Vadí vám mikrotenové sáčky v obchodu? Vezměte si na nákup svůj vlastní

bezobalové nakupování

Vzít si do obchodu svůj vlastní sáček však neznamená další zbytečný mikroteňák na jedno použití, ale poctivý plátěný pytlík, do kterého uložíte ovoce, zeleninu nebo pečivo a můžete ho použít opakovaně. Zdá se vám bezobalový způsob nakupování jako nesmysl? Nemylte se! Je čím dál tím více zero waste nadšenců, kteří nakupují do vlastního.

Sáčky a pytlíky pro bezobalové nakupování nabízí e-shop Econea.cz

Sáčky si můžete ušít z nejrůznějších materiálů, různě velké, s tunýlkem a stahovací šňůrkou. Na pečivo potřebujete dostatečně průhledný, například síťovaný nebo z tylu, aby bylo vidět, kolik rohlíků či housek v sáčku je, a zároveň obal musí chránit pečivo před znečištěním. Na ovoce a zeleninu není průhledná látka sáčku nutností.

frusack pytlíky Econea

Síťové pytlíky frusack, zdroj: ECONEA.CZ

Pokud si vezmete na nákup svůj vlastní sáček, už se tolik nesetkáte s divnými pohledy jako dříve. Stále více obchodů bezobalovému nakupování fandí. Objevují se takové, které nabízejí volně sypané potraviny – luštěniny, rýži, ořechy. Stačí si vzít svůj sáček a nabrat si přesně tolik, kolik potřebujete. Pravda tenhle trend frčí hlavně v zahraničí, ale i v Česku se začínají objevovat první vlaštovky.

Echt eko sáčky na bezobalové nakupování jsou ušité z bio bavlny a jsou ekologicky rozložitelné.

S vlastními plátěnými pytlíky nemusíte chodit jen do obchodu, dobře se hodí, když jdete do farmářské prodejny, na trh a podobně.

Smutná realita

Jednorázové pytlíky jsou nezbytnou součástí každého supermarketu. Zvykli jsme si do nich ukládat pečivo, ovoce, zeleninu, drogerii a mnoho dalšího. Občas je využijeme i na věci, které už výrobce obalem vybavil (například maso). Množství sáčků, s nimiž finišujeme u pokladen tak mnohdy sahá k desítkám. Každoročně vyprodukujeme tuny igelitu rozkládajících se tisíce let.  

síťovaný pytlík na zeleninu

Síťovaný pytlík na zeleninu, bestseller. Zdroj: Econea.cz

Proč nakupovat bez obalu

Ve snaze předcházet zbytečné ekologické stopě vznikly první obchody bez obalu, jejichž počet postupně narůstá, zvláště ve větších městech. Jak už z názvu vyplývá, bezobalové prodejny nabízejí sortiment, který není opatřen žádným obalem.

Na nákup si přivezeme vlastní pytlíky nebo nádoby, do kterých nám prodavač připraví požadované množství vybrané suroviny. Ať už použijeme vlastnoručně vyrobené sáčky, zavařovačku od okurek, karton na vejce, nebo třeba dózu od kávy, máme jistotu, že si stejné „pomocníky“ můžeme přinést na každý další nákup. Zabráníme tak hromadění nesmyslného odpadu, potažmo znečištěným mořím, zabíjení zvířat a dalším katastrofám.

V bezobalovém obchodě jsou k dostání kvalitní čerstvé i trvanlivé potraviny, toaletní potřeby a samozřejmě také vhodné znovupoužitelné obaly. Mohou být vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji z bio bavlny či bavlny kombinované s tylem.

Kompostovatelné pytlíky na bezobalové nakupování

Světový unikát představují kompostované tkaniny na bázi kukuřičného škrobu. Všechny síťové a plátěné tašky jsou lehké, pevné, prodyšné a velmi praktické. Mají široké spektrum využití. Hodí se pro nákup pečiva, ovoce, zeleniny, bylin, sypaných čajů, koření sušených hub, vloček, luštěnin, ořechů a celé řady dalších potřeb. Mimo to, do nich zabalíte svačinu do školy nebo na cesty. Klidně je i se zbožím uložte přímo do lednice.

Pytlíky zaberou v batohu nebo kabelce minimální prostor, takže je můžete nosit stále při sobě. Vyznavači zero waste dokonce považují tento způsob nakupování za zábavnější. Krom výše uvedeného mají bezobalové řetězce jednu velkou výhodu, tou je svoboda v množství nakoupeného sortimentu. Nejste nuceni kupovat kilový pytlík mouky ani dva litry tekutého prášku na praní. Dostanete jen tolik, kolik žádáte. Pořídíte si klidně hrst kešu ořechů nebo půlku mýdla, které chcete jen vyzkoušet.

Začněte pomalými krůčky

Vykročit ze zaběhlé rutiny běžného nakupování a přesedlat k bezobalové variantě je určitě krok správným směrem. Pravděpodobně předejdete spontánním nákupům a ušetříte za drobnosti, které častokrát vlastně nepotřebujete. Zkrátka a jednoduše, domů si odnesete jen to, na co jste si vzali, popř. koupili, obal.

A co vy, už jste někdy nakoupili na farmářském trhu, nebo ve speciální prodejně, a přitom jste si nepořídili ani obal navíc?

TIP: Máte plné zuby jednorázových igelitek? Proč to nezkusit třeba se síťovkou?

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Vadí vám mikrotenové sáčky v obchodu? Vezměte si na nákup svůj vlastní, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/vadi-vam-mikrotenove-sacky-v-obchodu-vezmete-si-na-nakup-svuj-vlastni/