5 tipů pro ekologickou kuchyni

ekologie ovoce zelenina

Všichni známe notorická moudra, týkají se ekologického provozu domácnosti. Víme, že bychom měli šetřit vodou, elektrickou energií, neplýtvat potravinami. Však jsme také masírovaní tolika eko bio informacemi, že nevíme, kam skočit dřív. Začít malými krůčky může každý z nás. Netušíte, jak? 

Zkusme to nejdřív v kuchyni! Máme 5 prima tipů, jak rozumně přistupovat k nákupu a zpracování potravin, abychom měli dobrý pocit, že děláme něco smysluplného nejenom pro sebe, ale i pro naše děti.

1. Třiďte v kuchyni bioodpad!

Pokud jste paní (nebo pán) kuchyně, víte, že při vaření vzniká spousta bioodpadu. Sice je jednoduché šoupnout ho k ostatním odpadkům, ale můžete s ním udělat taky něco víc. Dejte ho stranou do speciálního pytle na biodopad a zkompostujte ho. Hotovým kompostem můžete pohnojit třeba pokojové rostliny.

Kompostování je zábava, a i když nemáte zahrádku, vyrobíte si kompost doma v bytě nebo na balkóně. Kompostéry do bytu jsou v podstatě dva typy: jeden je žížalí, tzv. vermikompostér, kdy bioodpad pomáhají rozložit žížaly.

Druhým typem je bokashi kompostování, kdy se o organické rozložení bioodpadu postarají šikovné bakterie.

Žížalí vermikompostéry:

4_banner_200x400__Urbalive.gif

Bioodpad v kuchyni: jak zpracovat?


Uložit článek nebo sdílet s přáteli: Připnout Sdílet s přáteli Poslat e-mailem Vytisknout0CELKEM Obsah článku

2. Pořiďte si vlastní nákupní tašku

Také v obchodě vždy sáhnete po igelitové tašce, abyste měli nákup kam uložit? Zkuste to jinak: pořiďte si vlastní nákupní tašku na opakované použití a noste ji do obchodu s sebou. Ekologické nákupní tašky se šijí z bio bavlny, může se jednat o síťovky, které se vejdou do kapsy. Chce to jen trochu plánovat a po vyklizení nákupu tašku vyklepat, složit, a připravit do kabelky nebo do auta na další nákup.

Ekologické nákupní tašky: síťovky i z recyklovaných PET lahví


Uložit článek nebo sdílet s přáteli: Připnout Sdílet s přáteli Poslat e-mailem Vytisknout0CELKEMDobrá zpráva: spotřeba plastových

3. Pytlíky na zeleninu, ovoce a pečivo

Všímáte si nekonečných rolí mikrotenových sáčků, které si zákazníci obchodů odtrhávají jeden za druhým a cpou do nich zeleninu, ovoce nebo pečivo? Vadí vám to? Pak i v tomto případě můžete zazářit!

Nejenom nákupní tašky, také pytlíky můžete mít pro vícero použití. Ve specializovaných eko obchodech se dají sehnat látkové sáčky pro bezobalové nakupování, pokud jste kreativní, ušít si můžete vlastní. A příště, až půjdete nakupovat, a křupavé housky si uložíte do svého, vlastnoručně vyrobeného sáčku, uvidíte, o kolik větší radost z nákupu budete mít!

Vadí vám mikrotenové sáčky v obchodu? Vezměte si na nákup svůj vlastní


Uložit článek nebo sdílet s přáteli: Připnout Sdílet s přáteli Poslat e-mailem Vytisknout0CELKEMVzít si do

4. Kuchyňské utěrky z bio bavlny

Když už se v kuchyni musíte ohánět utěrkou, udělejte něco pro přírodu a pořiďte si ty, které jsou vyrobené z bio bavlny. Pokud byste si chtěli přečíst, jaký rozdíl je mezi obyčejnými utěrkami na nádobí a utěrkami z bio bavlny, šup, přidáváme odkaz na užitečný článek!

Kuchyňské utěrky z biobavlny: proč je chtít?


Uložit článek nebo sdílet s přáteli: Připnout Sdílet s přáteli Poslat e-mailem Vytisknout0CELKEMV každé kuchyni

5. Pijete rádi za jízdy nebo po cestě? Pořiďte si šmrncovní hrnek!

Jednorázové kelímky jsou mor a zhouba. Možná si myslíte, že trochu papíru neuškodí, ale vězte, že kelímky, do kterých vám na pumpě udělají kafe s sebou, jsou potažené voskem. A tady už končí sranda, ekologicky zlikvidovat takový kelímek! Podívejte se raději po vlastním cestovním hrnku, který si do kavárny přinesete s sebou. Dobrá zpráva je, že eko kelímky vypadají chic, vybrat si můžete takový, ze něhož vám bude chutnat (a taky perfektně sedne k vašemu outfitu).

Vyměňte jednorázové kelímky za stylový cestovní hrnek


Uložit článek nebo sdílet s přáteli: Připnout Sdílet s přáteli Poslat e-mailem Vytisknout0CELKEMTušili jste, že

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Kliknout zde pro přidání komentáře

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli

Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: 5 tipů pro ekologickou kuchyni, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/5-tipu-pro-ekologickou-kuchyni/