5 tipů pro ekologickou kuchyni

ekologie ovoce zelenina

Všichni známe notorická moudra, týkají se ekologického provozu domácnosti. Víme, že bychom měli šetřit vodou, elektrickou energií, neplýtvat potravinami. Však jsme také masírovaní tolika eko bio informacemi, že nevíme, kam skočit dřív. Začít malými krůčky může každý z nás. Netušíte, jak? 

Zkusme to nejdřív v kuchyni! Máme 5 prima tipů, jak rozumně přistupovat k nákupu a zpracování potravin, abychom měli dobrý pocit, že děláme něco smysluplného nejenom pro sebe, ale i pro naše děti.

1. Třiďte v kuchyni bioodpad!

Pokud jste paní (nebo pán) kuchyně, víte, že při vaření vzniká spousta bioodpadu. Sice je jednoduché šoupnout ho k ostatním odpadkům, ale můžete s ním udělat taky něco víc. Dejte ho stranou do speciálního pytle na biodopad a zkompostujte ho. Hotovým kompostem můžete pohnojit třeba pokojové rostliny.

Kompostování je zábava, a i když nemáte zahrádku, vyrobíte si kompost doma v bytě nebo na balkóně. Kompostéry do bytu jsou v podstatě dva typy: jeden je žížalí, tzv. vermikompostér, kdy bioodpad pomáhají rozložit žížaly.

Druhým typem je bokashi kompostování, kdy se o organické rozložení bioodpadu postarají šikovné bakterie.

Žížalí vermikompostéry:

4_banner_200x400__Urbalive.gif

Bioodpad v kuchyni: jak zpracovat?

Bioodpad z kuchyně? Šup s ním na kompost! V kuchyni vzniká velké množství odpadu, který

Chci si přečíst více >>

2. Pořiďte si vlastní nákupní tašku

Také v obchodě vždy sáhnete po igelitové tašce, abyste měli nákup kam uložit? Zkuste to jinak: pořiďte si vlastní nákupní tašku na opakované použití a noste ji do obchodu s sebou. Ekologické nákupní tašky se šijí z bio bavlny, může se jednat o síťovky, které se vejdou do kapsy. Chce to jen trochu plánovat a po vyklizení nákupu tašku vyklepat, složit, a připravit do kabelky nebo do auta na další nákup.

Ekologické nákupní tašky: síťovky i z recyklovaných PET lahví

Dobrá zpráva: spotřeba plastových igelitek rok od roku klesá! Boom zažívají ekologické nákupní tašky, které snadno

Chci si přečíst více >>

3. Pytlíky na zeleninu, ovoce a pečivo

Všímáte si nekonečných rolí mikrotenových sáčků, které si zákazníci obchodů odtrhávají jeden za druhým a cpou do nich zeleninu, ovoce nebo pečivo? Vadí vám to? Pak i v tomto případě můžete zazářit!

Jaká podlaha je do kuchyně nejlepší?

průvodce podlahami

__CONFIG_colors_palette__{“active_palette”:0,”config”:{“colors”:{“c4728”:{“name”:”Main Accent”,”parent”:-1}},”gradients”:[]},”palettes”:[{“name”:”Default Palette”,”value”:{“colors”:{“c4728”:{“val”:”hsla(var(–tcb-main-master-h, 210), var(–tcb-main-master-s, 77%), var(–tcb-main-master-l, 54%), 1)”}},”gradients”:[]},”original”:{“colors”:{“c4728”:{“val”:”rgb(19, 114, 211)”,”hsl”:{“h”:210,”s”:0.83,”l”:0.45}}},”gradients”:[]}}]}__CONFIG_colors_palette__ Přečíst článek __CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit____CONFIG_local_colors__{“colors”:{},”gradients”:{}}__CONFIG_local_colors__

Nejenom nákupní tašky, také pytlíky můžete mít pro vícero použití. Ve specializovaných eko obchodech se dají sehnat látkové sáčky pro bezobalové nakupování, pokud jste kreativní, ušít si můžete vlastní. A příště, až půjdete nakupovat, a křupavé housky si uložíte do svého, vlastnoručně vyrobeného sáčku, uvidíte, o kolik větší radost z nákupu budete mít!

Vadí vám mikrotenové sáčky v obchodu? Vezměte si na nákup svůj vlastní

Vzít si do obchodu svůj vlastní sáček však neznamená další zbytečný mikroteňák na jedno použití,

Chci si přečíst více >>

4. Kuchyňské utěrky z bio bavlny

Když už se v kuchyni musíte ohánět utěrkou, udělejte něco pro přírodu a pořiďte si ty, které jsou vyrobené z bio bavlny. Pokud byste si chtěli přečíst, jaký rozdíl je mezi obyčejnými utěrkami na nádobí a utěrkami z bio bavlny, šup, přidáváme odkaz na užitečný článek!

Kuchyňské utěrky z biobavlny: proč je chtít?

V každé kuchyni je dobrá utěrka základ. Musí perfektně sát, nepouštět chloupky, aby bylo možné

Chci si přečíst více >>

5. Pijete rádi za jízdy nebo po cestě? Pořiďte si šmrncovní hrnek!

Jednorázové kelímky jsou mor a zhouba. Možná si myslíte, že trochu papíru neuškodí, ale vězte, že kelímky, do kterých vám na pumpě udělají kafe s sebou, jsou potažené voskem. A tady už končí sranda, ekologicky zlikvidovat takový kelímek! Podívejte se raději po vlastním cestovním hrnku, který si do kavárny přinesete s sebou. Dobrá zpráva je, že eko kelímky vypadají chic, vybrat si můžete takový, ze něhož vám bude chutnat (a taky perfektně sedne k vašemu outfitu).

Vyměňte jednorázové kelímky za stylový cestovní hrnek

Tušili jste, že běžný smrtelník použije za rok až 350 jednorázových kelímků? To je téměř

Chci si přečíst více >>
O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: 5 tipů pro ekologickou kuchyni, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/5-tipu-pro-ekologickou-kuchyni/