Pečené kuře s bylinkami
Pečené kuře – dá se na tom vůbec něco zkazit? Vlastně ani ne, pokud jej tedy nezapomeneme v zapnuté troubě, ale to nás zase ve střehu bude udržovat báječná vůně, která záhy zaplaví celou kuchyň a možná ještě dál.
Existuje však pár kuchařských fines, s jejichž pomocí bude upečené kuřátko ještě o kus šťavnatější a kůrčička křupavější. Tenhle víkend bylo kuře na pořadu dne, a tak jsem přemýšlela, jak jej vylepšit. jsem kuřeti pod kůži vetřela bylinkové máslo, ochucené lístky rozmarýnu, petrželky a bazalky – lupeníčko, co zrovna bylo k mání V receptu jsem sepsala všechny potřebné úkony, které z kuřátka udělaly báječný sobotní oběd.
Pečené kuře s bylinkami
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
PRACOVNÍ POSTUP
- Kuře opláchneme a necháme oschnout, případně mu pomůžeme papírovými utěrkami.
- Česnek oloupáme a rozetřeme, bylinky nasekáme najemeno a smícháme s máslem.
- Pomocí prstů bylinkové máslo opatrně vetřeme kuřeti pod kůži, v oblasti prsou.
- Kuře poté důkladně osolíme, nejenom zvenčí, ale I vevnitř.
- Nožky kuřete svážeme přírodním provázkem. Kuře pak nebude tak rozcáplé (při pečení má tendenci “rozvolnit se” ještě víc. Nohy zkřižte a svažte, tvar kuřátka bude vice kompaktní, výsledná pečínka kulatější.
- Předehřejte troubu na 170 °C, a než se trouba rozehřeje, nechte kuře odpočívat při pokojové teplotě – bylinky krásně prolnou, kuře tak svým způsobem marinujete, než jej vložíte do trouby.
- Do pekáčku, který by měl být jen o trochu větší než kuře samotné, nalijte trochu vody. Vložte kuře prsní částí dolů; později kuřátko otočíme, takže zlatavá kůrčička se vytvoří ze všech stran. TIP: Navrch kuře ještě pokladu plátky másla.
- Pekáček vložíme do trouby a pečeme. Po 15-20 minutách kuře opatrně obrátíme, nyní prsíčky nahoru. Pokud je potřeba, podlejem ještě trochou vody.
- Každých 15 minut kuřátko přelejeme vypečenou šťávou, zabráníme tím, aby bylo příliš vysušené.
- Zhruba za hodinu by mělo upečené.
- Po vyndání z trouby nechte kuře ještě chvíli odpočinout, stačí 10-15 minut. Tohle je trik zkušených šéfkuchařů, podobně se take nechává před podáváním steak.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Jak upéct kuře v troubě: tipy a rady
- Aby bylo kuře opravdu chutné, přemýšlejte už v obchodě, jaké koupíte. Nejsem ultra bio zastánce, ale než to úplně obyčejné kuře, snažím se vybrat nějaké lepší. Například v Globusu má moje oblíbené kuře označení „Zlaté kuře“.
- Kuřecí maso patří k nejdietnějším. Ačkoliv zarputilí dietetáři mohou vyžadovat odstranění kůže, nechť tak učiní až u sebe na talíři po upečení. Je známé, že tuk dodává masu šťavnatost a chuť – pokud kuře stáhnete z kůže ještě před pečením v honbě za úsporou kalorií, bude maso ve finále vysušené a chutnat jako piliny. Já teď navíc experimentuju s low carb / keto stravováním, které naopak tuk miluje (takže já tím pádem taky 🙂
- Kuře můžete před pečením naporcovat, urychlíte tím dobu pečení. Ale kuře pečené v celku má prostě takový ten mňam faktor, těžko říct proč, ale nám prostě líp chutná.
- Ke kuřeti se hodí spousta bylinek: zatímco v tomto receptu jsem použila rozmarýn, bazalku a petrželku, vyzkoušet můžete i tymián nebo šalvěj. Nebo kuře ochuťte mletou paprikou, kmínem či nějakou dobrou speciální kořenící směsí, určenou pro pečené kuře (bez přidání chemických fujtajblů).
- Jedním z dalších oblíbených způsobů, jak péct kuře a urychlit tím trochu dobu pečení, je vložit jej do pekáčku a ten přiklopit. Pro křupavou kůrčičku stačí na posledních 15 minut poklici nebo víko odstranit, případně (máte-li) zapnout v troubě funkci grilu.
A jak poznám, že je kuře hotové?
Jednoduchý trik spočívá v tom, že do kuřete zapíchnete nůž. Pokud vytéká čirá šťáva, je hotovo, pokud je šťáva narůžovělá, nechte kuře ještě chvíli péct.
Co ke kuřeti?
Klasika jsou vařené brambory nebo jejich šťouchaná varianta, případně bramborová kaše.