Tvarohová žemlovka s pečenými jablky
Žemlovka patří k jídlům mého dětství. Mohla jsem se po ní utlouct, ovšem jen když ji dělala mamka. Jako dítě jsem byla echt labužník, a rozmáčená zemlbába ze školní jídelny mi zdaleka tolik nechutnala, zvlášť když jsem si čas od času kousla do jadýrka, na které kuchařky při krájení jablek zapomněly.
To u nás se připravovala žemlovka poctivá, provoněná skořicí a vanilkou, s hrstí rozinek, které máma určitě předem máčela v RUMU.
S houskou uvnitř vláčnou, na povrchu křupavou, s jablky šťavnatými tak, že se vám sbíhaly sliny jen jste prošli kolem, a když se podávalo na stůl, museli jste se držet, abyste si nešli přidat… potřetí nebo klidně i počtvrté.
Moje máma při přípravě zemlbáby používala jeden fígl, který jsem se od ní naučila, a který žemlovce přirazil pěkných pár procent ve výjimečnosti navrch. Jejím tajemstvím byla jablka, která předem opekla na kousku másla, poprášila cukrem a nechala je zlehounka zkaramelizovat.
Tvarohová žemlovka s pečenými jablky
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
PRACOVNÍ POSTUP
- Rozinky zalijeme rumem a necháme máčet.
- Zapneme troubu na 170 °C (horkovzduch o 20 °C) méně.
- Ohnivzdornou misku o rozměru cca 20×25 cm vymažeme máslem.
- V hrnku rozpustíme 50 g másla.
- Do mísy vyklopíme tvaroh, přisypeme 100 g cukr moučka, přilijeme rozpuštěné máslo a vše řádně promícháme.
- Jablka oloupeme, vykrojíme jádřince a nakrájíme na plátky. Na pánvi rozpustíme 40 g másla a na středním plameni na něm opečeme jablka. Je je dělám na dvakrát, na velké pánvi o průměru 32 cm, a před otočením je zlehka posypu cukrem, aby plátky zkaramelizovaly.
- Do velkého hlubokého talíře nebo mísy nalijeme mléko, přidáme 3 vejce, 70 g cukru písek, vanilkový cukr nebo vanilkovou esenci. Vše dobře promícháme, našleháme vidličkou, aby se vajíčka hezky propojila s mlékem a cukr se rozpustil.
- Rohlíky nakrájíme na kolečka o tloušťce něco přes 1 cm. Namáčíme je v mléčné směsi, jakmile natáhnou mléko, pokládáme je do připravené zapékací mísy.
- Když je dno zarovnané, navršíme osmažená jablíčka, která navíc zlehka zaprášíme skořicí, můžeme i trochou moučkového cukru (ale není třeba).
- Slijeme rozinky a rozložíme je na jablka.
- Na jablka položíme další vrstvu namočeného rohlíku.
- Na rohlíkovou vrstvu rozetřeme tvaroh.
- Tvaroh poklademe třetí vrstvou namočených rohlíků.
- Rohlíky poklademe plátky másla (to je těch zbývajících cca 40 g – díky máslu bude povrch žemlovky krásně křupavý).
- Dáme péct do trouby, až horní vrstva zezlátne, trvá to cca 30 minut.
- Podáváme teplé, posypané moučkovým cukrem.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Domácí zemlbába s tvarohem a jablky: tipy a rady
- Jablka nejrychleji připravím tak, že je celá oloupu a vyříznu středy odstraňovačem jádřinců. Pokud máte mandolínu, můžete nakrájet jablíčka s její pomocí (mandolína kráječ je perfektní například při přípravě křížal).
- Pokud chcete opravdu dobrou žemlovku, použijte plnotučné mléko a tučný tvaroh. Odnaučila jsem péct a vařit z nízkotučných výrobků, je lepší dát si jídla méně, ale za to chutného.
- Druhý den chutná zemlbába báječně osmažená na pánvi na kousku másla.
- Kromě jablek se dá použít jiné sezónní ovoce, zkuste například švestkovou žemlovku, klidně I s tvarohem.
- Rohlíky použijte den dva staré, použít můžete I veku nebo housky. Dobrou alternativou je žemlovka z vánočky nebo loupáků. Pak jen použijte méně cukru.
- Kluci v akci doporučují při servírování ozdobit žemlovku kopečkem zakysané smetany, připadá mi to jako dobrý nápad , zvlášť když děláte žemlovku bez tvarohové vrstvy.
- Na vrch žemlovky můžete připravit sněhovou čepici. Do mléka se normálně rozmíchávají 3 vejce. Schovejte si z nich 2 bílky stranou, ke konci pečení z nich ušlehejte tuhý sníh, natřete na žemlovku a dejte ještě na pár minut zapéct, až sníh zezlátne.