Plněný lilek pečený v troubě
Tento recept na plněný lilek pečený v troubě mě naučila moje česká kamarádka na studijním pobytu ve Španělsku. Tam na nás na místním tržišti totiž každý čtvrtek mrkala tak krásná a voňavá zelenina, že se nedalo odolat.
V té době jsem ochutnala lilek snad poprvé v životě a musím říct, že příprava tímto způsobem je pro mě pořád nejoblíbenější.
Jídlo z lilku je lehké a jednoduché, i když možná náročnější na přípravu, ale když tomu ten čas věnujete, výsledek stojí za to.
A co teprve druhý den, když jsou chutě krásně rozležené! Pojďme na recept:
Plněný lilek pečený v troubě
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 1 ks lilek (větší)
- 3-4 lžíce sojová omáčka (lze nahradit obyčejnou solí)
- 1 ks CIBULE
- OLIVOVÝ OLEJ
- ½ kg mletého hovězího masa
- 3 ks rajčata (větší)
- 50 g tvrdý sýr (na posypání)
- 200 g smetana na vaření (nebo mléka)
- 1 lžíce HLADKÁ MOUKA
- ½ lžička mletý rozmarýn (nebo nasekaného čerstvého)
- SŮL (pepř)
PRACOVNÍ POSTUP
- Lilky umyjeme, odřežeme zelené konce a podélně rozpůlíme. Lžící vydlabeme vnitřky a uděláme něco jako lodičky. Ty pokapeme sójovou omáčkou. Vydlabané vnitřky dáme do misky a také zakápneme sójovou omáčkou. Necháme “vypotit”.
- Připravíme si maso. Na pánvi rozehřejeme olej a na něm osmahneme do sklovita najemno nasekanou cibuli. Přidáme mleté maso a prudce upečeme. Osolíme, opepříme a přimícháme rozmarýn.
- Vypocené lilky osušíme kuchyňskými utěrkami (i ty vydlabané části). Plech nebo pekáček pokapeme olivovým olejem. Na dno pokládáme lodičky z lilků, stranou na plech rozložíme do vrstvy také vnitřní vydlabané části lilku.
- Lilky naplníme masem v jedné vrstvě. Zbylé maso poklademe na “výdlabky”.
- V pánvi, ve které jsme opékali maso, si připravíme bešamel. Vlijeme smetanu a přidáme mouku. Osolíme a opepříme. Mícháme do zhoustnutí. Nemusí být tuhý jako kaše, klidně malinko řidší. Bešamel nalijeme na maso.
- Na vrstvu bešamelu poklademe rajčata nakrájená na kolečka a zasypeme nastrouhaným sýrem.
- Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi půl hodiny.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Pečený lilek: tipy a rady
- Pokud nemáte čas nebo se vám nechce lilky vydlabávat, nakrájejte je jednoduše na kolečka. Ty položte do pekáčku a dále vrstvěte, jak je uvedeno v receptu.
- Kdyby se vám bešamel zdál moc hutný, zřeďte ho troškou mléka. Kdyby byl moc řídký, přidejte trošku mouky, ale pozor na hrudky! Ideálně smíchejte mouku s trochou mléka nebo bešamelu a vraťte přes sítko do pánve.
- K pečenému lilku není třeba přílohy. Ale kdyby přeci jen jste po nějaké zatoužili, pak doporučuji čerstvou křupavou bagetu pokapanou olivovým olejem a posypanou bylinkami. Anebo brambory. Ty ostatně můžete zapéct i do jídla: Brambory oloupejte a nakrájejte na plátky o tloušťce asi 0,5 cm. Krátce povařte v osolené vodě. Lilky nakrájejte na kolečka místo lodiček, budou se lépe vrstvit. Na lilky rozložte maso, na maso bešamel, na bešamel kolečka předvařených brambor. Na ně kolečka rajčat a posypte sýrem. Je z toho taková musaka (řecké jídlo s bramborem, lilkem a rajčaty).
- Klidně si udělejte o porci dvě navíc, protože na druhý den je zapečený lilek ještě lepší.