Jak grilovat pokud držíte dietu – Zdravé a chutné recepty plné tipů a triků

smažená ryba

Grilování je oblíbenou aktivitou během letních měsíců, která spojuje příjemné s užitečným. Pokud však držíte dietu nebo se snažíte zdravě stravovat, může vás napadnout otázka, jak skloubit grilování s vašimi výživovými cíli. Nemusíte se však obávat! V tomto článku vám přinášíme skvělé tipy, triky a recepty na zdravé grilování, které vám umožní užívat si tohoto oblíbeného způsobu přípravy jídla i při dodržování dietních omezení.

Výběr správných surovin 

Při grilování s ohledem na dietu je klíčové správně vybrat suroviny. Místo tukem nabitých masitých pokrmů se zaměřte na lehčí varianty. Volte libová masa, jako je kuřecí prsa, krůtí maso nebo ryby. Můžete také vyzkoušet grilování zeleniny, která je bohatá na vlákninu a vitamíny. Zkuste například papriky, cuketu, lilek nebo brokolici.

Tipy pro přípravu masa

  1. Marinování: Použijte marinádu bez nadbytečného cukru nebo tuku. Místo toho využijte bylinky, koření a citronovou šťávu pro přírodní dochucení masa.
  2. Odstranění kůže a tuku: Pokud grilujete kuřecí nebo krůtí maso, odstraňte kůži a nadbytečný tuk před grilováním. Tím snížíte kalorický obsah pokrmu.
  3. Zvolte metodu nízkého tuku: Místo smažení masa na grilu použijte rošty nebo grilovací papír. Tím snížíte příjem tuku z grilovaného jídla.

Skvělé recepty na zdravé grilování

  1. Grilovaná kuřecí prsa s bylinkovou marinádou: Kuřecí prsa marinujte v bylinkách, olivovém oleji, česneku a citronové šťávě. Poté je dejte na gril a grilujte dozlatova. Doporučujeme podávat s grilovanou zeleninou.
  2. Losos na grilu s dýňovým pyré: Lososový steak osolte a opepřete a poté grilujte přibližně 5 minut z každé strany. Podávejte s čerstvým zeleným šalátem a citronovým dressingem. (celý recept najdete zde Ketodiet.cz
  3. Grilovaná zeleninová špíza: Nakrájejte zeleninu (papriky, cibuli, cuketu, cherry rajčátka) na kousky. Navlékněte je na špejle a grilujte, občas je obracíce, dokud nejsou zelenina měkká a lehce zhnědlá.

Tipy a triky pro zdravé grilování

  1. Použijte zdravé oleje: Místo tuků bohatých na nasycené mastné kyseliny volte zdravé oleje, jako je olivový olej nebo avokádový olej, které mají prospěšné účinky na zdraví.
  2. Omezte použití soli: Snažte se omezit přílišné solení pokrmů při grilování. Místo toho využijte bylinky, koření a citronovou šťávu pro dochucení.
  3. Vyvarujte se přepálení: Dbávejte na to, aby se maso na grilu nepřipálilo. Přepálené maso může obsahovat prokarcinogenní látky. Pokud se přesto vytvoří spálená kůrka, odstraňte ji před konzumací.

TIP NA ZDRAVOU PŘÍLOHU:
Zdravý zelený salát s nivou a vlašskými ořechy: nabízí snadný a rychlý recept na osvěžující salát, který může sloužit jako příloha k masu nebo samostatný hlavní chod. Salát obsahuje zelenou zeleninu, jako je salát little gem, polníček a rukola, doplněnou o nakrájenou okurku, nivu a opražené vlašské ořechy. Zálivka z javorového sirupu, olivového oleje, citronové šťávy a soli dodá salátu výraznou chuť. Opražení vlašských ořechů přispívá k lepší chuti a zachování živin. Salát je vhodný i pro hubnutí a lze ho připravit během 20 minut. Doporučuje se podávat ho samotného nebo jako přílohu k masu.
(ZDROJ: Ochutnejorech.cz)

O autorovi

Jana Russková

Doma mám několik hladových krků a že jsou někdy pěkně vybíraví. Vaření je tak pro mě každodenní záležitostí a proto mám ráda rychlé a chutné jídla. Nejraději se však věnuji pečení dobrot, které potěší i ty nejmlsnější jazýčky.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Jak grilovat pokud držíte dietu - Zdravé a chutné recepty plné tipů a triků, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/jak-grilovat-pokud-drzite-dietu-zdrave-a-chutne-recepty-plne-tipu-a-triku/