Kecaný koláč na plech
Na kecaný koláč by si moje mamka mohla hodit copyright. Peče ho, co si pamatuju, dokonce na něj mám vzpomínku starou dobrých 30 let.
Jako malá holka jsem s bandou sestřenic a bratranců trávila léto u babičky. Nejstarší z bratranců si tam tenkrát přivezl slečnu, byla ze Slovenska a jmenovala se Inka.
Máma zrovna upekla dva plechy kecaného koláče a dala je chladnout do koupelny na dno vany. Seděla jsem v obýváku a četla si, když do místnosti vlítla naše zamilovaná dvojka; Inka nejdřív, bratranec v závěsu. Asi mu něco provedla, protože vyhrožoval, že ji strčí do vany a vykoupe ji tam i s oblečením. A táhnul ji do koupelny. Pak už jsem jenom slyšela, jak Inka vřeští vysokým hláskem: „Nie, nie, tu sú koláčiky, tu sú koláčiky!“
Její zpěvavou slovenštinu mám v hlavě dodnes, musím se tomu smát, také asi proto, že všechno dobře dopadlo a Inka nám nakonec kecaný koláč nerozsedla.
Na počest vzpomínce dneska recept na kecaný koláč zveřejňuji. A proč kecaný? Protože na těsto se „nakecají“ tři druhy nádivek: maková, tvarohová a povidlová. Každý mlsoun si tak přijde na své.
Kecaný koláč na plech
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
Kynuté těsto
- 200 g polohrubá mouka
- 200 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 50 g cukr krupice
- citronová kůra z ½ citronu
- vanilka (extrakt, pasta nebo vanilkový cukr)
- 2 ks žloutek
- 200 ml MLÉKO
- 20 g droždí
- 100 g rozpuštěné máslo
- SŮL
Tvarohová nádivka
- 400 g tučný tvaroh
- 100 g cukr
- trochu vanilky na ochucení
Švestková povidla
Na drobenku
- 50 g MÁSLO
- 50 g cukr krupice
- 80 g mouka polohrubá
PRACOVNÍ POSTUP
- Mléko ohřejeme, aby bylo vlažné. Z cukru odměříme jednu lžíci a zamícháme ji v ohřátém mléce, rozdrobíme dovnitř droždí. V teple necháme vzejít kvásek.
- Máslo rozehřejeme, aby bylo vlahé, nikoliv horké.
- Do mísy nasypeme obě mouky, přidáme špetku soli, cukr, nastrouhanou citronovou kůru, vanilku.
- Uprostřed uděláme důlek, vyklepneme žloutky, přilijeme máslo, které promícháme se žloutky. Nakonec přidáme vzešlý kvásek.
- Těsto vytlučeme vařečkou, až se začnou dělat bubliny, případně na zpracování použijeme kuchyňský robot. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto na teplém místě asi 45 minut kynout. Zhruba v polovině kynutí můžeme srazit vařečkou, podpoříme tím kynutí.
- Mezitím, co těsto kyne, připravíme si nádivky: Na makovou svaříme mák s cukrem a mlékem, chvíli na mírném plameni necháme vařit. Ochutíme rumem a dáme chladnout. Na tvarohovou nádivku umícháme dva tvarohy s moučkovým cukrem. Povidla zkontrolujeme, aby nebyla příliš tuhá a dala se dobře „kecat“ na koláč.
- Plech vymažeme máslem a prsty na něj rozprostřeme vykynuté těsto. Okraje mírně zvedneme.
- Pomocí dvou lžiček nabíráme náplň a klademe ji cik cak na těsto. Je jedno, v jakém pořadí, ale nejprve vždy spotřebujte jeden typ nádivky, pak začněte s dalším.
- Připravíme si drobenku a posypeme jí povrch koláče.
- Připravený kecaný koláč dáme péct na 30 minut do trouby vyhřáté na 170 °C (bez horkovzdušeného ohřevu).
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Kecaný koláč: tipy a rady
- Makovou nádivku si připravte nejdříve, hned, jakmile dáte kynout těsto. Nádivka potřebuje vychladnout, abyste ji mohli na těsto poklást.
- Tvaroh použijte tučný. Nikoliv odtučněné NIC, co nemá žádnou chuť. Kalorií moc neušetříte, zato na koláči si o dost míň pochutnáte. Prakticky všichni, kdo v kuchyni něco znamenají a mají k vaření co říct, z nízkotučných potravin jídlo nepřipravují. Nevěříte? Googlete 🙂
- Švestková povidla asi koupíte v obchodě (myslím tím, že málokdo bude mít ve špajzce svoje domácí). Když se poštěstí, jdou povidla hezky roztírat. Někdy jsou však povidla hodně tuhá a pro „kecání“ nevhodná. Co s tím? Dejte povidla do kastrůlku, přidejte trochu vody a na mírném ohni ohřívejte, než povolí a změknou. Chvíli to trvá, mějte trpělivost – urychlit to jde v mikrovlnce, opatrně vyzkoušejte. Povidla také můžete dochutit lžící dvěma tuzemského rumu a trochou skořice.
- Pokecat koláč nádivkami dá práci, nejlépe si mi osvědčilo pracovat se dvěma lžičkami – levou naberu nádivku z misky a pravou ji ze lžíce shrnu na místo na koláči.
- Mamka kecaný koláč dělá od oka. Jediné, co si váží, je mouka. Vím, že mi vždycky říkala, že na klasický plech dělá kynuté těsto ze 400 g mouky. Kdo chce koláč s fakt tenounkou vrstvou těsta, může dávku mouky snížit až na 375 g (tak to mají např. receptu na kecaný koláč Kluci v akci).
- Sama se snažím při pečení propašovat trochu zdravější suroviny. Doma mám vždycky špaldovou celozrnnou mouku, kterou míchám s běžnou bílou pšeničnou.
- Máslo rozehřívám buď ve vodní lázni, nebo v mikrovlnce. Ostřílení vlci si troufnou rozehřát máslo v rendlíku přímo na sporáku, ale pak se musí hlídat, aby nebylo příliš horké – mohlo by „zabít“ vzešlý kvásek.
- Základní drobenka na koláč se dělá v poměru 2:1:1 – dva díly mouky, jeden díl cukr písku, jeden díl másla. Taková drobenka je sušší, dobře se hodí na ovocné koláče, které drobenku nasáknou. Na kecaný koláč doporučuji žmolku mastnější, tedy více másla. Drobenka se připravuje pomocí špiček prstů, kdy se zpracuje ve „žmolky“. Místo klasického cukru občas dávám třtinový, žmolenka je chuťově výraznější.
TIP: Podívejte se na 3x makové náplně do buchet a koláčů!