Nejlepší podlaha do kuchyně? Poradíme, jak vybrat

Zařizujete novou kuchyň nebo rekonstruujete starou a lámete si hlavu nad výběrem podlahové krytiny? Pak si dejte záležet, podlaha do kuchyně není levná investice a dobře sloužit by měla dlouhá léta. Kromě designu hraje roli odolnost, snadná údržba nebo protiskluzový povrch.

Nejlevnější podlahy e-shop

podlahy řepa

Nejoblíbenější podlahové krytiny do kuchyně

Dříve podlahu v kuchyni běžně tvořilo PVC lino, dnes je nabídka mnohem pestřejší. Pojďme se podívat, z jakých materiálů si můžete vybírat – představujeme 6 nejvhodnějších typů podlah do kuchyně. 

1) Vinyl

Vinylové podlahy patří k nejoblíbenějším kuchyňským podlahám současnosti.

V podstatě se jedná o PVC (polyvinylchlorid) krytinu s moderními vlastnostmi. Dalo by se říct, že vinylové podlahy jsou nástupci klasického lina tak, jak jsme jej znali z minulosti. Kvalitou je však soudobý vinyl na zcela jiné úrovni.

Vinylové podlahy od českého výrobce

FATRA imperio

Vinyl se vyrábí ze syntetických materiálů, dá se koupit v nádherných dezénech, navíc potěší cena, která se drží na nižší úrovni.

Do kuchyně je vhodný vinyl podlepený měkkou textilní vrstvou (s filcem), která při pokládce zakryje drobné nerovnosti, zlepšuje kročejový komfort a přispívá k pocitu většího tepla, zejména pokud po podlaze chodíte naboso. Měkčený vinyl koupíte v roli (pak se často označuje termínem PVC podlaha) nebo jako jednotlivé tvrzené podlahové dílce (tzv. vinylová podlaha). 

V případě vinylových rolí se jedná o metráž; role mají jednotnou šířku a vy si kupujete délku, kterou vám prodejce z role odvine.

Vinylové dílce mají různé rozměry a tloušťku, spojují se při pokládce podlahy buď lepením k sobě natěsno, nebo se do sebe zacvaknou, koupíte-li si lamelové dílce s tzv. clik systémem.

Výhodou podlahy z vinylových dílců je jejich snadná oprava: v případě potřeby se poškozený díl snadno vyjme a vymění, aniž by výměna byla v ploše podlahy viditelná. TIP: Vinylová podlaha se dá položit také na podlahové topení, poraďte se však před koupí s odborníkem, abyste vybrali správný typ vinylu!

Výhody vinylové podlahy:

  • vysoká odolnost vůči tekutinám i mechanickému poškození
  • hygienická – snadný úklid a údržba
  • měkká pro komfort při chůzi
  • pocitově teplá
  • výborné zvukově izolační vlastnosti
  • jednoduchá pokládka
  • cenová dostupnost
  • velký výběr dekorů
  • Cena vinylové podlahy se pohybuje v rozmezí 500–1500 Kč za m2. Cenu ovlivňuje značka, dekor i způsob uchycení.

NEJLEVNĚJŠÍ VINYLOVÉ PODLAHY DO KUCHYNĚ

2) Linoleum

Linoleum je ekologická přírodní podlahová krytina, vzhledově i vlastnostmi podobná vinylu – ten je však vyráběný ze syntetických materiálů. Na rozdíl od vinylu se linoleum vyrábí z pryskyřice, lněného oleje, korkové moučky, vápence a přírodních barviv. Výrobní proces je šetrný, linoleum je plně recyklovatelné.

Ekologické podlahy do kuchyně

Přírodní a hypoalergenní

TIP: Pokud jste už někdy zaslechli název marmoleum, pak vězte, že se jedná o obchodní název přírodního linolea. Linoleum do kuchyně často volí rodiny, které upřednostňují zdravé bydlení. Linoleum je zdravotně zcela nezávadné, je proto vhodné pro rodiny s malými dětmi nebo alergiky. Podobně jako vinyl vyniká přírodní linoleum perfektní mechanickou odolností, je měkké a pružné, dobře se udržuje. Ve srovnání s vinylem je však linoleum dražší; připlatíte si za přírodní komponenty, které jsou finančně nákladnější než syntetické materiály.

  • Ceny kvalitního přírodního linolea začínají zhruba na 1 000 Kč za m2.

