Křehký koláč s jablky a sněhovou mřížkou
Dělala jsem pořádek u mamky v knihovně a narazila tam na sešit s recepty, které si kdysi vystřihávala z časopisů. Musela jsem se v duchu smát, jak se ty ženský nemění, jen ty recepty, co si schováváme dnes, jsou zdravější a obsahují suroviny, které dřív nebyly tak běžné.
V mamčině sbírce jsem našla recept na koláč, který měl nejenom dobré složení (jen poctivé přísady), navíc vypadal na fotce moc dobře. Rozhodla jsem se vyzkoušet, jak fungovaly recepty v ženských časopisech před třiceti lety. A abych byla trendy, nahradila jsem menší část bílé mouky za pohankovou.
Koláč dostal báječnou oříškovou chuť a já dobrý pocit ze zdravějšího mlsání.
Křehký koláč s jablky a sněhovou mřížkou
INGREDIENCE
- 200 g polohrubé mouky
- 50 g POHANKOVÁ MOUKA
- 125 g MÁSLO
- 2 žloutek
- 1 vanilkový cukr
- SŮL
- 750 g jablek
- 100 g cukru písek
- 60 g MÁSLO
- 1 polévková lžíce škrobu
- 3 lžíce pikantnější marmelády
- 3 bílky + 2 polévkové lžíce cukru
PRACOVNÍ POSTUP
- Připravíme korpus z křehkého těsta. Opatrně rozklepneme vejce a oddělíme zvlášť bílky a žloutky. Obě mouky prosejeme do mísy, přidáme špetku soli, cukr, a nasekáme máslo na malé kousky. Rukama opláchnutýma ve studené vodě rychle zpracujeme suroviny na drobenku, poté přidáme 2 žloutky, které těsto spojí. Zbytečně nehněťte. Křehké těsto zabalíme do potravinové fólie a dáme na hodinu až dvě do lednice. Pokud necháte těsto odpočinout déle (klidně přes noc), nic se nestane.
- Mezitím oloupeme jablka, zbavíme je jádřinců, a nakrájíme na tenká kolečka. Na pánvi rozpálíme máslo, až začne pěnit. Vložíme jablka, mícháme, lehce je osmažíme. Poté vsypeme cukr, stále mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Přidáme škrob, rozmícháme, a ještě minutu necháme smažit. Pánev stáhneme z plotny a jablka necháme vychladnout.
- Koláčovou formu o průměru cca 26 cm vytřeme máslem. Zapneme elektrickou troubu na 180 °C. Odpočinuté těsto opatrně rozválíme na placku cca 3 mm silnou, s průměrem větším, než je koláčová forma. Nabalíme na váleček a opatrně přeneseme do formy. Těsto vmáčkneme do okrajů, pokud se potrhá, nic se neděje, křehké těsto jde hezky záplatovat, slepit, kde je potřeba. Přebytečné hrany odřízneme. Dno formy propícháme vidličkou a vložíme do rozpálené trouby. Pečeme cca 20-30 minut, dokud povrch koláče nezačne zlátnout. Vyndáme z trouby a necháme chvíli vychladnout. Troubu stáhneme na 100 °C.
- Na vychlazený koláč rozetřeme marmeládu a podušená jablka.
- Ze tří bílků vyšleháme elektrickým šlehačem tuhý sníh (dva bílky máte schované z přípravy těsta, rozklepnout tedy musíte ještě jedno vajíčko, jeden žloutek nám tedy zbyde). Začneme na nižší otáčky, po minutě přidáme lžíci pískového cukru a otáčky zvýšíme. Po další minutě přidáme další lžíci cukru a na nejvyšších otáčkách došleháme sníh dotuha. Mělo by to zabrat kolem 7 minut.
- Našlehaným sněhem plníme cukrářský sáček a nastříkáme na koláč mřížku. Vložíme zpět do trouby (trouba nyní hřeje na 100 °C) a necháme sněhovou mřížku zezlátnout. Hlídejte, ať se vám nespálí!
- Koláč vyndejte, nechte vychladit a podávejte.
Ještě pár slov k receptu:
Křehký jablkový koláč: rady a tipy
- Koláč vypadá hodně dobře, ale je za tím práce, nečekejte hrníčkovou buchtu, křehké těsto si musíte odpracovat. Myslete na to, že křehké těsto musí odpočinou a připravte si jej ideálně předem a dejte do ledničky.
- Pohanková mouka dává koláči oříškový chuťový šmrnc – opravdu doporučuji! Obvykle pohanku přidávám v poměru 4 díly bílé mouky a 1 díl pohankové, je to tak ideální. Pohanková mouka má totiž výraznou chuť, a kdo není zvyklý, nemusel by mu koláč při použití většího množství pohankové mouky sedět. V případě, že pohankovou mouku nemáte, udělejte koláč z obyčejné polohrubé pšeničné.
- Kromě jablek můžete koláč naplnit jakýmkoliv sezónním ovocem, nezapomeňte jej však podusit a zahustit škrobovou moučkou, aby náplň držela pohromadě, protože se dává až na upečený koláč.
- Sněhovou mřížku hlídejte, aby se nespálila. V troubě se spíš suší, než peče (malé přiznání: napoprvé jsem sníh připálila; vložila jsem koláč do trouby pouze s horním ohřevem zapnutým na téměř 200 °C a do pěti minut bylo „vymalováno“). Neudělejte stejnou chybu jako já
- Koláče z křehkého těsta se nejlépe porcují vychlazené na pokojovou teplotu. Pokud je uchováváte v lednici, ztuhnou a jdou od formy jen těžko oddělit.
TIP: Stále nemáte dost? Zkuste náš recept na makovo-třešňový koláč se sušenkovou drobenkou!