáte, pokud si vyberete vhodný jídelní set.

Základem jsou místa k sezení

První a nejdůležitější kritérium při výběru jídelního setu je počet strávníků a tedy počet míst k sezení, které budete potřebovat. Záleží jen na vás, jestli je dostačující set pro vaši rodinu, nebo jestli raději přiberete pár míst navíc, aby se měla kam usadit také návštěva.

Nejběžnější jsou jídelní sety se židlemi

Počet strávníků můžete vztáhnout na počet židlí, pořídit si jídelní set se židlemi a máte vyřešeno. Set může tvořit malý stůl a dvě židle, což je ideální do malého bytu a pro malou rodinku, případně i pro vlka samotáře.

Jídelní set se židlemi

Klasický jídelní set se židlemi

S větším stolem pak existuje možnost vyššího počtu židlí a tedy lidí, které můžete pohostit. Židle si můžete vybrat s nejrůznějšími druhy polstrování, případně je můžete doplnit stylovými podsedáky a dodat jim tak nový vzhled třeba podle ročního období nebo svátků.

VÝHODY: Velkou výhodou jídelních setů se židlemi je, že můžete židle libovolně ubírat a přidávat. Pro začátek si můžete koupit židle čtyři a později nějaké dokoupit. Mimo to se jedná o velmi lehký kus nábytku, se kterým se snadno manipuluje. Židle se tedy dají využít například při posezení v obýváku nebo na zahradě a mohou sloužit dokonce jako stolička, když si potřebujete něco podat z vyvýšených míst.

NEVÝHODY: Některé výhody jídelních setů se židlemi mohou být vnímány také jako nevýhody. Například právě počet židlí = počet strávníků. Víc lidí ke stolu zkrátka neposadíte. Pokud máte malé děti, mohou být židle nevhodné naprosto, protože se na ně dětem nepodaří snadno vylézt. Musíte jim proto pořídit dětské židličky. Nevýhoda je také to, že pokud máte židlí velký počet, může být kvůli nim velmi zdlouhavý úklid podlahy, sice se se židlemi manipuluje snadno, ale pokud máte hnout s deseti kusy, může se i snadná manipulace zprotivit.

Alternativou jsou jídelní sety s lavicí

Jídelní sety s lavicí, případně s lavicemi, jsou takovým protipólem setů se židlemi. Lavice jsou stabilnější, bytelnější kusy nábytku a mohou mít mnoho podob.

Jídelní set s lavicemi

Jídelní set s lavicemi

První lavice, která se každému vybaví, je rohová a polstrovaná a potřebuje spoustu místa. Do větších prostor může být samozřejmě tento typ lavice vhodný, ale dnes jsou k dostání i velmi elegantní jemné kousky nebo rovnou takové, které jsou vhodné do menších prostor a nezabírají příliš místa. Také na lavice existuje množství podsedáků, které mohou jídelní kout oživit.

VÝHODY: Výhodou jídelních setů s lavicí je, že se na lavici může vměstnat spousta lidí. Speciálně pak dětí. Na židli se posadí jen jeden prcek, ale na lavici se jich může zmáčknout mnohem víc. Lavice může ušetřit prostor, pokud ji zastrčíte pod stůl, když u něj zrovna nikdo nebude sedět. Oproti židlím může vhodně zvolená lavička zabírat mnohem méně místa. Co se týče ceny, je naprosto logické, že jedna lavice bude stát méně než čtyři židle, a proto se dá s lavicí ušetřit nejen prostor, ale také nějaká ta koruna.

NEVÝHODY: Zásadní nevýhodou lavic do jídelen je, že obvykle nemají opěradlo. Jsou tedy méně stabilní než židle a nemohou nabídnout příliš velký komfort. Pro starší členy rodiny může být také velmi nepohodlné delší sezení na nepolstrované lavici. Složitější je také usazování se na lavici a vstávání z ní. Pokud sedíte u stěny nebo uprostřed, budete muset prosit o puštění a naopak na kraji se budete muset zvedat častěji, než byste chtěli.

Dřevěné jídelní sety se hodí do každé domácnosti

Materiál, který se na výrobu jídelních setů používá velmi často, je dřevo. Jeho levnější variantou je lamino, které ale nemá zdaleka tak skvělé vlastnosti.

