Možná jste si všimli: miluju domácí výrobky, zmrzlinu obzvlášť! A čím jde ještě taková báječná zmrzlina vylepšit? Jedině doma upečenými kornoutky přeci!
Nelenila jsem, opatřila si vaflovač na kornoutky a pustila se do práce. Vyzkoušela jsem několik receptů, ale nejvíc se mi osvědčily dva, o které se s vámi podělím.
Domácí kornoutky na zmrzlinu
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
Recept č. 1 (16 kornoutků)
- 2 ks bílek
- 85 g cukr moučka
- 90 g HLADKÁ MOUKA
- SŮL
- 0,5 lžička vanilková esence
- 30 g MÁSLO (rozpuštěné)
Recept č. 2 (22 kornoutků)
- 5 ks vejce
- 5 lžíce horká voda
- ½ lžička PRÁŠEK DO PEČIVA s vinným kamenem
- 100 g cukr
- 150 g hladké mouky
- 1 lžíce RUM (tuzemský)
PRACOVNÍ POSTUP
Recept č. 1:
- Máslo rozehřejeme a necháme vychladnout, aby nebylo horké.
- Vidličkou smícháme bílky s cukrem, vanilkou (skořicí) a solí. Nešleháme, jen mícháme.
- Do hmoty vmícháme mouku, poté rozpuštěné máslo. Těstíčko by mělo být polotuhé.
- Mezitím si rozehřejeme vaflovač na kornoutky. Jakmile je dostatečné horký, nalejeme doprostřed plotýnky asi lžíci těsta a rychle přiklopíme. Vaflovač není třeba díky máslu v těstě vymazávat, ale v případě, že by se kornoutky připalovaly, můžete ho případně ještě trochu vymazat máslem.
- Vafle je upečená, když má zlatavou až hnědou barvu. Sundáme ji z přístroje a ihned zatočíme pomocí kopyta, které je součástí balení vaflovačů na kornoutky. Pár vteřin podržíme finální tvar pevně přitisknutý ke kopytu.
- Poté dáme do dostatečně vysoké sklenice vychladnout a ztuhnout.
Recept č. 2
- Oddělíme žloutky od bílků. Bílky se špetkou soli vyšleháme dotuha.
- V jiné míse vyšleháme žloutky, vodu a cukr do pěny.
- Mouku smícháme s kypřicím práškem a postupně zamícháme do žloutkové pěny. Poté přidáme i rum. Nakonec opatrně vmícháme stěrkou vyšlehaný sníh. A dál postupujeme jako u prvního receptu (kroky 4-6).
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Oba recepty jsou chuťově jsou moc dobré a po upečení máte dost času na to, abyste stihli kornoutek stočit, než ztuhne. Můj malý syn si na tento domácí luxus tak zvykl, že teď když mu slíbím zmrzlinu, automaticky vytahuje i vaflovač.
TIP: Už jste četli naše recepty na domácí zmrzlinu? Máme tu jeden na karamelovou s griliášem, nebo na ovocnou mramorovu zmrzlinu. Tak kterou si dáme? 🙂
Domácí kornoutky na zmrzlinu: tipy k receptu
- V případě, že nemáte vaflovač, nezoufejte, je možné kornoutky upéct i v troubě. Troubu rozehřejte na 175 °C. Na papír na pečení rozetřete těsto v tenké vrstvě a pečte asi 10-15 minut.
- Jestli nemáte doma kopyto, můžete si ho snadno vyrobit z nějakého tvrdého papíru, případně plastu. Stačí vystřihnout kruh o průměru 20 cm a stočit do kuželu. Poté kužel pevně slepte lepicí páskou nebo sepněte svorkou.
- Je dobré, když budete kornoutky stáčet v rukavicích, jinak riskujete popáleniny (vjimka platí pro ty, co mají ruce z azbestu
- Vafle je nejlepší jíst čerstvé, ale kdyby nějaké zbyly, vložte je do uzavřené dózy v suchu a temnu. Rozhodně je neskladujte v lednici, navlhly by a změkly.
- Nemusíte tvořit jen kornoutky, ale třeba mističky. Stačí je po upečení položit na misku nebo sklenici obrácenou dnem vzhůru a nařasit kolem.
- Nezoufejte, pokud se na začátku nebude dařit. Já spotřebovala celou dávku, než jsem zjistila, jak můj přístroj pracuje, jak rychle musím pracovat já a kolik minut nechat vafle na zmrzlinové kornoutky péct.
- A když vám přeci jenom zbyde hodně nepovedených výrobků, můžete je nalámat na větší kousky a zapíchnout do zmrzlinového poháru, nebo nadrtit na zmrzlinu. Vypadat budou dobře a chutnat určitě ještě líp
TIP: Vyzkoušejte sadu na výrobu domácích kornoutků na zmrzlinu od české firmy TESCOMA: