domácí vepřová šunka

Domácí vepřová šunka: jak na to?

Věděli jste, že výroba domácí šunky není vůbec žádná věda? Připraví ji v pohodě každý, kdo chce ochutnat poctivou dobrotu s vysokým podílem opravdového masa, bez éček a konzervantů.

Pojďme se vrhnout na jednoduchý recept na skvělou domácí šunku, připravenou v šunkovaru TESCOMA.

blank

Domácí vepřová šunka

Výborná šunka z vepřové plece, připravená doma v šunkovaru.
No ratings yet
Vytisknout Připnout
Příprava: 30 min
Vaření: 2 hod
Porce: 8
Autor: Petra Bílá

V kuchyni se neztratí:

INGREDIENCE

  • 1 kg vepřová plec
  • 18 g SŮL (kuchyňská)
  • 1 lžička cukr moučka (příp. med)
  • 1 dcl voda

PRACOVNÍ POSTUP

  • Z masa odstraníme tuhé tukové části, šlachy apod. 2/3 masa nakrájíme na kostky cca 2×2 cm a 1/3 nakrájíme na malé kostičky cca 0,5 cm. Nebo můžete namlít na mlýnku na maso – směs se potom lépe spojí.
  • Vodu promícháme se solí a cukrem a přidáme k masu. Vše důkladně smícháme, nejlépe v robotu hnětacím hákem nebo pádlovým nástavcem (trvá to asi 10 minut). Případně mícháme ručně, ale ruční míchání trvá podstatně déle.
  • Napěchujeme maso do šunkovaru po vrstvách a snažíme se vytlačit co nejvíce vzduchu.
  • Necháme uležet v lednici 24-48 hodin.
  • Poté položíme šunkovar do hrnce s vodou a zahříváme na cca 80 °C. Jakmile dosáhne voda této teploty, dusíme šunku další 2 hodiny. Teplota by neměla klesnout pod 75 °C ale zároveň by neměla přesáhnout 85 °C.
  • Hotovou šunku necháme zcela vychladit (tenhle krok rozhodně nepodceňujte!).
  • Po po otevření šunkovaru je třeba slít vodu, a až potom vyndat šunku ven. Povrch pokrývá tenká vrstva jakoby neuvařené šunky, tuto část odkrojíme a dáme stranou (u nás dostane pejsek).

K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:

Ještě pár slov k receptu:

Hotovou šunku krájíme na plátky a podáváme s pečivem.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!
domácí šunka recept
Připravíme si suroviny na výrobu domácí šunky
recept domácí šunka
Maso pokrájíme nebo nameleme na mlýnku na maso
jak na domácí šunku
Ochucené maso napěchujeme do šunkovaru
dušení domácí šunky
Šunku dusíme 2 hodiny při teplotě 75 – 85 °C

Jak na výrobu domácí šunky? Tipy a rady

  • Vzhledem k tomu, že výroba šunky trvá až dva dny (naložené maso si musí „odpočinout“), dělám rovnou z kila masa, i když jsme doma jen tři.
  • Vždy část šunky sníme hned čerstvou, část využiju do dalšího vaření (na špagety apod.), a když náhodou zbyde, tak ji dám na pár dní do mrazáku, vždyť ona se bude hodit.
  • Do této šunky někdo přidává i rychlosůl, díky které je šunka růžovější a zároveň působí jako konzervant. Já ji tam nedávám, a i proto je nejlepší sníst šunku do dvou dní. Ani potom jí sice ještě nic není, ale už začíná mít lehkou pachuť.
  • Voda v hrnci by měla být cca 1 cm pod okraj šunkovaru, aby se směs uvnitř prohřívala rovnoměrně.
  • Vřele doporučuju šunkovar Tescoma (investice okolo 500 Kč), má totiž připojený teploměr, který usnadňuje sledování teploty vody v hrnci.
  • Teplota vody v hrnci, ve které se šunka dusí, je velmi důležitá. Jakmile totiž přetáhnete 85 °C, šunka se začne vařit a nikoliv dusit – výsledek pak chutí připomíná vařené maso, což je škoda.

Co je řeznická rychlosůl?

Někteří “vařiči” domácí šunky přidávají do směsi tzv. rychlosůl, která se prodává pod názvem Praganda.

Na kilo šunky stačí 4 g rychlosoli. Díky rychlosoli si šunka zachová pěknou růžovou barvu, rychlosůl je zároveň konzervantem, díky kterému šunka vydrží déle čerstvá.

Nicméně je to stále konzervant (obsahuje dusitan sodný E250), takže je na každém z vás, zda přidat či nepřidat a co si do domácí šunky pustit.

Další tipy k receptu na domácí šunku

Dále je možné tento recept jakkoliv obměňovat dle svých chutí. Přidejte nějaké koření, bylinky, ale také olivy nebo sušená rajčata; fantazii se meze nekladou. V naší rodině si ale nejvíc pochutnáme na klasické šunce bez příchuti.

Podle tohoto receptu je možné uvařit šunku vepřovou, krůtí nebo kuřecí. Já jsem ve svém receptu použila vepřovou plec, kýtu jsem v našem krámku ten den nesehnala.

Základní směs mám umíchanou za půl hodiny, pak si musí naložené maso den dva odpočinout v ledničce, a následně počítejte se dvěma hodinami dušení.

O autorovi

Petra Bílá

Jsem maminkou malého klučíka, již několik let šťastně vdaná. Pro své kluky ráda vařím, baví mě hrát si v kuchyni s novými postupy, chutěmi, experimentovat. Miluji návštěvy tržiště a pokaždé koncem zimy se nemůžu dočkat, až se pulty stánků zaplní čerstvou zeleninou, ovocem a bylinkami, a v hlavě se mi mezitím rodí plány, co všechno uvařím. Svoje zkušenosti vkládám do informací, které najdete na tomto blogu.

Přidat komentář:


Sdílej s přáteli
Hezký článek z webu MlsnáVařečka.cz, který stojí za přečtení: Domácí vepřová šunka: jak na to?, odkaz je tady: https://mlsnavarecka.cz/domaci-veprova-sunka-jak-na-to/