Párek v rohlíku patří k typickým pokrmům rychlého občerstvení. V nabídce „hladových oken“, fast foodů a koupališťových bister je léta přetrvávající klasikou, kterou se český národ zřejmě nikdy nepřejí.
Párek v rohlíku doma? Připravte si ho v hotdogovači!
Nejlepší domácí hotdogovače, zdroj: Alza.cz
- Nejlepší hotgogy si připravíte v domácím párkovači
- Trny pro 1 nebo 2 rohlíky
- Uprostřed nádoba na ohřev párků
Španělský pikador jako průkopník českého párku v rohlíku
Za to, že si pochoutku můžeme připravit i v našich končinách, vděčíme řezníkovi z Českých Budějovic.
Ten roku 1972 objevuje párek v rohlíku během dovolené ve Španělsku a posléze jej začne prodávat ve své provozovně pod názvem „pikador“. Kdo by kdy tušil, že se jídlo složené z minima surovin stane oblíbenou svačinkou mnohých příležitostí.
Hotdogovač, stroj pro domácí přípravu párku v rohlíku
Pakliže patříte k milovníkům párků v rohlíku, možná byste ocenili některý z přístrojů usnadňujících jejich domácí přípravu, neboli párkovačů. Někdy se ji také říká hotdogovač.
Domácí pomocník zpravidla obsahuje nádobu na ohřev párků, a dále jeden až dva nerezové trny schopné vyhloubit prostor v rohlíku, do něhož se poté uvařený párek vloží. Každé zařízení má nádržku s nepřilnavým povrchem uzpůsobenou většinou pro 6 až 12 párků, a již zmíněný trn na ohřev pečiva.
Obyčejně lze obě součásti samostatně ovládat, což oceníte například u snídaně, kdy vyžadujete pouze pečivo. Varnou nádobu je možné využít rovněž k přípravě vajec. Některé produkty navíc disponují funkcí tepelné pojistky, jiné mají podsvícená tlačítka.
Z hlediska bezpečnosti v kuchyni se doporučují hotdogovače opatřené protiskluzovými nožkami. Výhodou je, pokud lze jednotlivé díly jednoduše sundat a umýt v myčce. Praktický spotřebič pořídíte za cenu několika stovek korun, ty s kovovým tělem a skleněnou nádobou přijdou asi dvakrát dráž.
Recept na párek v rohlíku – připravte si jej sami doma!
Budějovický pikador, zahraniční originální hot dog, či národní párek v rohlíku si v dnešní době připravují lidé stále častěji sami doma.
Důvodů je hned několik. Tím zásadním je kontrola nad použitým materiálem, možnost přizpůsobit složení párku svým chuťovým buňkám, a připravit si jej kdykoli se nám zamane.
Domácí přípravu lze pojmout vícero způsoby. Pokud nehrajete na čas a chcete si dopřát skutečnou gastronomickou pochoutku, upečte si třeba vlastní kváskové rohlíky. V kombinaci se špičkovou kvalitou uzeniny a domácím kečupem bude jejich chuť nesrovnatelná s kupovanou variantou či polotovarem.
Kolik stánků, tolik chutí párků
Jak chutnal první pikador v budějovickém stánku už dneska nezjistíme. V současné době koupíme párek v rohlíku doslova na každém rohu, a přesto, že obsahuje jen rohlík, párek a kečup či hořčici, nebude chutnat všude stejně.
Spousta prodejců se navíc základní variantu pokrmu snaží „vytunit“ ingrediencemi navíc. Klidně se tak můžete setkat s párkem v bagetě, který je namísto standardních dochucovadel zpestřen tatarkou, obohacen rozpečeným sýrem nebo zeleninou různého druhu.
Někde dostanete čerstvé pečivo, kvalitní párek s poctivým procentuálním zastoupením masa, a dokonce domácí kečup nebo hořčici. O ulici dál se můžete setkat s gumovým rohlíkem, podřadnou uzeninou a stejně nelahodnými dochucovadly.
Rozdíl lze spatřit i ve velikosti porce, množství jednotlivých surovin, přípravě a samozřejmě ceně.
Kromě tradičních surovin si doma vyrobený párek v rohlíku můžete dochutit oblíbenou zeleninou, pálivým dipem nebo třeba karamelizovanou cibulkou. Dříve známý pikador si tak dnes připravíte dle vlastní fantazie a chuti.
Tak ať vám šmakuje!