Domácí jahodová marmeláda (Extra džem)
Chtěla jsem jet s mamkou na turnovskou farmu natrhat si jahody, ale překvapilo mě sdělení na jejich webu, že úroda jahod není kvůli letošnímu horkému počasí nijak valná.
Je příliš teplo, a z toho důvodu cenu za kilo nasbíraných jahod zvyšují na 60 Kč.
Nu což. Řekla jsem si, že počkám na konec týdne, a pak se rozhodneme. Jenže pak jsem u jednoho z místních obchodů narazila na stánek s českými jahodami po 69 Kč. Jahody vypadaly naducaně a svěže, byly krásně tmavě červené, taková ta barva, kterou můžou chytnout jedině od sluníčka. Koupila jsem si nakonec dva košíčky. V každém bylo něco přes dvě kila jahod, a tak jeden z košíků… putoval do jahodové marmelády!
Domácí jahodová marmeláda (Extra džem)
INGREDIENCE
- 2,2 kg vyzrálých jahod
- 750 g želírovacího cukru Gelfix Super 3:1 Dr.Oetker (v zavařovací sezóně seženete v každém větším obchodě)
- 3 vanilkové cukry
- zavařovací sklenice (z tohoto množství jahod jsem naplnila 6 zavařovaček 370 ml, se šroubovacími víčky)
PRACOVNÍ POSTUP
- Jahody opláchněte, přeberte, odstraňte zbytky okvětních lístků (zelené stopky), nahnilé plody vyhoďte.
- Připravte si největší hrnec, který na plotnu postavíte (dávala jsem 5 litrový hrnec), vsypte jahody, želírovací cukr, promíchejte, prošťouchejte a přiveďte k varu.
- Stáhněte plamen na střední teploty a nechte probublávat 10 minut.
- Posbírejte pěnu, která se utvoří na povrchu.
- Vezměte si k ruce tyčový mixér a promixujte směs. Mixuji ji tak, aby v džemu zbyly kusy jahod, nikoliv tedy do hladka.
- Připravte si zavařovací sklenice, omyjte je i víčka.
- Horkým džemem naplňte zavařovačky, pozor, jahodová směs je horká!
- Pečlivě utěrkou otřete vršek zavařovacích sklenic, odstraňte případné zbytky džemu.
- Zavíčkujte, pevně dotáhněte a postavte vzhůru nohama, aby se víčko zatáhlo.
- Džem během několika hodin ztuhne, až bude vychlazený, obraťte zavařovačku víčkem nahoru a uložte na tmavé místo ve špajzce.
Ještě pár slov k receptu:
Moment teda. Víte, že kvůli Evropské unii je pojem marmeláda tak, jak jej známe, dávno pasé? EU vydala někdy na začátku nového tisíciletí nařízení, že pod pojmem marmeláda se smějí označovat pouze ty, které jsou vyráběné z ovocné šťávy a obsahují minimálně 20% citrusových plodů. Ano, čtete správně! Čeští výrobci a prodejci se proto rozhodli označovat tradiční marmelády názvem ovocné směsi.
A jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem?
Džem se připravuje z celých kusů ovoce, má řidší konzistenci než marmeláda, často v džemu narazíte na kousky ovoce (mňam faktor!). Musí obsahovat minimálně 35% podíl ovoce, a při 45% a vyšším podílu se označuje jako Extra džem. S žádnými citrusy EU u džemu neprudí. Takže výsledkem tohohle mého domácího jahodového počínání je vlastně extra džem, a po prvním namazání na chleba musím potvrdit, že slovo extra tuhle výběrovost báječně potvrzuje Tak ať vám chutná!
Domácí jahodový džem: tipy a rady
- Udělat dobrý domácí džem je jednodušší, než byste si mohli myslet. Potřebujete k tomu jen dobře vyzrálé ovoce, cukr a přípravek na želírování (ztuhnutí džemu). Nic nezavařujete, nesterilizujete, jen hotovou ovocnou směsí naplníte sklenice, zavíčkujete, a je hotovo 🙂
- Tenhle návod pracuje s želírovacím cukrem Gelfix Super 3:1, použít můžete i normální cukr písek plus želírovací prostředek, který se postará, aby džem ztuhl, mrkněte třeba tady (Dr. Oetker a přípravky na zavařování), nebo tady (Labeta).
- Pokud máte méně vyzrálé ovoce nebo je kyselejší, použijte víc cukru, nebo místo Gelfix Super želírovacího cukru 3:1 sáhněte po verzi 2:1, která je určená právě pro tyhle případy.
- Nemáte-li tyčový mixér, rozmačkejte důkladně jahody s cukrem předtím, než je začnete vařit.
Tip: Vyzkoušejte tvarohový dort s jahodami