Francouzský koláč s karamelizovanou rebarborou
Mamka mi dala rebarboru, kterou dostala od sousedky. Ta ji pěstuje na zahrádce, a všichni víme, že není lepší zdroj než z domácího. Dva dny mi v kuchyni rebarbora zavadala, až jsem se vybičovala a upekla francouzský koláč, který se poklade karamelizovanou rebarborou. A víte co? Je excelentní!
Už jsem jej jednou dělala a musím říct, že rebarbora připravená v karamelu má delikatesní říz. Těsto na francouzský koláč je zase z poctivě vyšlehaného másla a bílkového sněhu, do nějž se přidává jen půl lžička pečicího prášku.
Podle mě by ani nemusela, postup zaručuje, že koláč je nadýchaný dost, ale beru to jako sázku na jistotu – kyprost nade vše, že ano. Dobrá zpráva je, že kypřicí prášek je bez fosfátů, je to ten s vinným kamenem, který moučníku nepřidá téměř žádnou pachuť.
Máte rebarboru? Jdeme na francouzský koláč!
Francouzský koláč s karamelizovanou rebarborou
INGREDIENCE
Karamelizovaná rebarbora:
- 40 dkg rebarbora očištěná
- 20 dkg cukr písek
- citronová šťáva z ½ citronu
- 50 g MÁSLO
- 50 ml voda
Těsto:
- 3 vejce
- 180 g MÁSLO
- 120 g cukr písek
- 80 g mouka hladká
- 80 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 100 ml smetana na vaření 12 %
- 1 PRÁŠEK DO PEČIVA s vinným kamenem
- vanilka (ideálně pasta nebo esence)
- SŮL
- sádlo a strouhanka na vymazání a vysypání formy
PRACOVNÍ POSTUP
- Karamelizovaná rebarbora:
- Rebarboru očistíme a nakrájíme na špalíčky silné necelý centimetr. V pánvi při vyšší teplotě rozpustíme cukr, pilně mícháme, aby se nám nepřipálil (příliš nezhnědl). Přidáme máslo – pozor, na pánvičce to začne prskat. Dále zakápneme citronovou šťávou a přidáme vodu. Rozmícháme. Opatrně vsypeme rebarboru a necháme krátce karamelizovat. Pokud bychom rebarboru v horkém karamelu nechali dlouho, rozpadne se. Odstavíme pánev a vidličkou rebarboru z karamelové lázně vyndáme stranou na talířek. Zbylý sirup v pánvi použijeme na přelití koláče.
- Těsto:
- Vajíčka vyndáme z lednice v předstihu, aby chytla pokojovou teplotu. Máslo necháme venku, aby změklo.
- Troubu zapneme na 160 °C (elektrická bez horkovzduchu).
- Opatrně rozklepneme vajíčka a oddělíme bílky od žloutků. Do mísy se žloutky přidáme máslo, polovinu cukru a vanilku. Elektrickým šlehačem vyšleháme do pěny, dejte tomu čas, chvíli to potrvá.
- Omyjeme metly a pustíme se do sněhu z bílků. Začneme šlehat na nižší otáčky, přidáme špetku soli. Asi po minutě rychlost zvýšíme, postupně přidáváme cukr po lžících a zvyšujeme otáčky. Krystalky pískového cukru pomůžou vyšlehat z bílků krásně tuhý sníh.
- Sníh vmícháme ručně obracečkou do žloutkové hmoty. Přidáme špaldovou mouku, ručně promícháme.
- Mezitím si ohřejeme smetanu, aby byla vlažná. Přilijeme do těsta.
- Hladkou mouku rozmícháme s pečicím práškem a vmícháme do směsi. Vše ručně promícháme (obracečkou to jde nejlépe).
- Kulatou dortovou formu o pr. 24 cm vymažeme sádlem a vysypeme strouhankou.
- Těsto vlijeme do formy a rozprostřeme.
- Na vrch koláče poklademe karamelizovanou rebarboru, položíme na plech a dáme do trouby na 30 minut péct.
- Po půlhodině koláč vyndáme a vršek polijeme sirupem, který nám zbyl při karamelizování rebarbory. Dáme ještě na 15 minut péct.
- Vyndáme z trouby, necháme vychladnout a podáváme.
Ještě pár slov k receptu:
Francouzský rebarborový koláč: tipy a rady
- Při rozpouštění cukru na pánvi jej míchejte DŘEVĚNOU VAŘEČKOU, nikoliv plastovou! Cukr má při karamelizování vysokou teplotu, bezostyšně rozpustí všechny plasty, které se do něj ponoří.
- Koláč je absolutně šťavnatý a „mokrý“, žádná sušenka. Je to proto, že se ve dvou třetinách pečení polévá zbylým sirupem, který zbyl po karamelizování rebarbory. Zcela jiný level než jiné hrníčkové koláče s práškem do pečiva, vážení!
- Koláč před vložením do trouby postavte na PEČICÍ PLECH. Budeme jej polévat šťávou a ta z formy může protéct.
- O nadýchanost koláče se postará především dobře vyšlehaný sníh z bílků a utřený žloutkový základ s máslem a cukrem.
- Máslo při vyšlehávání žloutků musí být změklé, nikoliv právě vyndané z lednice! To samé žloutky by měly mít pokojovou teplotu, aby se obojí při šlehání ideálně spojilo.