Šťavnatý jehněčí burger
Mleté maso vždy vyžaduje rychlou tepelnou úpravu; tím, že je rozmělněné, má sklony se snáze kazit. Nejinak je tomu s mletým jehněčím. Pokud se vám poštěstí sehnat maso z důvěryhodného zdroje, máte nespočet možností, co z něj v kuchyni připravit.
Typický pro mleté jehněčí je lůj, který je tužší než u vepřového či hovězího – při přípravě budete mít pocit, že tenká vrstvička jehněčího tuku je všude. Z mletého připravíte masové koule, klofty, šašlik, pastýřský koláč. Zkušenějším a těm, kdo rádi v kuchyni experimentují, doporučuji vyzkoušet různé variace na řeckou musaku.
Šťavnatý jehněčí burger
INGREDIENCE
- 400 g mleté jehněčí maso
- 2 Stroužky česneku
- SŮL (pepř)
- chilli vločky (podle chuti)
- žemle (bulka na hamburgery, rustikální bageta atp.)
- 2 rajčata
- 1 CIBULE
- 2 lžíce majolky (případně kečup)
- 2 listy zeleného salátu
- 4 plátky tučného sýra (ideálně čedar nebo gouda)
PRACOVNÍ POSTUP
- Česnek oloupeme a utřeme. Promícháme s jehněčím masem spolu se solí a pepřem. Vytvarujeme 2 burgery vysoké cca 2-3 cm, zabalíme do potravinové fólie nebo alobalu a necháme je 30 minut odpočinout při pokojové teplotě. Počítejte s tím, že maso při pečení ztratí na objemu zhruba 20 %.
- Rozpálíme gril nebo na pánvi olej a burgery opečeme z obou stran zhruba 4 minuty tak, aby zůstaly uvnitř šťavnaté.
- Rozřízneme žemli a řeznou stranou opečeme na pánvi na sucho.
- Seskládáme burger tak, že dolní žemli potřeme majolkou, přidáme rajčata nakrájená na plátky, cibuli na kroužky. Na ně položíme burger. Na pánev hodíme sýr a necháme ho roztavit, stačí několik málo vteřin; je-li sýr tučný a pánev teplá, rozteče se sýr velmi rychle. Pokud burger grilujeme, pokládáme sýr na horní část burgeru poté, kdy jej při grilování obrátíme.
- Navrch dáme list zeleného opravného a osušeného salátu a přiklopíme druhou žemlí.
Ještě pár slov k receptu:
V našem receptu jsme připravili šťavnatý jehněčí burger. Ačkoliv mleté jehněčí láká k experimentům s exotickými přísadami (např. máta, citrón), pokud chcete toto maso vyzkoušet, vsaďte na jistotu: maso stačí ochutit česnekem, solí a čerstvě nadrceným pepřem, vytvarovat burgery a opéct je na pánvi nebo venkovním grilu. Hotový jej vložte mezi žemli, poklaďte nakrájenými rajčaty, cibulkou, překryjte rozpečeným sýrem, a máte postaráno o královský oběd nebo večeři.
Burger z mletého jehněčího: tipy a rady
- Burger před vložením na pánev ve střední části mírně smáčkněte. Burgery mají tendenci se uprostřed vyboulit, smáčknutím zůstanou hezky ploché.
- Nedělejte burgery příliš tenké, maso bude zbytečně vysušené.
- Nikdy burger neotáčejte víc než jednou, jednak ho můžete poškodit a také může zbytečně pustit šťávu a ztratit tak šťavnatost. Při otáčení do burgeru nepíchejte!
- Pečivo na burger použijte spíše hutnější, které se nerozpadají. Pokud je žemle sušší, potřete ji na řezu máslem a nechte zrůžovět na pánvi. Pečivo bude lépe držet pohromadě a nesrovnatelně lépe chutnat.
- Plnění burgerů záleži na vašich chuťových preferencích a tomu, co právě nabízí vaše lednička. Nebojte se experimentovat, ale s příliš mnoha výraznými chutěmi to nepřehánějte. Cílem je, aby se v každém soustě všechny chutě příjemně prolínaly, ale žádná nepřebíjela další.
- Nebojte se také zeleninu krátce opéct. Rajčata i cibule se krájí na plátky (kroužky), „prdelky“ rajčat do burgeru nepatří!
- Pepř použijte ideálně čerstvě nadrcený, mám ho doma na mlýnku, to samé chilli vločky.