Jablečný štrúdl z taženého těsta
Další den s koronavirem, navíc víkend, čas na nějaký dobrý moučník! Jenže… v obchodech nenajdete ani kostičku droždí, ba i to instantní je vyprodané. Zdá se, že se v době státní nouze se všichni Češi vrhli na pečení.
A protože na mě droždí nezbylo, padla volba na štrúdl, doma jsem měla hromadu jablíček.
Jaké těsto na štrúdl je nejlepší?
Těžko soudit, kdo honí čas, rozválí kupované lístkové těsto, poklade nastrouhanými jablky a už za pár minut strká plech do trouby.
Moje mamka má speciální recept na štrúdl, který chutná jako od cukráře. Už několik let se chystám, že si o něj řeknu.
Na kynutý domácí štrúdl není čas (a ani to droždí), a tak jsem musela vytáhnout poslední eso z rukávu: jablečný štrúdl udělám z těsta taženého.
Jako vždy jsem sáhla po Velké kuchařce Čech a Moravy od Romana Vaňka, protože recepty z téhle kuchařky, ty mě nezklamou nikdy. Tažený štrúdl podle Vaňka se povedl i tentokrát.
Další recepty na štrúdly a záviny z našeho blogu:
Co je tažený štrúdl a jak se dělá?
Tažený štrúdl se dělá z těsta, které se nejdříve vyválí, a pak vytáhne přes hřbet ruky. Pokud se těsto dobře vyhněte a nechá odpočinout, krásně se s ním pracuje. Dovolí vám vytáhnout se opravdu natenko, když jej položíte na utěrku, vzor utěrky pod správně vytaženým těstem prosvítá.
Tradice taženého štrúdlu sahá do časů Rakouska-Uherska, kdy se podával v každé lepší vídeňské kavárně. Rakušané dodnes považují Apfelstrudel za poklad své národní kuchyně.
Tažený štrúdl s jablky
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 220 g HLADKÁ MOUKA
- 1 ks vejce
- 2 lžíce Olej vhodný na pečení a smažení
- 120 ml teplá voda
- SŮL
- 10 ks jablka (středně velká)
- RUM (na namočení rozinek)
- 100 g ROZINKY
- 100 g VLAŠSKÉ OŘECHY
- 80 g MÁSLO
- 6 lžíce strouhanka
- 8 lžíce cukr krupice
- skořice
- cukr moučka
PRACOVNÍ POSTUP
- Budete-li do štrúdlu dávat rozinky, namočte si je předem do rumu, ideálně přes noc (já vždycky zapomínám, proto tento krok píšu hned na začátek).
- Mouku prosejeme do mísy, uprostřed uděláme důlek. Do něj rozklepneme celé vejce, osolíme, přidáme olej a trochu vody.
- Těstíčko začneme vymíchávat zprostředka, postupně přidáme vodu a vypracujeme na hladké, středně tuhé těsto, které se nelepí. (Množství vody uzpůsobíme tomu, jestli je těsto příliš tuhé – vodu přidáme. Je-li těsto řídké, přidáme mouku).
- Pracujte rukama, pořádně těsto prohněťte, mně to trvalo dlouhých deset minut, než jsem byla spokojená a dostala jsem bochánek těsta, které bylo dokonale hladké a lesklé. Pokud těsto dobře připravíte, půjde báječně vytáhnout.
- V tuto chvíli těsto přikryjeme potravinářskou fólií a dáme pod nahřátý hrnec nebo talíř na 30 minut odpočinout.
- Mezitím si oloupeme jablka, nahrubo je nastrouháme. Na plotýnce rozpustíme máslo, plech vyložíme pečicím papírem. Troubu předehřejeme na 180-200 °C.
- Odpočinuté těsto rozdělíme na 2 části.
- Těsto vyválíme válečkem, alespoň trochu. Je-li dobře zpracované, je velmi pružné a má tendenci se po rozválení vracet, smrsknout do původního tvaru.
- Připravíme si čistou utěrku, kterou zlehka pomoučníme.
- Přehodíme ji přes hřbet ruky, na utěrku položíme těsto, a to opatrně vytahujeme prsty dolů do tvaru obdélníka.
- Vytažené těsto položíme na pracovní desku. Tlusté okraje odřízneme.
- Povrch těsta potřeme rozpuštěným máslem, posypeme třemi lžícemi strouhanky. Ze 2/3 poklademe nastrouhanými jablky, posypeme 4 lžícemi krupicového cukru, smíchaného se skořicí.
- Posypeme rozinkami, které jsme vyndali z rumu, a dále nasekanými vlašáky.
- Pomocí utěrky těsto zavineme, štrúdl přeneseme na plech, kam ho položíme švem dolů.
- Stejně zpracujeme druhou „nohavici“ taženého štrúdlu.
- Štrúdly potřeme máslem a dáme do trouby péct. Trvá zhruba 50 minut, než štrúdl zezlátne.
- Po vyndání z trouby necháme štrúdl vychladnout (povrch změkne a krásně zvláční). Teprve potom poprášíme moučkovým cukrem a podáváme.