Tlačené koláče s mákem
Kynuté těsto na tisíc způsobů: to je v poslední době trend, kterým se baví moje patnáctileté dítě (kluk, mimochodem). Naposledy si našel recept z kuchařky Poklady KLASICKÉ české kuchyně od Romana Vaňka na tlačené koláče a ztvárnil je po svém způsobu.
Dobrá, možná mu ještě chybí grif, ale zase když si vzpomenu na jinou kuchařku pro holky s názvem Bez buchet se nevdáš, tak si myslím, že má synek dobře našlápnuto (na ocet nezůstane 🙂
Tlačené koláče se tak jmenují proto, že se z kynutého těsta vytvarují kuličky, do kterých se pak vytlačí sklínkou ploché dno. Pamatuju si, jak jsem tuhle operaci poprvé absolvovala před lety na brigádě v jedněch libereckých pekárnách. Tenkrát nám stroj ládoval úhledné kouličky těsta, my jsme měli speciální kopyto obalené plátýnkem, a na pásu jsme vytlačovali dna koláčům asi hodinu, než jsme zpracovali celou dávku těsta.
My dnes takové množství tlačených koláčů dělat nebudeme, z uvedené dávky vyšly dva plechy koláčků o průměru asi 5 cm.
Tlačené koláče s mákem
INGREDIENCE
Kynuté těsto
- 350 g HLADKÁ MOUKA
- 150 g polohrubá mouka
- 175 ml vlažné mléko
- 30 g čerstvé droždí
- 95 g cukr krupice
- 5 g vanilkový cukr
- 90 g MÁSLO (rozpuštěné)
- 1 ks vejce
- SŮL
Maková nádivka
- 250 ml MLÉKO
- 200 g mák (mletý)
- vanilka
- 80 g cukr krupice
- 100 g Švestková povidla
- RUM (tuzemský)
- hřebíček (špetka drceného)
Na drobenku
- 80 g polohrubá mouka
- 25 g MÁSLO
- 30 g cukr krupice
PRACOVNÍ POSTUP
- Mléko ohřejeme, aby bylo vlažné. Přidáme lžičku cukru, promícháme. Nadrobíme droždí a necháme vzejít v teple.
- Rozehřejeme máslo (nesmí být horké!).
- Do mísy nasypeme oba typy mouky, přidáme cukr včetně vanilkového, špetku soli. Promícháme.
- Uprostřed uděláme důlek, kam vlijeme vzešlý kvásek a rozklepneme vejce.
- Zpracujeme těsto, pořádně jej vařečkou vyboucháme, až je lesklé a hladké. Případně použijeme kuchyňského robota s odpovídající metlou.
- Necháme asi hodinu kynout v teple.
- Mezitím si připravíme makovou nádivku, která před plněním koláčů musí zchladnout. Na plotýnce ohřejeme mléko, přidáme mletý mák a chvíli povaříme, až mák změkne – trvá to asi 10 minut. Přidáme cukr, vanilku, švestková povidla. Promícháme a necháme vychladit. Podle chuti přidáme do vychlazené nádivky trochu tuzemského rumu na chuť a vůni.
- Drobenku připravíme smícháním a promnutím másla, mouky a cukru.
- Připravíme si plech na pečení, vyložíme jej pečicím papírem.
- Z těsta odebíráme pravidelné kousky, v dlaních tvarujeme kuličky a ty pokládáme na vyložený plech. Necháme dalších 20-30 min. kynout.
- Vezmeme si skleničku s odpovídající velikostí dna, obalíme plátýnkem a kuličky těsta stlačujeme, aby vznikly koláčky s plochým dnem. Nebojte se zatlačit, těsto musí být tenké.
- Tlačené koláče naplním makovou nádivkou a posypeme drobenkou.
- Pečeme v troubě vyhřáté na 170 °C asi 15-20 minut, dokud koláčům nezezlátnou okraje.
Ještě pár slov k receptu:
Tlačené koláče: tipy a rady
- Nádivku jsme dělali pouze makovou, tlačené koláče lze samozřejmě plnit také nádivkou tvarohovou, ořechovou nebo švestkovými povidly. Každý podle chuti svého mlsného jazyka.
- V původním receptu se počítá s vejcem na potření koláčů. Syn tenhle krok přeskočil, ale pokud chcete mít krásné lesklé okraje, pak rozšlehejte jedno vejce a mašlovačkou jím potřete okraje vytlačených koláčů ještě předtím, než je naplníte.
- Recept byl zveřejněný na webu Apetitonline.cz
- Dno skleničky, kterou vytlačujeme dno, obalte čistým plátnem nebo utěrkou. Já jsem si vzala k ruce látkovou dětskou plenu. Pokud se sklenička lepí na těsto, omoučněte trochu plátno v mouce, které si trochu odsypete stranou, abyste ji měli v případě potřeby k ruce.
TIP: Zkuste náš další recept na kecaný koláč na plech!