Kuře opláchneme a necháme oschnout, případně mu pomůžeme papírovými utěrkami.
Česnek oloupáme a rozetřeme, bylinky nasekáme najemeno a smícháme s máslem.
Pomocí prstů bylinkové máslo opatrně vetřeme kuřeti pod kůži, v oblasti prsou.
Kuře poté důkladně osolíme, nejenom zvenčí, ale I vevnitř.
Nožky kuřete svážeme přírodním provázkem. Kuře pak nebude tak rozcáplé (při pečení má tendenci “rozvolnit se” ještě víc. Nohy zkřižte a svažte, tvar kuřátka bude vice kompaktní, výsledná pečínka kulatější.
Předehřejte troubu na 170 °C, a než se trouba rozehřeje, nechte kuře odpočívat při pokojové teplotě – bylinky krásně prolnou, kuře tak svým způsobem marinujete, než jej vložíte do trouby.
Do pekáčku, který by měl být jen o trochu větší než kuře samotné, nalijte trochu vody. Vložte kuře prsní částí dolů; později kuřátko otočíme, takže zlatavá kůrčička se vytvoří ze všech stran. TIP: Navrch kuře ještě pokladu plátky másla.
Pekáček vložíme do trouby a pečeme. Po 15-20 minutách kuře opatrně obrátíme, nyní prsíčky nahoru. Pokud je potřeba, podlejem ještě trochou vody.
Každých 15 minut kuřátko přelejeme vypečenou šťávou, zabráníme tím, aby bylo příliš vysušené.
Zhruba za hodinu by mělo upečené.
Po vyndání z trouby nechte kuře ještě chvíli odpočinout, stačí 10-15 minut. Tohle je trik zkušených šéfkuchařů, podobně se take nechává před podáváním steak.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Litinový hrnec na pečení drůbeže
Ještě pár slov k receptu:
Z jednoho běžného kuřete se tak tak najedí 4 osoby, v našem případě (2 pubertální kluci) na mě většinou nezbyde :) - čili jedno kuře, tři porce.
Líbí se vám recept?Další porci inspirace najdete na našem Pinterestu!