Gulyás, tradiční maďarská gulášová polévka
K tomuhle báječnému receptu jsem se dostala dost neobvyklou cestou. Asi takhle: občas trávím volný čas hraním jedné tankistické onlajnovky. Kromě toho, že je sranda odstřelovat protivníkovy obrněnce (krev tady neteče), seznámíte se s fajn lidmi ze všech koutů světa.
Jednou, když jsme celá banda tlachali o všem možném, dostala jsem od maďarské kamarádky Ágnes (aka Gigi) recept na pravou maďarskou gulášovou polévku, gulyás. A takový originální recept, to prostě musíte vyzkoušet 🙂
Gulyás, tradiční maďarská polévka
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 500 dkg přední hovězí
- ¼ ks celer (bulva)
- ½ ks kedlubna
- 2 ks MRKEV
- 1 ks petržel (kořen)
- 2 ks CIBULE
- 8 stroužek ČESNEK
- 2 ks BRAMBORY (větší)
- 2 ks rajčata (masitá)
- 2 ks bílá paprika
- Olej vhodný na pečení a smažení
- 1,5 l voda
Koření
- PEPŘ (mletý)
- drcený kmín
- 30 g maďarská sladká paprika mletá (1,5 běžného pytlíku s kořením)
- zelená petrželková nať na ozdobení
PRACOVNÍ POSTUP
- Cibuli oloupeme, rozpůlíme a nakrájíme na půlměsíčky. 4 stroužky česneku oloupeme a nakrájíme na plátky.
- Hovězí maso očistíme a nakrájíme na kostky.
- Ve vyšším hrnci rozpálíme olej, vhodíme do něj cibuli a česnek a krátce orestujeme. Přisypeme papriku, půl minuty pomícháme a vložíme maso. Osolíme, hojně zasypeme drceným kmínem a dvě minuty restujeme.
- Zalejeme 1.1/2 litrem vody (já ji nejdřív předvařím v rychlovarné konvici), osolíme a přivedeme k varu.
- Rajčata nakrájíme na kostky a vhodíme do vývaru.
- Na mírném plamenu vaříme pod pokličkou asi 1.1/2 hodiny.
- Na pánvi rozehřejeme olej. Očistíme zeleninu: celer, kedlubnu, mrkev, petržel, brambory, papriky. Nakrájíme na plátky (tužší zeleninu na tenčí, měkkou zeleninu na hrubší). Vhodíme na pánev, 2 minuty orestujeme, zalijeme 1 naběračkou vývaru a vložíme do polévky.
- Vaříme, dokud zelenina nezměkne (do 30 minut). Za tu dobu by již mělo být měkké i hovězí maso.
- Oloupeme a rozdrtíme 4 stroužky česneku a vhodíme je do polévky. Dochutíme solí a pepřem.
- Podáváme s tmavým chlebem, polévku na talíři přizdobíme čerstvou snítkou petržele.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Maďarská gulášová polévka je na rozdíl od české gulášovky plná zeleniny, je postavená na spoustě sladké papriky, není zahušťovaná moukou. Původem jde o kotlíkovou polévku; kdysi si gulyás připravovali maďarští pastevci venku ze všeho dobrého, co se ve zdejším podnebí dalo vypěstovat.
Spousta kuchařů má svůj vlastní, vyzkoušený recept, který zaníceně obhajují. Navzdory variacím je základ maďarské gulášové polévky jasně daný: maso, brambory, hodně zeleniny a sladká paprika. Konzistenci ovlivníte množstvím vody, ze které ji připravíte. Je jen na vás, jestli na talíř naservírujete polévku, nebo hustší verzi ve formě guláše. Obojí bude chutnat skvěle.
Maďarská gulášová polévka: tipy a rady
- Tahle polévka poslouží klidně jako hlavní chod – polévka pro pravé hrdiny! Nebojte se množství přidané papriky, funguje to, mohu potvrdit.
- Gulyás není potřeba zahušťovat moukou. Pokud vám polévka přijde řídká, přidejte trochu rajčatového protlaku. Pro chuť lze také do polévky kápnout sladký, výrazný kečup.
- Délka vaření polévky závisí na typu masa, které použijete. V tomto receptu jsem si vzala k ruce přední hovězí z krku, které bylo za 2 hodiny uvařené krásně do měkka.
- Zeleninu jsem nekupovala každý typ zvlášť, ale koupila jsem balíček kořenové zeleniny do polévky, který jsem celý zužitkovala.
- V obchodě jsem objevila maďarskou sladkou papriku, originál Szeged od značky Kotányi. Hned vedle byla maďarská paprika značky Avokádo. (Dobrá zpráva, základ pro gulyás je k sehnání také u nás 🙂
- Zeleninu přidávám až v závěrečné fázi, aby se nerozvařila a zůstala přiznaná její struktura. Výjimkou jsou cibule a rajčata (ty jdou do hrnce hned na začátku), pokud se rozvaří, pomůžou polévku zahustit.
- Gluten free recept! Polévka je přirozeně bezlepková, pochutnají si na ní tedy i ti, kteří trpí intolerancí na lepek.