Nejlepší domácí rohlíky podle Kubíka
Miluju pečení domácího pečiva. Nejraději bych byla v tomto ohledu absolutně soběstačná, abychom pečivo nemuseli kupovat v obchodu. Ne že by mi nechutnalo, ale domácí je prostě lepší.
I když už máte zkušenosti, vymyslet svůj vlastní recept na opravdu dobré pečivo dá pěkně zabrat. Spousta pokusů a omylů. Někdy se to ani nevyplatí, přeci jenom, proč vymýšlet už dávno vymyšlené.
Přesně to je případ těchto rohlíků. Jsou božské. Nadýchané jako obláček a dobré i na třetí den. A víte co? Recept je tak jednoduchý!
TIP: Těsto na domácí rohlíky se zadělává sladěnkou. Koupit ji můžete třeba TADY.
Proč rohlíky podle Kubíka? Recept je převzatý z facebookové skupiny PečemPecen a jeho autorem je Martin Kubík.
Nejlepší domácí rohlíky podle Kubíka
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 500 g HLADKÁ MOUKA
- 260 g vlažná voda
- 30 g VEPŘOVÉ SÁDLO
- 2 lžička SŮL
- 20 g droždí
- 1 lžička sladěnka
PRACOVNÍ POSTUP
- Nejdřív si připravíme kvásek. Do misky nalejeme vlažnou vodu, přidáme nadrobené droždí a sladěnku. Vše dobře zamícháme a necháme asi 15 minut v teple. Na hladině by se měla utvořit slabá pěna.
- Zhruba po 15 minutách vsypeme do velké mísy mouku, přidáme sádlo (nikoliv z lednice!) a sůl. Přilejeme kvásek a vše dobře propracujeme. Ideální je na to robot. Hněteme první dvě minuty na rychlost 1 a zbytek na rychlost 2, nebo jak jste zvyklí. Dohromady v robotu by to mělo být asi 8 minut.
- Necháme přikryté kynout půl hodiny.
- Po vykynutí těsto lehce propracujeme na pomoučeném vále a vyválíme z něho velkou placku. Čím tenčí, tím víc “záhybů” budou rohlíky mít. Ideální tloušťka těsta je tak 2-3 mm. Snažíme se placku vyválet do kulatého tvaru, líp se potom vykrajují klínky a rohlíky jsou rovnoměrnější.
- Rádýlkem nebo nožem plát rozřízneme na 8-10 trojúhelníčků. Ty potom motáme od špičky směrem ke kraji. Každý rohlík ještě několikrát poválíme na ploše, zatímco na něj jemně tlačíme, aby se protáhnul, záhyby se spojily a rohlík se při pečení nerozmotal.
- Dáme na plech vyložený pečicím papírem nebo silikonovou podložkou tak, aby mezi nimi byly dostatečné rozestupy. Rohlíky se ještě pěkně nafouknou během pečení.
- Zabalíme nejlépe do igelitové tašky i s plechem a necháme ještě vykynout cca 15-20 minut.
- Mezitím si rozpálíme troubu na 250°C. V případě, že budete péct na horkovzduch, tak teplotu snižte asi o 10°C. Rohlíky před pečením postříkejte vodou z rozprašovače; to zajistí, že kůrka bude krásně měkká. Dejte péct na cca 10-15 minut. Rohlíky by měly být malinko tmavší než klasické z obchodu, lehce dohněda.
- Po vyndání z trouby můžete ještě jednou postříkat vodou, ale není to nezbytně třeba. Rohlíky dejte vystydnout na mřížku, aby se zespoda nezapařily.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Domácí rohlíky: rady a tipy
- V ingrediencích se nachází tzv SLADĚNKA. Je to ječmenný slad. Koupíte ve všech obchodech se zdravou výživou. Sklenice stojí kolem 70,- Kč, ale oplatí se ji koupit a přidávat do kynutých těst. Stačí lžička a když pokaždé použijete čistou, vydrží vám Sladěnka v lednici i o několik měsíců déle, než je doporučená doba spotřebování.
- Rohlíky můžete klidně po orosení posypat mákem nebo sezamem, budou ještě lepší.
- Rohlíky při správném skladování vydrží i tři dny jako čerstvé.
- Když z této dávky uděláte 8 rohlíků, počítejte, že budou pěkní obříci. Jestli chcete klasickou velikost, je dobré z dávky udělat rohlíků 10.
- Další možnost je těsto rovnou rozdělit na 8-10 bulek a každou vyválet na placku a srolovat, ale je to víc práce. Práci s vyvalováním těsta si můžete ulehčit, když si vezmete k ruce strojek na výrobu lasagní.
TIP: Zkuste také náš další recept na domácí francouzské bagety