Kynutá bublanina s borůvkami a tvarohem
Kynuté u nás máme rádi, frčíme pár oblíbených receptů, až to začíná být nuda. Když jsem o víkendu měla péct a dívala jsem se na balíček s droždím, řekla jsem si, že vyzkouším nový recept z Kuchařky naší vesnice. Mám doma vydání z roku 1996 a myslím, že to byla kuchařka, se kterou mě naši vypustili do dospěláckého světa.
Předností této kuchařky jsou polopaticky sepsané postupy – chvála autorům! Nalistovala jsem si kapitolu s kynutým těstem a vybrala recept na lité kynuté, které se používá na lívance nebo bublaniny. S ohledem na hic venku jsem stání u lívanečníku šmahem zamítla, a tak mi zbyla bublanina.
TIP: K upečení bublaniny můžete využít nádherný keramický pekáček Emile Henry, v červené granátové barvě.
Bublaninu jsem posypala borůvkami, které mi v mrazáku zbyly od loňska, a navíc jsem těsto zpestřila vaničkou tvarohu. Více v receptu na litou bublaninu z kynutého těsta.
Kynutá bublanina s borůvkami a tvarohem
INGREDIENCE
- Kynuté lité těsto:
- 380 g HLADKÁ MOUKA
- 600 ml MLÉKO
- ½ kostky droždí (20 g)
- SŮL
- citronová kůra
- 20 g MÁSLO
- 80 g cukr písek
- 1 vejce
- 1 žloutek
- 150 g borůvek
- Tvaroh:
- 250 g tučný tvaroh
- 100 g cukr moučka
- 1 vejce
- Drobenka:
- 25 g MÁSLO
- 40 g cukr
- 50 g mouka polohrubá
PRACOVNÍ POSTUP
- Nejdříve si z ledničky vyndáme vejce a tvaroh, aby se ohřály na pokojovou teplotu – kynuté těsto je na suroviny rozdílné teploty háklivé.
- Mléko ohřejeme v rendlíku, až je vlažné (nikoliv horké). Trochu mléka odlijeme do hrnku, osladíme lžičkou cukru, rozmícháme. Rozdrobíme dovnitř droždí a necháme v teple vzejít kvásek.
- Máslo rozehřejeme; opět, nesmí být horké. Přiznávám, že poslední dobou máslo rozehřívám v mikrovlnné troubě, jde to rychle a efektivně.
- Do velké mísy nasypeme mouku, přidáme vejce a žloutek, nastrouháme citronovou kůru, špetku soli, zbytek cukru. Přilijeme vlažné mléko a vzešlý kvásek.
- Metlou ručně vyšleháme, aby v těstě nebyly hrudky. Těsto je řídké a tekuté, nikoliv pevné.
- Přiklopíme utěrkou a necháme v teple kynout, dokud se objem zhruba nezdvojnásobí. Trvá to necelou hodinu.
- Zapneme troubu, aby se rozehřála na 180 °C, elektrická bez horkovzduchu.
- Pekáček cca 25×35 cm lehce vymažeme máslem a vyložíme pečicím papírem (papír se na máslo přilepí a lépe bude držet).
- Vylijeme nakynuté těsto na bublaninu do pekáčku.
- Vaničku tvarohu (250 g) vymícháme s moučkovým cukrem a vajíčkem. Tvaroh bude řídký. Lžící cik cak nacákáme tvaroh na bublaninu, tvaroh pomaličku propadne ke dnu.
- Z mouky, cukru a másla připravíme drobenku.
- Bublaninu posypeme borůvkami, na vrch bublaniny dáme drobenku a šoupneme do trouby péct. Podle výše bublaniny trvá upečení asi 45 minut, než povrch zezlátne.
- Vyndáme z trouby, necháme zchladit, před podáváním poprášíme moučkovým cukrem.
Ještě pár slov k receptu:
Kynutá bublanina z litého těsta: tipy a rady
- Těsto na bublaninu můžete vylít do pekáčku nebo na plech, v tom případě však musí mít vyšší okraje, bublanina při pečení nakyne.
- Kynuté těsto nemá rádo studené ingredience. Byla jsem si toho vědomá, když jsem použila mražené borůvky. Borůvky jsou však drobné bobule, pokud se jich nenasype moc a rovnoměrně se rozvrství, neměl by být s těstem problém.
- Ze stejného důvodu doporučuji vyndat z lednice tvaroh, klidně o hodinu dříve. Pamatuju, jak jsem měla v začátcích svého kralování v kuchyni problémy s kynutým těstem: dělala jsem kynuté buchty, plněné mákem, povidly a tvarohem. Buchty jsem naplnila a než jsem je strčila do trouby, nechala je ještě kynout. Makové a povidlové krásně nakynuly, tvarohové se ani nehnuly. Až později jsem přišla na to, že jsem kynuté těsto přibrzdila, když jsem jej naplnila studeným tvarohem právě vyndaným z lednice.
- Když už jsme u toho tvarohu: do bublaniny použijte tučný tvaroh. Nejsem fanda nízkotučných potravin (ostatně ani výživáři poslední dobou ne), navíc tuk je nositelem chuti. Takže tvaroh prosím pěkně poctivý tučný, do bublaniny přijde jen jedna vanička, a za tu chuť to stojí!
TIP: Zkuste také náš další recept na Makovotřešňový koláč se sušenkovou drobenkou