Přírodní linoleum se nejčastěji prodává v podobě dílců, které se při pokládce lepí na podklad, nebo ve formě lamel se zámečkem, které se do sebe zacvakávají (podobný systém jako vinylová podlaha). 

NEJLEVNĚJŠÍ přírodní podlahy do kuchyně

3) Laminát

Laminátové podlahy jsou pro mnohé z nás synonymem pro plovoucí podlahy.

Základem laminátových podlah jsou dřevěné materiály, laminát je častou volbou do obývacích nebo dětských pokojů, do ložnic, kde nahrazuje dražší a na údržbu náročnější dřevěné parkety. I proto se nejčastěji kupují laminátové podlahy s dezénem dřeva. Už samotný fakt, že laminát tvoří z velké části dřevo, jej pro účely podlahy do kuchyně staví do role outsidera. Dřevo totiž rádo bobtná, a vlhkost je v kuchyni při vaření na denním pořádku.

Výrobci laminátových podlah však nechtěli, aby se při plánování podlahové krytiny do kuchyně museli zákazníci laminátu vzdát. Na trhu dnes najdete laminátové podlahy s kvalitní, hustě lisovanou dřevovláknitou deskou (tzv. HDF desky) se speciálně ošetřeným povrchem, které jsou určené i pro vlhké prostředí.

Laminátová podlaha do kuchyně

kvalita a atraktivní design

Laminátová podlaha je pocitově chladnější než například vinylová, má menší zvukově-izolační schopnosti. Na druhou stranu je zdravotně zcela nezávadná, dobře se udržuje, jde položit na podlahové topení. Potěší také cena, laminátové podlahy patří k těm levnějším.

Pokud si budete chtít do kuchyně pořídit laminátovou podlahu, poraďte se nejdříve s prodejcem. Zatímco obyčejný laminát v kuchyni neobstojí, kvalitnější už odvede velmi dobrou službu.

Laminátové podlahy se prodávají jako click dílce, které se do sebe při pokládce zacvaknou. Pokládají se stejně, jako plovoucí podlaha.

  • Ceny laminátové podlahy vhodné do kuchyně začínají zhruba na 500 Kč za m2.

NEJLEVNĚJŠÍ laminátové podlahy do kuchyně

4) Dřevo

Dřevěná podlaha je příjemná a nikdy nevyjde z módy. Je nadčasová, hodí se do všech druhů interiérů. Je měkká a teplá, přírodní materiál navíc obytné prostory zútulní.Podstatnou vadou na kráse u dřevěné podlahy v kuchyni je nižší odolnost dřeva vůči vlhkému prostředí. Pokud váš rozpočet dovolí, dejte přednost exotickému dřevu, které je tvrdé a s vlhkostí si poradí mnohem snáz, než dřevo z našich lesů.

Dřevěné podlahy do kuchyně

nadčasový design a dlouhá životnost

Dřevěná podlaha, zejména její povrch, je choulostivější na péči a údržbu, pokud však budete dodržovat pokyny výrobce, máte šanci, že vám dřevěná podlaha v kuchyni vydrží po dlouhá léta.

  • Ceny kvalitního přírodního linolea začínají zhruba na 1 000 Kč za m2.

NEJLEVNĚJŠÍ dřevěné podlahy do kuchyně

5) Korek

Korková podlaha do kuchyně? Proč ne, jen je potřeba neškudlit a sáhnout po korku s dostatečně ošetřeným povrchem, který snese zátěž v kuchyni, kde se vaří každý den. Korek je přírodní materiál, vyrábí se z kůry dubu korkového. Je pocitově velmi příjemný a teplý, pružný, zdravotně nezávadný, snadno se udržuje. Vyznačuje se výbornou tepelnou i hlukovou izolací, je tvarově stálý.

Korkové podlahy do kuchyně

přírodní hřejivá síla

TIP: Vzhledem k vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem se pod korkovou podlahu nehodí podlahové topení. Do kuchyně se hodí lakovaný korek, který chrání povrch podlahy před rozlitými tekutinami, případně nádobím, které při vaření upadne na zem. 

  • Ceny kvalitního přírodního linolea začínají zhruba na 1 000 Kč za m2.