Imitace dřeva může být sice téměř dokonalá, ale dlouhou životnost vám lamino nenabídne. Masiv ano a nejen životnost. Jednotlivé druhy dřev se od sebe liší barvou i strukturou, a proto je jasné, že vhodný masivní jídelní set se najde do naprosto každé domácnosti. Určitě i do té vaší.

dřevěný jídelní set

Dřevěný jídelní set se židlemi

VÝHODY: Zmiňovaná životnost je bezpochyby největší výhodou dřevěných jídelních setů. Některé kusy dřevěného nábytku mohou sloužit dokonce několik dekád, a proto se investice do nich vyplatí. Ruku v ruce se životností jde snadná údržba. Pokud je dřevo vhodně ošetřeno, vyžaduje jen velmi málo pozornosti a vypadá stále skvěle. A objevíte-li na svém dřevěném setu škrábance nebo jiné nedostatky, tak jejich jednoduché odstranění lze rozhodně počítat mezi výhody.

NEVÝHODY: Nevýhodou dřevěných jídelních setů může být jejich pořizovací cena. Přestože se časem tato investice zaručeně vyplatí, na začátku se může jednat skutečně o vyšší položku. Při stolování u dřevěného stolu musíte mít také na paměti, že nesnáší příliš dobře vlhkost, a proto se musí jakákoliv tekutina z povrchu stolu co nejrychleji setřít. Masiv je obvykle poměrně těžký materiál a špatná manipulace může být nevýhodou zejména během uklízení, případně pokud chcete set z jídelny využít také na zahradě nebo v obýváku.

Skleněný stůl oslní

Skleněný jídelní set asi úplně rozumný nápad není, protože kdo by chtěl sedět na nebezpečné skleněné židli. Neznamená to ale, že si nemůžete pořídit skleněný jídelní stůl a doplnit jej vhodnými židlemi. Nejlépe těmi, které vám někdo vybere, aby to všechno dohromady fungovalo právě jako ten nejlepší jídelní set.

skleněný stůl

Jídelní set se skleněným stolem

Sklo se dá skvěle kombinovat se dřevem i s kovem a vybrat si tak můžete přesně takový look, který bezvadně podtrhne váš interiér.

VÝHODY: Vzhled. Největší a nejúžasnější výhodou skla v jídelně je jeho vzhled. Protože se dá sklo kombinovat s mnoha různými materiály a s naprosto všemi barvami, může působit jakkoliv. Elegantně, dramaticky, jemně a něžně, skutečně tak, jak si budete přát. Další velkou výhodou je, že je velmi snadné jeho čištění a údržba. Sklo neabsorbuje tekutiny a ani se nezabarvuje, a proto je naprosto nepodstatné, jestli nějaká skvrnka od vína zůstane na stole do rána. Jednoduše ji díky troše vody odstraníte a stůl bude zase perfektní.

NEVÝHODY: Přestože je snadné čištění výhodou skleněných stolů, jejich nevýhodu je naopak, že se velmi snadno ušpiní. Je to takové štěstí v neštěstí. Sklo má tendenci být upatlané a upatlá se opravdu během vteřiny. Nejrychleji se to daří malým dětem, takže pokud doma prcky máte, raději se skleněnému stolu vyhněte. K dětem není tento typ stolu vhodný také proto, že je křehký a nelze opravit, což může být také velkou nevýhodou.

Plastový jídelní set nemusí být provizorní

Na plast se spousta lidí stále dívá skrz prsty a když se řekne plastový jídelní set, jako první se obvykle vybaví nevzhledné bílé a zelené židle před lacinou hospodou. Tak ale vůbec plastový jídelní set vypadat nemusí. Naopak, může být stylový, elegantní, v kombinaci se sklem, dřevem nebo kovem a dokonce velmi bytelný a pevný. Jeho cena potěší, a proto byste jej neměli ze svého užšího výběru automaticky vyřazovat.

plastový jídelní set

Plastový jídelní set

VÝHODY: Cena plastového jídelního setu se rozhodně coby výhoda zmínit musí. Samozřejmě, že pěkné kousky něco stojí, ale i u nich se dá dostat na příjemnou částku. Plast je materiál, který se velmi dobře udržuje čistý, má dlouhou životnost a je skutečně multifunkční. Naprosto všechny druhy jídelních setů si můžete dočasně přenést na čerstvý vzduch a využít je třeba na zahradě, ale plastový set na ní můžete klidně na pár dní zapomenout a nic se mu nestane! Voděodolnost je skvělá vlastnost, kterou můžete u setu ocenit.

NEVÝHODY: Jednu zásadní nevýhodu plastové jídelní sety mají a tou je jejich nepohodlnost. Můžete si sice pořídit komfortní židle nebo lavice s polstrováním, ale s takovými kousky přijdete o výhodu voděodolnosti a nízké ceny. Možným řešením jsou podsedáky, ale ani ty nedokáží zázraky. Další nevýhodou je, že pokud se vám plastový nábytek poškodí, je prakticky neopravitelný a budete jej muset vyměnit.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Vyberte si jídelní set, u kterého se bude skvěle stolovat, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/vyberte-si-jidelni-set-u-ktereho-se-bude-skvele-stolovat/