chřestová polévka

Recept na polévku ze zeleného chřestu

Chřestová sezóna je v plném proudu, nezaspěte ji! V červnu čerstvý chřest pomalu začne mizet z pultů obchodů a další šanci připravit si něco báječného z křehkých šparglových výhonků budete mít zase za rok.

Já jsem si domů přinesla svazeček zeleného chřestu a pustila se do přípravy chřestové polévky.

Dopadla na výbornou, jen to chce znát pár vychytávek, jak chřest na polévku připravit, a nehnat se do vaření stylem hoď vše do jednoho hrnce, rozmixuj a polévka je hotová. Věřte mi, chřestovou polévku jde připravit mnohem, mnohem lépe.

recept chřestová polévka

Polévka ze zeleného chřestu

Lahodná krémová polévka ze zeleného chřestu. Recept krok za krokem.
5 z 1 hodnocení
Vytisknout Připnout
Vaření: 40 min
Porce: 6
Autor: MlsnáVařečka.cz

INGREDIENCE

  • 10 výhonků čerstvého zeleného chřestu
  • 50 + 50 g másla
  • 2 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření
  • šťáva z ½ citronu
  • SŮL (pepř)
  • 100 ml smetany
  • 1 vrchovatá polévková lžíce mouky

PRACOVNÍ POSTUP

  • Chřest oloupejte a odřízněte zdřevnatělé konce (cca 2-3 cm).
  • Ve větším hrnci přiveďte k varu 1,5 l vody, osolte ji, přidejte bobkový list, kuličky nového koření, 50 g másla a trochu citronové štávy.
  • Připravte si druhou nádobu se studenou vodou, ideálně do ní nasypte led. Vložte 5 stonků šparglu do vroucí vody a povařte je max. 2 min. Opatrně vyndejte a ihned zchlaďte ve studené vodě. Pokračujte s dalšími 5 stonky, dokud nemáte prázdné prkénko. TIP: Chřest se do vařící vody nevkládá najednou, velké množství by mohlo vodu ochladit a nedošlo by ke kýženému efektu. Voda při blanšírování musí klokotat.
  • Výsledkem je křupavý chřest al dente, na skus, barevně i chuťově intenzuvnější než chřest čerstvý.
  • Do vývaru nyní vhoďte oloupanou slupku a odřezky a nechte 1 minutu povařit. Získáme tak silnější vývar. Ten poté sceďte přes sítko, zbytky vyhoďte (pokud byste je ve vývaru nechali, polévka by byla hořká).
  • Na 50 g másla nechte zesklovatět cibulku, nakrájenou na kostičky. Zaprašte moukou, jako byste připravovali jíšku. Vložte do vroucího vývaru, stále kvrdlejte.
  • Chřestu odřízněte hlavičky (vložíme je nakonec do polévky na ozdobu). Stonky vraťte do polévky a krátce povařte.
  • Polévku rozmixujte tyčovým mixérem, osolte a opepřete, dochuťte citrónovou šťávou.
  • Nakonec vlijte 100 ml smetany, znovu promíchejte, ale už nevařte.
  • Polévku na talíři ozdobte hlavičkami šparglu a posypte čerstvě namletým pepřem.
  • Doporučuji podávat s opečeným plátkem chleba.

Ještě pár slov k receptu:

DŮLEŽITÉ: Nezapomeňte chřest oloupat, odříznout tuhé konce stonků a… blanšírujte! 🙂
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!

polévka ze zeleného chřestu

Než se pustíme do vaření, mám pro vás dva tipy, které byste před přípravou báječné krémové polévky (a při práci s chřestem všeobecně) neměli vynechat:

Oholte chřestu nohu

Chřest musíte zbavit tuhé vnější slupky, a čím je chřest starší, tím víc musíte loupat. Vezměte si k ruce škrabku a nebojte se stáhnout chřestu kůži. Zelený bude potřebovat míň, podle stáří (nebo spíš čerstvosti) se loupe dolní polovina až třetina, bílý chřest se loupe od hlavičky. V dolní části odstraňte dřevnitou část výhonku, u zeleného chřestu jsou to cca 2-3 cm. Slupky i odřezky nechte stranou, použijeme je na vývar, který bude naším základem na polévku.

loupání zeleného chřestu

Blanšírujte!

Chřest přímo volá po blanšírování. Pokud vás tohle slovo v kuchyni minulo nebo jste o něm jen zaslechli, pak vězte, že se jedná o krátké povaření zeleniny ve vroucí vodě a následné šokové zchlazení. Nikdy bych nevěřila, jak taková příprava dokáže chřestovou polévku pozvednout.

zelený chřest blanšírování

Vlevo chřest před a vpravo po blanšírování 🙂 Jak blanšírovat chřest popisuji v receptu.

chřestová polévka

Další zajímavé recepty, jak připravit chřest

K chřestu se báječně hodí holandská omáčka, připravovaná ve vodní páře ze žloutků a másla. Chřest miluje blanšírování, tedy rychlé povaření ve vroucí vodě a následné zchlazení ledovou vodou – takto připravené výhonky chřestu slouží jako báječný vstup do dalšího zpracování chřestu. Blanšírovaný chřest orestujte na másle nebo připravte na grilu a položte na talíř jako přílohu. Vaši strávníci vás budou milovat.

Druhy chřestu

Kromě zeleného chřestu také narazíte na chřest s bílými nebo fialovými výhonky. Zatímco zelený chřest dozrává na sluníčku, bílý se pěstuje přihrnutý pod zeminou, je tužší a je třeba ho před přípravou dostatečně oloupat.

Jak skladovat chřest

Nepodceňujte základní pravidlo: čerstvý chřest patří co nejdříve do hrnce či na pánvičku. Skladováním v lednici začne dřevnatět a ztrácet svoji křehkost. Čerstvý chřest poznáte podle pevných, nerozvitých hlaviček a lesklých stonků.

TIP: Pokud chřest týž den kdy si jej donesete domů oblanšírujete, vydrží vám v ledničce připravený k použití až několik dní (na rozdíl od chřestu čerstvého, který postupem času dřevnatí, zešedne a ztratí vše, proč jsme si chřest kupovali).

Jaké zkušenosti máte s chřestem vy? Zajímá mě to a budu ráda, pokud se o vaše postřehy podělíte v komentářích 🙂

O autorovi

Petra Kupská

Jsem máma od dvou pubertálních kluků, v kuchyni se mám co otáčet. Baví mě objevovat jednoduché, zdravé recepty, zajímá mě, co při přípravě jídla ulehčí práci. Ráda se s vámi o svoje zkušenosti podělím.

2comments

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Recept na polévku ze zeleného chřestu, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/recept-na-polevku-ze-zeleneho-chrestu/