NEJLEVNĚJŠÍ korkové podlahy do kuchyně

6) Dlažba

Keramická dlažba je jako podlahová krytina v kuchyni velmi oblíbená. Dlažba je především materiál, u kterého majitel ví, co může očekávat. Údržba dlažby v kuchyni je jednoduchá, nevadí jí vlhkost ani v podobě vylité tekutiny, má výbornou mechanickou odolnost. Je však studená, proto se pod dlažbu často dává podlahové topení. Do kuchyně byste měli upřednostňovat dlažbu s protiskluzovou úpravou. Do kuchyně se nehodí dlažba se světlými spárami, protože se brzy zanesou a nepůsobí pak dobrým estetickým dojmem. Keramická dlažba se prodává jako jednotlivé dlaždice různých rozměrů. Zákazník má na výběr z mnoha hezkých dezénů, cena začíná zhruba na 300 Kč za m2, proto se dlažba řadí mezi cenově výhodně podlahy do kuchyně.

Podlahy nevhodné do kuchyně

Přestože je nabídka podlahových krytin do kuchyně široká, najdou se i takové podlahy, které se do kuchyňských prostor nehodí:

  • koberec, pro svou náročnou údržbu
  • hladká dlažba s kluzkým povrchem
  • levný laminát, citlivý na kontakt s tekutinami a vlhkým prostředím

Otázky a odpovědi

Co je PVC podlaha?

PVC podlaha je často zaměňována s linem a vinylem. Jaký je tedy rozdíl? PVC podlaha je pouze jiné označení pro vinylové podlahy. V minulosti byla PVC podlaha identickým označením pro lino, které však nemělo příliš dobrou pověst. Dnes však technologie pokročily a materiály jsou na zcela jiné úrovni. Novodobí marketéři pro PVC podlahu zavedli nový pojem – vinyl (PolyVinylChlorid), aby zbavili PVC podlahy předsudků. V odbornějších kruzích bývá měkčí vinyl navinutý na roli označován jako PVC podlaha, zatímco vinylové dílce (tvrzené lamely) jako vinylová podlaha. V podstatě však jde o jeden a týž materiál.

Jakou podlahu do kuchyně s podlahovým topením?

Snad kromě korku lze na podlahové topení položit jakýkoliv typ podlahy, roli hraje roztažnost (dilatace) materiálu, jeho tloušťka a s ní spojené tepelně-izolační vlastnosti. Podlahové topení se vždy hodí pod dlažbu, v případě vinylu nebo laminátu se poraďte s prodejcem, určitě vám doporučí vhodný typ krytiny, která bude s podlahovým topením dobře plnit svůj účel.

Musí být podlaha i pod kuchyňskou linkou?

Podlaha pod kuchyňskou linkou být může, ale také nemusí. Dříve bylo běžné krytinu pokládat v celé ploše místnosti, protože jednotlivé části kuchyňské linky šly přemísťovat. Dnes však obvykle kupujeme kuchyňskou linku na míru, proto se podlahy plánují jen s lehkým přesahem. Ušetří se tak na materiálu i práci a případná výměna poničených kusů je jednodušší.

Jaká podlaha je vhodná pro kuchyň propojenou s obývacím pokojem?

Propojení kuchyně s obývací nebo jídelní částí je v moderních prostorách poměrně běžné. Ideální je sjednocený styl, tedy stejná podlaha ve všech propojených místnostech. Prostor působí vzdušněji a lze si lépe pohrát s celkovým optickým vyzněním.

Podlahy do kuchyně – kde koupit?

Podlahy do kuchyně dnes nemusíte koupit jen v kamenném obchodě, dají se sehnat také online v internetových obchodech.

Kvalitní prodejce podlahových krytin nabídne ve svém e-shopu veškeré služby, které jsou pro správný výběr podlahové krytiny potřeba. Často také objevíte krytinu v akci se zajímavou slevou, aniž byste museli obíhat kamenné prodejny.

Dobře nakoupíte například v e-shopu NejlevnějšíPodlahy.cz, provozované firmou Podlahy Řepa s. r. o.

Shrnutí

Při volbě podlahy do kuchyně upřednostněte krytinu, která bez problémů snáší vlhkost, má tvrdý povrch odolný vůči mechanickému poškození, dobře se udržuje. Nesnažte se ušetřit za každou cenu koupí nejlevnější podlahové krytiny, ve finále neušetříte.

Po výběru podlahy přichází na řadu její pokládka. Pokud nejste manuálně zruční, svěřte pokládku do rukou osvědčené podlahářské firmy, která svojí práci rozumí a na výsledné dílo poskytne záruku.

O autorovi

Redakce

Tipy, rady, recenze - v kuchyni i u stolu.

1comment

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Nejlepší podlaha do kuchyně? Poradíme, jak vybrat, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/nejlepsi-podlaha-do-kuchyne-poradime-jak-vybrat/