Dvojctihodné koláče
Syn mi zase oznámil, že má chuť upéct něco dobrého. Je v pubertě, aktivity v kuchyni musím podporovat. Nejprve si vybral Sacherův dort, ale vzhledem k tomu, že bylo krátce po Velikonocích (všichni jsme byli plni dojmů a čokoládové výslužky), nápad jsem mu vymluvila.
Nakonec jsme se dohodli na dvojctihodných koláčích, na které byly doma všechny suroviny. Recept jsem našla u sympatické Míši na blogu Víkendové pečení, a můj milý Honza se mohl pustit do práce!
Dvojctihodné koláče
INGREDIENCE
- Na těsto:
- 100 ml MLÉKO
- 20 g droždí
- 125 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 125 g pšeničné hladké mouky
- vanilkový extrakt
- 50 g cukru krystal
- 2 žloutek
- 50 g MÁSLO
- citronová kůra
- Nádivka:
- 250 g tučného tvarohu (jedno balení)
- asi 1 bílek (který nám zbyl ze žloutků)
- 100 g cukr moučka
- 150 g povidel
- Drobenka:
- 50 g ŠPALDOVÁ MOUKA
- 30 g cukru krystal
- 30 g MÁSLO
PRACOVNÍ POSTUP
- V míse smíchejte mouku, cukr, citronovou kůru z řádně odrbaného citronu. Přidejte vanilkový extrakt a špetku soli.
- Ohřejte si mléko, ať je vlažné, ale ne horké! Hoďte do něj lžíci cukru, rozmíchejte, do oslazeného mléka rozdrobte droždí. Mezitím si nechte rozpustit máslo, což trvá stejně dlouho jako přemýšlení Velké A’Tuin.
- Vlijte vzešlý kvásek do mísy, přidejte žloutky a zchladnuté máslo. Těsto řádně vypracujte. Bílky si nechte na později ve vašem nejméně oblíbeném hrnku (mají fakt divnou konzistenci).
- Nechte těsto 45 min kynout pod utěrkou na teplém místě, zatím si připravte náplně a drobenku.
- Náplně a drobenka:
- Smíchejte tvaroh, bílky (díky bílkům tvaroh při pečení zatuhne) a cukr, a pořádně promíchejte. Povidla nijak upravovat nemusíte, když tak do nich dejte špetku perníku (pečiva, ok?).
- Do hlubokého talíře dejte suroviny na drobenku. Promněte špičkami prstů do konzistence drobků.
- Sestavení koláčů aneb největší otrava:
- Utrhněte si přiměřený kousek těsta a mezi rukama z něj vyválejte kuličku. Lehce pomoučněte vál a rozválečkujte kuličku na placku, která musí být tenká. Alternativně vytáhněte kraje prsty, chce to trochu cvik.
- Na prostředek placky umístěte vybalancované množství tvarohu, že by i Thanos záviděl (nějací fanoušci Avengers?). Na vašich rukou nesmí ulpět ani kapička tvarohu, jinak se vám spoje koláče rozpadnou. A naopak: příliš pomoučené ruce způsobí, že při pokusech o „slepení“ těsta nebudete úspěšní.
- Vezměte placku s tvarohem do dlaně levé ruky (pokud jste leváci tak naopak) a přetáhněte těsto z opačných konců placky nad střed s tvarohem, jako kdybyste dělali vázaný koláč. Špičkami prstů spojte pečlivě konce, finální produkt by měl být bochánek.
- Uzavřený bochánek s tvarohovou náplní položte švem dolů na plech vyložený papírem. Z vrchu udělejte do bochánku dvěma rychle bubnujícími prsty důlek, do něhož dáte povidla.
- Celý proces opakujte, dokud vám nedojde těsto nebo vaše trpělivost. Ve finále posypte všechny dvojctihodné koláče drobenkou.
- Předehřejte si troubu na 180 °C a dejte péct na 25 minut, nebo až budou mít koláče zlatavou barvu. Doporučuji nechat vychladnout přímo ve troubě s otevřenými dvířky.
- Dobrou chuť přeje Honza Kupský
Ještě pár slov k receptu:
Dvojctihodné koláče jsou pečené z kynutého těsta a obsahují dva druhy nádivek. Syn použil nejobvyklejší kombinaci: dovnitř tvaroh, navrch švestková povidla.
TIP: Zkuste také Honzův jablkový koláč, který pekl minulý týden.