Krkonošské kyselo z Mříčné
Můj táta pochází z Podkrkonoší. Přesněji řečeno z vesničky Mříčná, která leží kousek od Jilemnice. Táta už mezi námi bohužel nějaký ten rok není, ale před pár lety bráchu napadlo, že bychom se mohli poohlédnout po našich předcích z jeho strany. A od té doby do Mříčné jezdíme pravidelně.
Při naší poslední návštěvě jsme od tátovy sestřenice, Vlastičky, dostali kvásek na kyselo. Vzpomněla jsem si, jak táta tuhle navinulou polévku vařil, a taky na báječnou chuť hub a smažených vajec, které jsou pro kyselo typické. A tak jsem si ke kvásku vyprosila i recept. Tady je:
Krkonošské kyselo z Mříčné
INGREDIENCE
PRACOVNÍ POSTUP
- Pokud máme kvásek koupený, rozmícháme ho ve 2 dcl vlažné vody den předem a necháme stát v teple.
- Sušené houby namočíme do studené vody na 30 minut.
- Poté dáme hrnec na plotnu, osolíme, opepříme a okmínujeme, přidáme kvásek, rozmícháme a přivedeme k varu.
- Průběžně mícháme, aby se kvásek nepřichytil ke dnu. Vaříme na mírném plamenu asi půl hodiny, než polévka zhoustne a kvásek zesklovatí.
- Dáme vařit brambory ve slupce.
- Mezitím oloupeme cibuli, nakrájíme najemno a necháme ji na másle lehce zezlátnout. Přidáme ji do polévky.
- Na másle umícháme 8 vajec a přidáme k polévce.
- Uvařené brambory oloupeme, rozčtvrtíme, vložíme na talíř, zalijeme polévkou a podáváme.
Ještě pár slov k receptu:
Co je kyselo?
Kyselo je polévka zahuštěná chlebovým žitným kváskem, vařila se hlavně v Krkonoší. Základem jsou houby a chlebový kvásek.
Jak založit kvásek?
Ve 2 dcl vlažné vody rozmícháme 4 lžíce žitné mouky, přidáme ½ nastrouhané cibule, přikryjeme čistou utěrkou a necháme v teple vzejít. Obvykle to trvá kolem tří dnů. Dnes, když budete mít štěstí, koupíte vzešlý kvásek v pekařství.
Krkonošské kyselo: tipy a rady
- Vedli jsme debatu, jestli smažit vejce na cibulce nebo cibulku osmažit zvlášť. Náš táta dělával cibulku zvlášť , a tak jsem se přiklonila k této verzi. Cibulku nechte jen zesklovatět, jakmile by zhořkla (usmažená přespříliš), kyselo by nebylo dobré.
- Také jsme řešili, jestli dát brambory vařit do polévky nebo zvlášť ve slupce. Tady se většina shodla: brambory se vaří extra, loupou se až před podáváním polévky.
- Kyselo má mnoho obměn, někde se do něj přidává i smetana. Kdo chce ostřejší chuť, přidává ocet, ačkoliv podle mě je díky kvásku kyselo „kyselé“ dost.
TIP: chuť na jinou polévku? Zkuste třeba čočkovou jako od babičky.