Jehněčí pečené na česneku s rozmarýnem
Jehněčí maso je podle mě jedno z nejlepších. Má nezaměnitelnou chuť a vůni, a taky spoustu možností úpravy.
I když mi víc chutná jehněčí ze severu (maso je díky zeleným pastvinám jemnější a není tak “cítit” jako maso zvířat pasoucích se na vysušené trnité trávě a keřích ve středozemních podmínkách), mám raději úpravu jižních národů, kde se maso peče s olivovým olejem, česnekem a rozmarýnem. Mátová omáčka, která se podává například v Irsku, Skotsku a Británii vůbec, mi moc k srdci nepřirostla.
Proto vám předkládám můj oblíbený rozmarýnový recept, protože vůně téhle bylinky a česneku mi k jehněčímu prostě patří. Žádný strach: příprava je rychlá a jednoduchá, upéct jehněčí podle tohoto receptu zvládnou i začátečníci.
Jehněčí pečené na česneku s rozmarýnem
INGREDIENCE
- jehněčí kýta nebo plec
- OLIVOVÝ OLEJ
- 3 větvičky rozmarýnu
- 1 palice česneku
- sůl a pepř
PRACOVNÍ POSTUP
- Do pekáče nalejeme asi 4-5 lžic olivového oleje. Oloupeme si všechny stroužky z palice česneku. Troubu si vyhřejeme na 180°C.
- Maso omyjeme, osušíme kuchyňskými utěrkami. Položíme na pekáč, osolíme, opepříme a potřeme ještě asi 3 lžícemi olivového oleje + olejem co již máme na dně pekáče. Z každé strany potřeme utřeným česnekem a proložíme větvičkami rozmarýnu. Já dávám jednu pod maso, jednu zapíchnu do masa, případně ji vmáčknu do nějakého záhybu, a třetí “vymáchám” v oleji a položím na maso.
- Maso můžeme nechat chvíli odpočívat v pokojové teplotě, aby se “marináda” uležela, ale není to potřeba. Dáme do předem vyhřáté trouby na 10 minut.
- Po 10 minutách stáhneme teplotu trouby na 150 °C, a při této teplotě pečeme 4-5 hodin.
- Občas maso zkontrolujeme, a kdyby se zdálo moc suché, můžeme podlít 1-2 dcl převařené vody.
- Podáváme s vařenými nebo pečenými bramborami a grilovanou zeleninou.
Ještě pár slov k receptu:
Jehněčí pečené na česneku: tipy a rady
- Asi 30 minut před dopečením můžeme k masu ještě přihodit brambory. Oloupané nebo se slupkou, spíš na větší kousky.
- Taky můžeme přidat zeleninu jako je mrkev, celer, petržel, paprika, rajčata, cibule nebo celou palici česneku rozřezanou vodorovně napůl, aby vynikla struktura stroužků. Ale pozor na typ zeleniny a dobu, kdy ji tam dáme. Kořenová zelenina se může péct déle, kdežto papriky by se mohly rozvařit během pár minut. Ty přidejte až na samém konci pečení.
- Jehněčí zkuste během pečení ještě promazávat rozmarýnovo česnekovou pastou: rozmarýn nasekaný nadrobno, nebo v hmoždíři utřený s česnekem a olivovým olejem. Oleje se nebojte, mělo by ho tam opravdu hodně. V tomto případě bude chuť bylinek intenzivnější, tak pozor, aby nepřehlušila chuť masa samotného.