Krůtí vývar: silná a lahodná polévka se zeleninou
Vývar je jedna z nejoblíbenějších polévek u nás. A také oprávněně. Je velmi jednoduchý, výživný a můžete ho udělat téměř z čehokoliv. Například hovězí, zeleninový, kuřecí nebo krůtí, ale i vepřový nebo králičí.
Já mám vývar nejraději hovězí nebo krůtí. Když seženu u řezníka pěkné maso s kostí, je jasné, co bude (hlavně teda o víkendu) k obědu. Vývar se dá udělat i z čistého masa, ale jsou to právě kosti, které mu dodají sílu a chuť, takže na ně určitě nezapomínejte.
Krůtí vývar: silná a lahodná polévka se zeleninou
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 500 g krůtí kosti (krky a křídla)
- 3 ks MRKEV (střední)
- 1 ks petržel (kořenová)
- 1 ks CIBULE
- 3 stroužek ČESNEK
- ¼ ks celer (bulva)
- 3 ks BOBKOVÝ LIST
- 5 kuličky nové koření
- 5 kuličky černý pepř (v celku)
- SŮL
- bylinky (na dochucení)
PRACOVNÍ POSTUP
- Do hrnce dáme umyté a osušené maso a kosti. Přidáme očištěnou zeleninu a koření. Zalejeme studenou vodou a pod pokličkou přivedeme k varu.
- Když se začne vývar vařit, ztlumíme plamen a necháme ho pouze táhnout a to nejméně 2 hodiny.
- Průběžně sbíráme pěnu, která se tvoří z vysrážených bílkovin. Stačí 2-3x. Poté vybereme zeleninu a maso a necháme chvíli vychladnout. Mezitím vybereme i bobkové listy a kuličky koření. Vývar scedíme (jestli chceme úplně čirý, tak musíme slít jednou přes síto a jednou přes čisté jemné plátno).
- Potom zeleninu nakrájíme na kusy (nebo v mém případě nastrouháme na hrubém struhadle kvůli prckovi) a maso obereme od kostí.
- Dáme zpátky do vývaru a osolíme.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Vývar by se neměl vařit, ale pouze “táhnout”, a to dostatečné dlouho. Táhnout znamená, že na kraji hrnce se objevují malé bublinky, které pomalu proplouvají nahoru. Žádný zběsilý tanec, jaký známe z papiňáku. Dejte vývaru čas a lásku a on se vám odmění sílou a plnou chutí.
Ještě bych ráda dodala, že receptů na “nejlepší vývar” je spousta, tento konkrétní je ten, co dělám doma už roky a zatím s nikdo nestěžoval 😉
Krůtí polévka: rady a tipy
-
Když máte čas a chuť, můžete před vařením dát kosti na 20 minut do vyhřáté trouby na 200°C. Maso se zatáhne a zezlátne a pustí potom úžasnou chuť.
-
Když jsou kosti obalené větším množstvím masa, tak část z něho odložím a použiju třeba druhý den do rizota a mám zase o trochu času víc
-
Také ráda přidávám do vývaru jednu nebo dvě lžičky polévkového koření, které si ale kupuju na tržišti. Je bez soli a glutamátu, pouze koření a bylinky + trochu kurkumy.
TIP: Do polévky doporučuji domácí nudle!
Silný domácí vývar
Poctivé domácí vývary vyžadují nízkou teplotu v hrnci a spoustu času, který potřebují na to, aby se do polévky vyvařilo to nejlepší z masa. Drůbeží vývar (slepičí, krůtí) zvládnete zhruba v třetinovém času, než kdybyste dělali hovězí vývar.
Pokud byste potřebovali více inspirace, pořiďte si jednu z kuchařek, které obsahují SKVĚLÉ RECEPTY NA POLÉVKY.