Išlské koláčky, rakouské vánoční cukroví
Recept na išlské koláčky, nebo také išelské dortíčky, doputoval do českých zemí z Rakouska. V padesátých letech 20. století jej světu představil Richard Kurt, cukrářský mistr z lázeňského městečka Bad Ischl.
V rakouském Bad Ischlu se také seznámili Sisi a František Josef, budoucí císařský pár. Někdy se udává, že išlské dortíčky patřily mezi jejich oblíbené cukroví, ale v době rakouského císařství ještě recept nebyl zdaleka znám.
Išlské koláčky, rakouské vánoční cukroví
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
Těsto na išlské koláčky:
- 210 g HLADKÁ MOUKA
- 20 g KAKAO TMAVÉ (holandského typu)
- 70 g moučkový cukr
- 40 g VLAŠSKÉ OŘECHY (mleté)
- skořice (na špičku nože)
- 140 g MÁSLO (změklé)
Náplň do išlských dortíčků
- 50 g moučkový cukr
- 1,5 lžíce marmeláda (rybízová)
- 70 g LÍSKOVÉ OŘÍŠKY (mleté)
- 2 ks žloutek
- vanilka (nejlépe ve formě pasty nebo esence)
- 1 lžíce RUM
Poleva na cukroví
- 50 g ČOKOLÁDA HOŘKÁ
- 20 g MÁSLO (množství upravíme tak, aby měla poleva polotekutou konzistenci)
Na ozdobu
- MANDLE LOUPANÉ (loupané)
PRACOVNÍ POSTUP
- Do mísy vsypeme mouku, máslo, mleté ořechy, kakao, přidáme změklé máslo a vypracujeme těsto, které zabalíme do fólie a dáme alespoň na 2 hodiny do lednice odpočinout, ideálně přes noc.
- Váleček těsta rozdělíme na 2 poloviny, jednu necháme v lednici, druhou vyválíme na plát tenký asi 2 mm. Sama válím těsto mezi dvěma pečicími papíry nebo potravinářskou fólií, není třeba podsypávat moukou a sušenky na cukroví nejsou tvrdé, naopak hned po upečení krásně měkké.
- Z těsta vykrajujeme tvary išlských koláčků, klademe na plech vyložený pečicím papírem a dáváme péct do trouby předehřáté na 180 °C asi na 10 minut.
- Zchladlé cukroví sundáme z plechu a připravíme na plnění.
- Smícháme suroviny na krém, krémem spojíme vždy dva kousky cukroví.
- Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a máslo, vymícháme, až vznikne hladká lesklá poleva. Išlské koláčky ozdobíme polevou, na vrch vložíme blanšírovanou mandličku.
- Jakmile poleva zatuhne, opatrně cukroví narovnáme do dózy, přiklopíme víkem a v chladu a suchu skladujeme do Vánoc.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Tradiční išlské dortíčky tvořily dva oválky z křehkého těsta, spojené čokoládovým krémem, polité fondánovou glazurou. Vrch zdobily nasekané pistácie.
Dnes existují různé variace původního receptu, název však zůstává stejný. A tak si i letošní Vánoce můžeme upéct klasické išlské dortíčky a pochutnat si na nich tak, jako v polovině minulého století lázeňští hosté v Bad Ischlu.
K receptu na išelské koláčky: tipy a rady
- Zvláštností receptu na išelské koláčky je krém, kterým se cukroví plní. Nepoužívá se v něm máslo, ale kombinace ořechů s pikantní marmeládou. Jednou jsem neměla po ruce doporučovanou rybízovou marmeládu, vyměnila jsem ji za švestková povidla. Náplň do dortíčků byla i tak výborná.
- Do náplně se přidávají ořechy, jejich chuť zintenzivní, pokud si dáme čas a práci předem je opražit na plechu v troubě, případně nasucho na pánvi. Poté se ořechy promnou v ruce, abychom odstranili hrubé slupky, a semelou na jemnou mouku.
- Tradiční išlské cukroví bylo kulaté, my si však můžeme vybrat takové vykrajovátko na cukroví, které se nám líbí. V receptu jsem použila tvar kytičky.
- Poleva na išelské dortíčky bývá čokoládová, připravte si lesklou cukrovou polevu s kakaem, nebo ve vodní lázni nechte rozpustit hořkou čokoládu s máslem. Rychlá varianta (a dost možná nejlepší univerzální poleva na cukroví) je čokoládová ganache, která se vyrábí z hořké čokolády nalámané na kousky, zalité téměř vroucí tučnou smetanou.
- V krému na plnění se používají syrové žloutky, pozor na zdroj, ze kterého vejce kupujete. Osobně v receptech se syrovými vejci (resp. těmi, které neprojdou řádnou tepelnou úpravou) více věřím podestýlkovým vajíčkům z obchodů než domácím od sousedky.
Recept jsem si půjčila z pořadu Kluci v akci. Pokud se podíváte na složení surovin v jiných receptech na išlské dortíčky, zjistíte, že se jedná prakticky o stejné složení a množství. Recept jsem vyzkoušela a jsem spokojená, mohu doporučit dále.