Okurkový salát
Přátelé, jak jste na tom se salátovou okurkou? Doma ji krájím dětem ke každému jídlu (slanému, samozřejmě :), jen tak k zakousnutí, nijak ji neochucuju. Jen občas se pustím do klasického okurkového salátu se sladkokyselou zálivkou.
U nás se okurkový salát dělal každou chvíli, pamatuju si, jak mě táta nechal poprvé připravit zálivku, a já solila, sladila, kyselila… až to táta musel vylít a připravit od základu fungl novou. Chce to mít chuť na jazyku, vyladit zálivku tak, aby nebyla moc ostrá, sladká, zkrátka tak akorát.
TIP: Tajemstvím nejlepšího okurkového salátu je JABLEČNÝ OCET a PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ!
Přináším recept na okurkový salát, jak jej dělám dnes. Recept je pro dvě osoby – děti, jak jsem psala, mají nejraději okurku tak, jak ji pánbu stvořil. Okurkovou zálivku připravuju zvlášť v šejkru (nádobka s víčkem, třeba přesnídávková sklenička). Jdeme na to!
Okurkový salát
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 1 ks salátová okurka
- SŮL
- OLIVOVÝ OLEJ
- cukr písek
- jablečný ocet
- čerstvě mletý pepř
PRACOVNÍ POSTUP
- Okurku oloupeme (v případě, že máme domácí ze zahrádky, není loupání potřeba) a nastrouháme nahrubo.
- Do čisté nádobky s víčkem nalijeme studenou vodu (cca 200 ml), přidáme půl lžičky soli, lžíci cukru a tři lžíce jablečného octa. Zavíčkujeme a důkladně proklepeme, až se vše spojí a cukr a sůl rozpustí.
- Ochutnáme a případně doladíme. Pokud se nám podaří zálivku přechutit, v nejhorším případě ji vylijeme a připravíme novou. Osvědčilo se mi připravovat zálivku bokem, než ji nalévat do mísy s nastrouhanou okurkou a honit v ní cukr, aby se rozpustil – ve studené vodě se cukru moc rozpouštět nechce.
- Vyladěnou zálivku nalijeme na nastrouhanou okurku, dochutíme pepřem, a nakonec zakápneme několika kapkami olivového oleje.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Jak vybírat okurky
Pamatujete na starý dobrý vtip s Bohdalkou? Vyprávěla ho asi takhle:
- „Přijde paní do obchodu a říká prodavači: Chtěla bych jednu okurku, hezky dlouhou a tenkou. Přijde další paní a vybírá si: Chci okurku, pořádně macatou, ani nemusí být tak dlouhá. Přijde si pro okurku třetí a prodavač se jí ptá: Tak co paninko, jakou dáme, krátkou, tlustou, nebo nějaké jiné speciální přání? A paní odpoví: Mně to je jedno, já ji mám do salátu.“
Dobrá, trochu košilatý a napsaný nevyzní tak dobře, jako když vtip vyprávěla Bohdalová, ale chci navázat na výběr okurek: Mamka mi radila, že v obchodě si mám vybírat okurku spíše tenkou, delší, a vždycky si sáhnout na špičky okurky, jestli nejsou moc měkké. Pevná okurka znamená, že byla utržená před nedávnou dobou a je tedy dostatečně čerstvá.
Nemám ráda baculaté okurky. Ty mají už hodně vyvinutý semeník, uprostřed jsou měkké až blátivé.
Nejlepší salátové okurky jsou samozřejmě z domácí zahrádky (děkuji babičce a dědovi, tedy tchyni a tchánovi, za pravidelný přísun pokladů z jejich zahrady!). Příští rok mám v plánu pořídit si také skleník, asi už jsem v tom správném věku, navíc mě moc naladila kamarádka, která už skleníkaří a strašně si to pochvaluje.
Okurková zálivka
Klasická okurková zálivka se skládá z vody a správně namíchaného poměru tří ingrediencí: cukru, soli a octa. Všechny tři suroviny mají příjemnou schopnost vzájemně chuť těch ostatních umocnit.
Místo klasického kvasného octa používám jablečný fermentovaný, koupila jsem ho v DM Drogerii, ale seženete jej v každém lepším obchodě se zdravou výživou nebo na internetu. Případně nahraďte ocet citronem.
Další možností co na okurkový salát je zálivka ze zakysané smetany. Tady však musíte okurku nejdříve nechat vypotit: posolit ji a počkat, až pustí vodu. Tu pak z okurky vyždímejte, jinak se zakysaná smetana přebytečnou vodou z okurky naředí. Smetanové zálivce na salátovou okurku velmi sluší kopr.
Jak strouhat okurky na salát?
U nás se vždy strouhalo na klasickém struhadle nahrubo. Někdo má rád najemno, velmi efektní jsou tenká kolečka. Doma mám také mandolínu kráječ, kterým jdou nakrájet ultra teninká kolečka.
Vypadají skvěle, chutnají velmi dobře (díky zachované struktuře okurky). Akorát je s tím víc práce a bordelu při následném čištění mandolíny.
Proč olivový olej
Když jsem si před pár měsíci dělala výživářský kurz, učili nás, že určité vitamíny se rozpouštějí pouze za přítomnosti tuku. Jedná se o vitamíny A, D, E, K. Existuje dobrá mnemotechnická pomůcka, jak si vitamíny zapamatovat – mrkněte na písmenka, určitě na ni přijdete.
Aby vitamíny, které do sebe při konzumaci salátu dostaneme, nepřišly vniveč, je vždy dobré salát zakápnout troškou kvalitního oleje. Olivový panenský olej tomuto účelu poslouží velmi dobře.
Pepřem kořením salát až když je v misce. Používám čerstvě mletý pepř z mlýnku.