zrnková káva

Jak správně skladovat zrnkovou kávu

Základy skladování kávy

V zásadě platí: Chcete-li získat ze zrnkové kávy to nejlepší, melte ji bezprostředně před vařením a spotřebujte ji do 2 týdnů. 

Pokud však nemáte pražírnu kávy za rohem, abyste si mohli pravidelně doplňovat zásoby čerstvé zrnkové kávy, nemusí být uvedený postup nejvýhodnější řešení. Možná budete muset některá zrna uložit po delší dobu. Jaký je nejlepší způsob skladování zrnkové kávy?

  • Pamatujte: největšími nepřáteli kávy jsou vzduch, vlhkost, teplo a světlo.

Aby vaše zrna zůstala čerstvá po delší dobu, držte je od nich co nejdál. To znamená skladování ve vzduchotěsných dózách na chladném a suchém místě bez přístupu světla.

Svá zrna můžete uložit do čehokoliv, co máte doma. Ale pokud hledáte něco trochu více specializovaného na uchovávání zrn, je vhodnou volbou vakuově uzavřená skladovací nádoba.

Zdá se tedy, že ke skladování kávových zrn je chladná a stíněná lednice ideální, že? 

Ačkoliv někteří lidé si zvykli ukládat kávu do lednice, ukázalo se, že je to vlastně jedno z nejhorších míst, kam zrna dávat. Kávová zrna jsou ve skutečnosti velmi porézní, proto snadno absorbují pachy. Jakýkoliv zvlášť štiplavý zápach v lednici znamená, že ZRNKOVÁ KÁVA ztratí příjemnou chuť.

Je v pořádku kávu zmrazit?

A co zmrazení zrn? Podle rozsáhlých testů, které provedli Ken Fox a Jim Schulman na kávomilcům známé adrese Barista.com, může být zmrazení kávových zrn v určitých případech vhodným způsobem, jak zrnkovou kávu udržet déle čerstvou. 

Pánové například zjistili, že káva zmražená ihned po pražení, uložená ve vzduchotěsných nádobách v mrazicím boxu, si dobře vede i po 4 měsících. Dospěli tak k závěru, že zmrazení je použitelnou metodou pro konzervování kávových zrn pražených na espresso po dobu nejméně 4 měsíců.Pokud zmrazíte zrna, před použitím je nechte rozmrazit přes noc při pokojové teplotě. Zmražená zrna mohou poškodit mlýnky na kávu – zejména v superautomatických strojích na přípravu espressa.

skladování zrnkové kávy

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jak správně skladovat zrnkovou kávu, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/jak-spravne-skladovat-zrnkovou-kavu/