Pivní štrúdl s tvarohem a meruňkami
Babi peče stále dokola závin z listového těsta. Chutná dobře, ale občas by to chtělo změnu. Navíc kupované lístkové těsto není žádná hitparáda, to asi většina z nás tuší, a když jsem se dívala, jak jej připravit doma, zase jsem kuchařku zaklapla se slovy: moc práce!
Možná se k domácímu listovému těstu jednou dokopu , ale protentokrát jsem při honbě za výborným závinem vypátrala těsto z piva, které si na štrúdl většina kuchařského národa moc chválí. Inspiraci jsem našla na webu pořadu Kluci v akci, a co jsem se dívala, další recepty na pivní závin se od tohoto nijak neliší.
Pustila jsem se do výroby, naplnila štrúdl meruňkami a tvarohem. Dopadlo to báááječně, moc jsme si pochutnali, a pod receptem přidávám pár fotek, abyste viděli, jak jsem pivní těsto připravovala, jak vypadá plnění, a také moje poznatky a zkušenosti.
Pivní štrúdl s tvarohem a meruňkami
INGREDIENCE
Pivní těsto:
- 400 g HLADKÁ MOUKA
- 200 ml světlé pivo
- 125 g Hera (nebo másla, sádla)
- SŮL
Tvarohová náplň s meruňkami:
- 500 g tučný tvaroh
- 1 ks vejce
- 100 g cukru moučka
- pár kapek vanilkové esence
- PLÁTKY MANDLÍ (cca 20 g)
- 160 g meruňky
PRACOVNÍ POSTUP
- Heru necháme povolit při pokojové teplotě.
- Do mísy prosejeme hladkou mouku, nasekáme Heru, přidáme špetku soli a nalijeme pivo.
- Spojíme vše dohromady, hezky vypracujeme v hladké, lesklé těsto. Pracovala jsem rukama, žádný kuchyňský robot nepomáhal.
- Nahřejeme kovový hrnec (nechala jsem ho chvíli stát na zapnuté plotýnce). Na vypnutou plotýnku jsem položila kovovou mřížku, na ni talíř. Na talíř položíme těsto a přiklopíme nahřátým hrncem. Necháme půl hodiny odpočívat.
- Mezitím si připravíme tvarohovou náplň do štrúdlu: tvaroh umícháme s cukrem, vanilkou a vajíčkem. Meruňky nakrájíme na malé klínky.
- Rozehřejeme troubu na 170 °C.
- Pivní těsto rozdělíme na 2 díly, z tohoto množství vystačí na 2 záviny.
- Těsto podsypeme trochou mouky a vyválíme na obdélník, delší strana stejně dlouhá, jako plech, na kterém štrúdl budete péct.
- 2/3 rozváleného těsta potřeme tvarohem, poklademe meruňkami a posypeme mandlovými plátky.
- Připravíme si plech, na který položíme pečicí papír.
- Štrúdl opatrně zavineme, šev bude v dolní části, konce podhrneme pod štrúdl. Opatrně přeneseme na plech.
- Stejně připravíme i druhou „nohavici“ závinu.
- Pečeme ve vyhřáté troubě dozlatova, cca 30 minut.
- Rozpustíme 30 g másla, přidáme 2 lžíce rumu. Ihned po vyndání štrúdlu z trouby jej potřeme máslovou směsí s rumem.
- Necháme vychladnout, nakrájíme, posypeme moučkovým cukrem a podáváme.
Ještě pár slov k receptu:
Pivní štrúdl: rady a tipy
- S pivním těstem se pracuje velmi dobře, je vláčné, netrhá se, opravdu voní příjemně po pivu. Pod hrncem jej nechte odpočívat max. půl hodiny, přišlo mi, že poté mělo tendenci vysychat.
- Těsto nemusí být při rozválení ultra tenké, nechte ho klidně 2-3 mm silné. Tenčí těsto se při zavinování a přenášení může protrhnout.
- Pro nádivku použijte tučný tvaroh. Jakékoliv odlehčené tvarohy vám udělají medvědí službu, zřídnou a můžou vytéct.
- Cukr v tvarohové nádivce upravte podle toho, jak jsou meruňky zralé. Místo vanilkové esence můžete použít vanilkový cukr. Tvarohu neuškodí přidat pár kapek citronové šťávy, dostane tak lepší šmak.
- Meruňky v tvarohové nádivce jde snadno nahradit švestkami – zkuste. Místo mandlových lupínků můžete vyzkoušet poprašek skořice, případně strouhaný perník.
- Nádivku rozetřete od delšího kraje směrem ke středu, max. do 2/3 plochy těsta. Začněte svinovat od kraje, kde je nádivka, ke kraji, kde nádivka není. Pokud byste nádivku rozetřeli až do krajů, vyvalila by se už při svinování štrúdlu.
- Nezapomeňte na finální potření horkého štrúdlu rozpuštěným máslem s rumem, nevěřili byste, jaký šmrnc touhle jednoduchou úpravou štrúdl dostane.
TIP: Stále nemáte dost? Zkuste také náš recept na čokoládový závin z kynutého těsta. Mňam! 🙂