Cuketový prívarok s vepřovým pleckem
Jídlo z mého dětství. Vařili nám ho ve školce, škole, ale hlavně nám ho vařila babička. A pamatuji si, že tenkrát jsem ho neměla moc v lásce. Zato teď… mohla bych se po něm utlouct, a díkybohu i můj malý syn, protože když už je navařeno, tak bude jíst, co je.
Pojmenování “prívarok” v České republice není moc známé, tak vám tedy povím, že se jedná o pokrm na způsob kaše ze zeleniny, brambor, a případně jiných surovin. Kaše je ve finále zahuštěná a většinou má sladkokyselou chuť. Podává se obvykle jako příloha k masu. Vůbec se tohoto popisu nebojte, a s chutí do toho.
Cuketový prívarok s vepřovým pleckem
V kuchyni se neztratí:
INGREDIENCE
- 1 ks cuketa (větsí)
- 1 ks CIBULE (větší)
- 4 lžíce Olej vhodný na pečení a smažení
- 2 lžička cukr krupice
- 1 lžíce HLADKÁ MOUKA (vrchovatá lžíce)
- 250 ml smetana na vaření (nebo mléko)
- 1 lžíce ocet (nebo citronová šťáva)
- SŮL
- PEPŘ
- 500 g vepřové maso (plec nebo kýta)
- 1-2 stroužek ČESNEK
- 1 MLETÁ ČERVENÁ PAPRIKA sladká
- 1 lžička kmín
PRACOVNÍ POSTUP
- Nejdřív si připravíme maso. Odblaníme ho a nakrájíme na kostičky velké cca 1,5 x 1,5cm. Na pánvi si rozehřejeme 2 lžíce oleje a na něm osmahneme najemno nakrájenou ½ cibule (1 menší) do sklovita. Poté přidáme maso a osmahneme do zlatova. Přidáme kmín, papriku a utřený česnek, ještě asi minutku smažíme, ale pozor, aby se paprika a česnek nezačaly připalovat. Poté podlijeme horkou vodou tak, aby bylo maso zhruba do poloviny ponořené. Necháme dusit doměkka. Může to trvat 30 minut i déle, záleží na mase, které jste zvolili.
- V hrnci si na zbytku oleje osmahneme zbytek cibule. Cuketu můžeme oloupat, ale nemusíme. V případě, že máme opravdu velkou cuketu, je lepší vydlabat z ní jadýrka. Nastrouháme ji na široké nudličky a přidáme k cibulce, a ještě chvilku restujeme, asi 2-3 minuty. Poté podlijeme horkou vodou tak, aby byla voda asi do 1 cm od dna a necháme 10-15 minut dusit pod pokličkou doměkka. Přidáme sůl a pepř dle chuti.
- Nakonec přidáme smetanu smíchanou s moukou a mícháme, dokud směs nezhoustne do mírně hutné kaše.
- Dochutíme lžičkou nebo dvěma cukru a octem nebo citrónovou šťávou.
K receptu se hodí tohle šikovné vybavení:
Ještě pár slov k receptu:
Prívarok s vepřový masem: tipy a rady
- Místo masa můžete k prívarku podávat uvařené vajíčko rozřízlé napůl nebo na čtvrtiny.
- Do prívarku můžete dát i lžičku kopru, kdo má rád, bude mu ale tím pádem chutí připomínat koprovku.
- Není to standardem, ale jak je vidět na fotkách, já do prívarku přidávám ještě asi 2 na malé kostičky nakrájené brambory; ráda je potom vyjídám.
- Kyselost si můžete dochutit až u stolu každý dle libosti, někdo má rád sladší, někdo pořádně okyselené.
Co je slovenský prívarok?
A ještě malé osvětlení pojmu slovenský prívarok z Chuťového místopisu od M. Úlehlové-Tilschové:
“Jak jméno samo naznačuje, jsou slovenské prívarky jakési příkrmy nebo přílohy, a to ze zeleniny.
Prívarok není tedy samostatné a hlavní jídlo, nýbrž podává se k jinému pokrmu, a to ještě s “prídavkom”. Tím bývá kousek masa nebo uzeniny.
Je-li tedy maso jen přídavek, je ovšem třeba v této sestavě do třetice ještě jiný, a to základní pokrm. Tímto základem, který skutečně nasytí, bývá na Slovensku nejčastěji jen chléb, někdy rýže, méně již brambory.”
Náš tip: Zkuste hovězí kostky z plecka s kořenovou zeleninou